Velice matoucí nález byl kdysi učiněn na severu Číny, kde archeologické naleziště vydalo kamenný úlomek popsaný neznámými znaky. Vše nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o germánské runy.
Pokud se tato domněnka potvrdí, mohlo by jít o nejstarší psaný záznam na světě.
Významné archeologické naleziště Šuej Dong Gou na severu Číny bylo odhaleno již před sto lety a za dobu své existence historikům vydalo již více než 10 000 jednotlivých artefaktů z nejrůznějších historických epoch.
Nejvíce otázek však vyvolává kamenný úlomek, na němž jsou patrné jakési hluboké linie.
Původně jsou tyto linie považovány za praskliny, později však vychází najevo, že byly vytvořeny uměle. A navíc už před 30 000 let!
Pokud by se potvrdila domněnka, že jde o písmo, byl by na první pohled nenápadný maličký kamenný úlomek ze Šuej Dong Gou bezpečně tím nejstarším psaným záznamem na světě!
V současnosti je totiž vznik písma obvykle umisťován do starověké Mezopotámie někdy v období 3400 až 3100 let př. n. l. Žila v Číně civilizace, která všechny ostatní ve vývoji písma přeběhla o dlouhé tisícovky let?
VYSPĚLÍ CESTOVATELÉ
Kamenný úlomek, jehož nejdelší strana měří necelých 7 centimetrů, odhaluje své tajemství až poté, co se vědci na linie podívají výkonným mikroskopem. Při mnohanásobném zvětšení jsou zřetelné zářezy a stopy po opracování ostrým předmětem.
Z pravidelného tvaru linií mnozí usuzují, že jde o nějaký nápis, které může být dokladem existence dosud neznámého vyspělého písma.
O to více šokující je jeho stáří. Vědce také zaráží nápadná podobnost s germánskými runami či římským písmem, obě písma přitom vznikají až výrazně později. Mohou být znaky na kameni z Číny jakýmsi jejich předchůdcem?
Aby podivností kolem nálezu nebylo málo, jsou na stejném místě ze stejného období nalezeny také pokročilé nástroje a k překvapení mnohých archeologů i pštrosí vejce. Z toho lze vyvodit, že kultura, která nápis vytvořila, cestovala až do daleké Afriky! Jaká další překvapení naleziště Šuej Dong Gou ještě vydá?