3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Hlubiny pod Budapeští
Hlubiny pod Budapeští
od 18.6.2021
5.7tis
Potápěč v zatopené důlní chodbě.
265
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Pod hlavním městem Maďarska se ukrývá tajemný labyrint desítek kilometrů zaplavených chodeb. Po schodišti můžete přímo z vody vystoupat pod hrubou klenbu podzemního kostela či vkročit do utajené druhoválečné tovární haly, kde vznikaly bojové letouny.

Řeka Dunaj v Budapešti. Hluboko pod zemí se nachází jiná „řeka“, která jakoby mířila až do samotného podsvětí. Vstup do zatopené chodby. Na schodech jsou připraveny potápěčské tlakové lahve. Pod vodou lze vidět zbytky staré důlní techniky. Potápěč v zatopené důlní chodbě. Tyto podzemní prostory sloužily za druhé světové války jako kostel. Potápěči se přesunují k jedné ze zatopených chodeb.

Podzemní jezero na adrese Kőbánya X

Kőbánya je v administrativním členění maďarského hlavního města označena jako okrsek číslo X. Její základní charakteristiku najdeme již v samotném jejím názvu: Bánya znamená v madarštině důl, kő je obecné označení kamene.

reklama

S budapešťským okrskem X je tak spojena historie dolování kamene, přesněji řečeno vápence, který zde zanechalo tzv. Panonské moře.

Řeka Dunaj v Budapešti. Hluboko pod zemí se nachází jiná „řeka“, která jakoby mířila až do samotného podsvětí.
Řeka Dunaj v Budapešti. Hluboko pod zemí se nachází jiná „řeka“, která jakoby mířila až do samotného podsvětí.

Toto šelfové moře, nástupce oceánu Paratethys, zaniklo v době relativně nedávné – před 600 tisíci lety. V době svého vrcholu pokrývalo, po segregaci od okolních moří již jako obrovské sladkovodní jezero, území dnešního Maďarska, Rumunska a Srbska. Jeden z jeho zálivů zasahoval i na území dnešní jižní Moravy.

Vstup do zatopené chodby. Na schodech jsou připraveny potápěčské tlakové lahve.
Vstup do zatopené chodby. Na schodech jsou připraveny potápěčské tlakové lahve.

Právě vápenec vytvořený biochemickými procesy v Panonském moři byl po staletí hlavním bohatstvím lokality Kőbánya. V Budapešti z něho vznikla řada známých veřejných staveb včetně mostů.

reklama

Těžba vápence, dědictví zaniklého Panonského moře, zde probíhala od třináctého až po konec devatenáctého  století.

Pod vodou lze vidět zbytky staré důlní techniky.
Pod vodou lze vidět zbytky staré důlní techniky.

Od piva po messerschmitty

Postupným odtěžováním vápence vznikl pod Budapeští obrovský důl, jehož široké chodby mají délku desítek kilometrů. Dobře posloužil například rozvoji zdejšího pivovarnického průmyslu a dal vzniknout i známé maďarské značce piva Kőbánya Világos.

V době druhé světové války patřily prostory dolu mezi důležité úkryty před leteckými nálety.

Tyto podzemní prostory sloužily za druhé světové války jako kostel.
Tyto podzemní prostory sloužily za druhé světové války jako kostel.

Dokonce byla do zdejšího podzemí přesunuta i výroba stíhacího letounu Me – 109, který Maďarsko, jako satelit nacistického Německa, za války licenčně vyrábělo. Byl zde umístěn i improvizovaný kostel. A současnost?

Potápěči se přesunují k jedné ze zatopených chodeb.
Potápěči se přesunují k jedné ze zatopených chodeb.

Bývalý vápencový důl je vyhledávanou potápěčskou lokalitou. Postarala se o to spodní voda, které zaplavila významnou část tohoto monumentálního důlního díla.

reklama

Zatopené podzemí pod Budapeští je stále opředeno záhadami a řada zdejších chodeb stále nebyla dostatečně probádána.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.9tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.4tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.0tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz