Domů     Záhady historie
Hlubiny pod Budapeští
Mirek Brát
od Mirek Brát 18.6.2021
5.7tis
Hlubiny pod Budapeští
Potápěč v zatopené důlní chodbě.
265
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Pod hlavním městem Maďarska se ukrývá tajemný labyrint desítek kilometrů zaplavených chodeb. Po schodišti můžete přímo z vody vystoupat pod hrubou klenbu podzemního kostela či vkročit do utajené druhoválečné tovární haly, kde vznikaly bojové letouny.

Řeka Dunaj v Budapešti. Hluboko pod zemí se nachází jiná „řeka“, která jakoby mířila až do samotného podsvětí.       
 
 Vstup do zatopené chodby. Na schodech jsou připraveny potápěčské tlakové lahve.  
 
Pod vodou lze vidět zbytky staré důlní techniky. Potápěč v zatopené důlní chodbě. Tyto podzemní prostory  sloužily za druhé světové války jako kostel. Potápěči se přesunují k jedné ze zatopených chodeb.

Podzemní jezero na adrese Kőbánya X

Kőbánya je v administrativním členění maďarského hlavního města označena jako okrsek číslo X. Její základní charakteristiku najdeme již v samotném jejím názvu: Bánya znamená v madarštině důl, kő je obecné označení kamene.

S budapešťským okrskem X je tak spojena historie dolování kamene, přesněji řečeno vápence, který zde zanechalo tzv. Panonské moře.

Řeka Dunaj v Budapešti. Hluboko pod zemí se nachází jiná „řeka“, která jakoby mířila až do samotného podsvětí.

Toto šelfové moře, nástupce oceánu Paratethys, zaniklo v době relativně nedávné – před 600 tisíci lety. V době svého vrcholu pokrývalo, po segregaci od okolních moří již jako obrovské sladkovodní jezero, území dnešního Maďarska, Rumunska a Srbska. Jeden z jeho zálivů zasahoval i na území dnešní jižní Moravy.

Vstup do zatopené chodby. Na schodech jsou připraveny potápěčské tlakové lahve.

Právě vápenec vytvořený biochemickými procesy v Panonském moři byl po staletí hlavním bohatstvím lokality Kőbánya. V Budapešti z něho vznikla řada známých veřejných staveb včetně mostů. Těžba vápence, dědictví zaniklého Panonského moře, zde probíhala od třináctého až po konec devatenáctého  století.

Pod vodou lze vidět zbytky staré důlní techniky.

Od piva po messerschmitty

Postupným odtěžováním vápence vznikl pod Budapeští obrovský důl, jehož široké chodby mají délku desítek kilometrů. Dobře posloužil například rozvoji zdejšího pivovarnického průmyslu a dal vzniknout i známé maďarské značce piva Kőbánya Világos.

V době druhé světové války patřily prostory dolu mezi důležité úkryty před leteckými nálety.

Tyto podzemní prostory sloužily za druhé světové války jako kostel.

Dokonce byla do zdejšího podzemí přesunuta i výroba stíhacího letounu Me – 109, který Maďarsko, jako satelit nacistického Německa, za války licenčně vyrábělo. Byl zde umístěn i improvizovaný kostel. A současnost?

Potápěči se přesunují k jedné ze zatopených chodeb.

Bývalý vápencový důl je vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Postarala se o to spodní voda, které zaplavila významnou část tohoto monumentálního důlního díla. Zatopené podzemí pod Budapeští je stále opředeno záhadami a řada zdejších chodeb stále nebyla dostatečně probádána.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 1.2tis
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 2.0tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.2tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.1tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]