Již podle názvu můžete tušit, že se v Historickém muzeu voodoo nacházejí předměty související s náboženstvím voodoo. To pochází z karibského státu Haiti, bývá často považováno na základě různých pověr za temný kult a formu černé magie.
V lidovém povědomí je s ním spojená především představa zombií – oživlých mrtvol – a propichování panenek, což se údajně nejprve používalo k léčebným rituálům, ale později k prokletí a pomstě.
Podle mnohých jsou tak v tomto muzeu téměř všechny předměty magického rázu, přičemž většina z nich byla užívána převážně k černé magii. Mezi ně patří různé masky, sošky, figurky, meče, hole, lahve s neznámými lektvary a i ony zmiňované propíchané panenky.
Ovšem největším skvostem, který zde spočívá, je obraz místní „královny voodoo“ Marie Laveau (1801–1881), jejíž portrét namaloval americký malíř Charles Gandolf (1939–2001).
Právě v souvislosti s tímto obrazem se má v Historickém muzeu voodoo odehrávat nejvíce nevysvětlitelných jevů. Jaké? A kdo vůbec byla Marie Laveau?
Potkávají ji i po smrti!
Laveau byla svého času v jistých kruzích považována za nejvýznamnější a nejmocnější ženu světa. Voodoo rituály, které prováděla, v sobě kombinovaly katolicismus a víru ve svaté, spolu s haitskými a africkými magiemi.
Na tyto rituály chodili lidé s různými přáními. Říkalo se totiž, že Laveau dokáže pomocí voodoo magie zařídit, aby se všechna přání včetně těch jejích skutečně splnily. Největším přáním Laveau prý bylo, aby žila i po smrti! A podle mnohých se vyplnilo i toto.
Poté, co v roce 1881 tato žena zemřela, ji mnozí obyvatelé New Orleans údajně často vídali procházet se po městě. Nejčastěji ji však prý potkávali na místním hřbitově, kde s ní dokonce i konverzovali.
Když pak Gandolf nakreslí její portrét, který umístí do Historického muzea voodoo, Laveau prý lidé potkávají stále méně a méně.
Postupně se tak začne tradovat, že se její duch přesídlil právě do Gandolfova obrazu, kolem kterého se začnou odehrávat velmi podivné věci.
Proklíná návštěvníky
„Návštěvníkům muzea říkáme, že pokud se chtějí na portrét Marie Laveau podívat, je to na jejich vlastní nebezpečí. Nechceme být zodpovědní za to, že se jim pak stane něco nadpřirozeného či špatného,“ vysvětluje průvodce muzea.
Když se na obraz madam Laveau podíváte, zarazí vás upřený pohled jejích děsivě chladných očí, ze kterých jako by skutečně vyzařovala smrt! Většinu návštěvníků tak při pohledu na obraz ihned zachvátí nepříjemné mrazení v zádech.
Čas od času musí do muzea volat i sanitku, jelikož někteří sebou při pohledu na obraz dokonce praští o zem! Existuje i řada svědectví, že se lidem po opuštění muzea zdají noční můry.
V nich madam Laveau vystupuje z obrazu, propichuje voodoo panenku s jejich podobiznou a proklíná je. A možná tomu tak skutečně je… Mnoha těmto lidem se prý po spatření portrétu Laveau a následných nočních můrách opravdu změní život k horšímu.
V neposlední řadě je zvláštní i to, že se portrét lidem vůbec nedaří vyfotografovat.Jako by ho neustále obklopovala jakási temná clona. Může tak „královna voodoo“ v Gandolfově obrazu skutečně sídlit?