26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Hessdalen: Kvůli světlům v údolí tu vznikla vědecká stanice!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.9.2022
3.4tis
Světla v údolí jsou stále záhadou, foto Pixabay
318
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho!

Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.

První zmínky o světlech Hessdalenu pocházejí ze 40. let minulého století. Nejsou však příliš časté a většinou jsou považována za optický klam, meteorické roje, mylnou identifikaci naprosto přirozených zdrojů světla či pouhý výmysl.

Zlom nastává až v prosinci roku 1981, kdy se s jinak nepříliš aktivními světly doslova roztrhne pytel a začnou se objevovat až dvacetkrát týdně. Místní jsou s nimi již obeznámeni, a tak je situace příliš nevzrušuje.

Ovšem lidé, kteří jsou v údolí na dovolené, se v úžasu shromažďují venku a zírají k obzoru, nic podobného totiž v životě neviděli. Mnozí se chopí svých kamer a fotoaparátů a snaží se světla zachytit. Kdo nebo co svítí nad Hessdalenem?

Údolí Hessdalen, foto Per Arne Slotte / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

VĚDCI PŘICHÁZEJÍ

Svědectví z 80. let popisují zvláštní světla pohybující se ve vzduchu. Někdy poletují nízko nad zemí, jindy se dokonce vznášejí nad střechami domů či poskakují vysoko na obloze. Během tříletého období, kdy aktivita světel dosahuje vrcholu, je nashromážděno takové množství očitých svědectví a důkazů, že důkazy není možno ignorovat.

V roce 1983 proto přímo v Hessdalenu za účelem pozorování tajemných světel vzniká vědecká observatoř. Je vybavená automatickými kamerami, fotoaparáty a měřicími přístroji, díky kterým se daří zdokumentovat veškeré vlastnosti světel.

Na co přesně zatím vědci přišli? Zdejší světla rozřadili do čtyř kategorií. Nejčastěji je vidět žluté nebo bílé světlo mnohdy ve tvaru koule, občas i v jiné formě. Tento druh je pozorován nízko nad horizontem, pohybuje se pomalu, občas se zastaví a pak se zase dává do pohybu.

Pozorování mohou trvat dlouho, někdy i více než hodinu. Zbylé tři druhy, tedy modrobílé blikající světlo viditelné ve větších výškách, vzácně se objevující černý objekt s jedním nebo více světly či žlutá koule s červeným světlem navrchu, které někdy bliká, zmizí během několika vteřin či minut.

MOHOU ZA TO HORNINY?

Jednou z nejpozoruhodnějších vlastností světel je jejich rychlost. „Přístroje naměřily, že světla se pohybují rychlostí 0 až 8 km za sekundu,“ upřesňuje jeden z výzkumníků Erling Strand z univerzity v norském Ostfoldu.

Nejvyšší naměřená rychlost světel je tedy 28 800 km za hodinu! To jen potvrzuje, že je nevydává žádná na Zemi vyrobená technologie. Dokonce i zrcadlení světel aut projíždějících po nedaleké silnici je v tomto případě jednoznačně vyloučeno.

O co tedy jde? Vědci postupně vylučují létající talíře, kulové blesky či piezoelektřinu vznikající ve zdejších skalách. Poslední ze jmenovaných teorií se také zpočátku jevila jako nadějná. Mělo se za to, že zdejší horniny mohou generovat tolik elektrického napětí, aby se to projevilo formou zdejších světel.

Dnes už frekvence světel klesla na asi dvacet za rok, což jejich výzkum ještě více komplikuje. Zatím se tedy jako další možné vysvětlení nabízí zatím nepoznané zemské síly. „Zřejmě jde o nějaký dosud neznámý atmosférický nebo fyzikální jev, který si vyžádá dlouhodobý výzkum,“ věří Erling Strand. Podaří se záhadu někdy rozluštit?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 282
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.6tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]