Příběhy o himálajském yettim zná téměř každý. Mnohem méně známý, ale o to děsivější je tajemný opočlověk, který údajně přežívá v pralesích jihovýchodní Asie.
Proslýchá se, že tento zákeřný živočich trhá lidem hlavy, čímž inspiruje americký hororový film Predátor.
Vysílený thajský nosič podpírá francouzského lovce, jímž zmítá horečka. Thajec z posledních sil odtáhne Evropana k blízkému kameni, kde mu pomůže se posadit. Náhle oba zaslechnou z houští hvízdání a strašlivě znějící smích.
Oba muže přes jejich únavu zachvátí hrůza – to, před čím již dva dny prchají, je teď blízko. Nemilosrdný zabiják lidí si s nimi hraje jako kočka s myší. Vzápětí před ně přilétne mrtvé tělo jejich známého se zlámaným vazem a přeraženýma rukama!
Má jít o další oběť obrovského a krvelačného hominida, žijícího v nepříliš prozkoumané oblasti v severní části Vietnamu, Laosu a v Kambodži. Žije v džunglí pokrytém regionu krvelačný netvor, který měl vraždit tehdy v roce 1987?
Nelítostný postrach amerických vojáků
Podle českého kryptozoologa a spisovatele Jaroslava Mareše (*1937) jsou o jeho existenci přesvědčeni nejenom mnozí Asiaté, ale také někteří západní cestovatelé a vojáci.
Mnoho zpráv o opočlověku, jenž prý rád zabíjí lidi, pochází od amerických vojáků z období války ve Vietnamu (1964–1975). Pro americké ozbrojence se má netvor, nazývaný Vietnamci jako šan tu, chi trau nebo nguoi rung, stát doslova postrachem!
Několik příběhů z té doby shromažďuje současný australský zoolog Helmut Loofs-Wissow. Obrovská a chlupatá stvůra má například zmasakrovat posádku amerického bombardéru západně od vietnamské obce Lang Mo. Jak měla hororová příhoda z konce 60. let 20. století proběhnout?
Děsivé setkání
Na padácích se snášejí čtyři muži. Američtí letci jsou sice rádi, že se jim podaří uniknout z hořícího letadla, již méně je však těší oblast jejich seskoku! V odlehlé džungli může trvat i několik dnů, než je najdou. Nebo budou rychlejší nepřátelští Vietnamci?
Padák jednoho z mužů se nešťastně zamotá do větví stromu, na němž zůstává viset i s pilotem. O chvíli později bezmocný voják usne vyčerpáním. Probouzí ho až hlasité hvízdání. Za chvíli zpoza větví vychází třímetrový netvor, připomínající obří opici!
Sápe se za mužem na strom, ale po několika pokusech to vzdává a odchází. Tolik štěstí však nemají jeho tři spolubojovníci. Když druhý den ráno dorazí záchranný tým výsadkářů, nalezne je v džungli mrtvé se zlomeným vazem a s hrůzou v mrtvých očích. Zabil je obávaný šan tu, nebo lidští nepřátelé?
Existuje ďábelský lovec hlav?
Jenže přeživší voják prý žádné členy Vietkongu (odbojová vietnamská organizace – pozn. red.) v okolí nevidí. Vychytralý, abnormálně silný a zákeřný šan tu si prý libuje v týrání chycených obětí, jimž údajně často láme končetiny či vaz.
Občas prý odtrhne napadeným hlavu, kterou si uchová jako trofej a ženy pro změnu znásilňuje! Jde o smyšlené historky?
Americký antropolog a spisovatel Jeffrey A. McNeely s kolegou Paulem Spencerem Wachtelem (*1944) v knize Duše tygra uvádějí následující mrazivý příběh:
Jeden z amerických důstojníků tvrdí, že během konfliktu ve Vietnamu právě krvelačný šan tu utrhl hlavy dvěma jeho podřízeným! Mohl si vše vymyslet?
Téměř stejné vyprávění vyslechne od veteránů z Vietnamu i uznávaný americký vědec Russell Ciochon (*1948) z University of Iowa. Že by ďábelský lovec hlav vskutku žil?
Inspiroval scenáristy Predátora?
Této hypotéze nepřímo nasvědčují i další indicie.
Podle Jaroslava Mareše a dalších badatelů se děsivý opočlověk možná stává vzorem pro temné americké sci-fi Predátor z roku 1987. Zaslechli jeho scenáristé Jim a John Thomasovi o zážitcích amerických vojáků ve Vietnamu?
Věrohodnost podivným příběhům dodávají i okolnosti uváděné Russelem Ciochonem. Šan tu je velice podobný dávno vyhynulým giganthopithékům! Obřím hominidům odpovídá výška a barva srsti údajného vietnamského netvora, která je prý narezlá, výjimečně šedá nebo bílá!
Shoduje se i abnormální síla a rafinovanost, s níž údajný šan tu útočí, což vyvrací alternativu, že jde o obyčejnou opici. Je náhoda, že kostry těchto hominidů jsou často nacházeny právě ve Vietnamu? Přežili tam gigantopithéci až dodnes, nebo jde o mýtus?