reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Hrůzná smrt na Hoře mrtvých
Miroslav Horký
od Miroslav Horký 23.8.2019
6.2tis
672
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Na konci roku 1959 přijíždí do městečka Ivdel v podhůří Uralu vlak. Vystoupí z něj deset horolezců. Je to malá špinavá díra s rozbitými ulicemi a pár domy. Jejich cílem je dosažení vrcholu hory Otorten.

V překladu to znamená „Místo, kam nechoď“. Už to samo o sobě by mělo mladé výzkumníky varovat.

Pod vedením Igora Alexejeviče Djatlova (1936–1959) se 27. ledna vydávají na náročnou túru. Následující den onemocní Jurij Jefimovič Judin (1937–2013) a se zánětem nervů se vrací zpátky do civilizace.

Netuší, že tato nehoda mu zachrání život. Už nikdy se totiž se svými druhy nesetká. Zbývajících devět členů výpravy – sedm mužů a dvě ženy – se mají vrátit v polovině února. Jenže po nich není ani stopy. Po 14 dnech se rozjíždí záchranná akce.

Igor Djatlov se táboření na svahu hory příliš nebojí.

MÁME JE!

Student Michail Šavarin se brodí nekonečnými závějemi. Před sebou spatří v bělostném sněhu cosi nepatřičného. Rozběhne se k místu. „Mám je!“ zakřičí a jeho hlas se odrazí od štítů majestátních hor.

Když doběhne k místu nálezu, najde roztržený stan, napůl přikrytý sněhem. Kolem jsou rozházeny osobní věci a boty. Proč by ale někdo ze stanu vybíhal bez bot? Stan je rozříznut zevnitř, jak později zjistí vyšetřovatelé, a k nedalekému lesu vzdálenému asi 1,5 kilometru vedou stopy osmi nebo devíti lidí.

Po půl kilometru se ale ztrácejí. Na okraji lesa je nalezeno velké ohniště. A první dvě těla. Horolezci jsou oblečeni jen ve spodním prádle a jsou bosí. Kousek od nich je cedr, jehož větve jsou polámané. Někdo se zřejmě snažil vyšplhat nahoru – buď se snažil před něčím utéct, nebo chtěl mít výhled na tábořiště.

Co asi čekal, že tam uvidí? Čeho se horolezci tolik báli? Další tři těla jsou nalezena opodál, podle všeho se pokoušeli vrátit k táboru. Zbývající členové výpravy jsou nalezeni až o měsíce později pod dvoumetrovou vrstvou sněhu hlouběji v lese.

Jsou lépe oblečeni, možná vzali oblečení mrtvým kolegům. Ale vše jsou jen dohady.

Přičina úmrtí? Stále nejasná. Prý spontánní síla.

MŮJ MILÝ DENÍČKU…

Vyšetřovatelé na základě fotografií a deníků postupně skládají obraz posledních dnů expedice. Až do 31. ledna nedošlo k žádným anomáliím. Poslední lednový den výprava nechává v zalesněném úseku potraviny připravené na zpáteční cestu.

Prvního února zahájí výstup na horu Oroten. Mají v plánu pravděpodobně přejít na druhou stranu průsmyku, ale ve špatném počasí zabloudí a začnou stoupat po úbočí hory Cholat Sjachyl, což v překladu znamená „Hora mrtvých“.

Na jejím svahu rozbijí tábor – podle Judina buď proto, že Djatlov nechce ztratit dosaženou nadmořskou výšku nebo aby si vyzkoušeli táboření na svahu. To jsou poslední ověřené zprávy, které máme.

Ani poničený stan pořádně nenapoví, jak k tragédii došlo.

PODIVNÁ PITEVNÍ ZPRÁVA

Vyšetřování pokračuje. Zdá se, že výpravu napadli členové kmene Mensijů. Ti v oblasti žijí už od nepaměti a sovětská kolonizace a objevy nerostných surovin se jim příliš nelíbí. Jenže zranění horalů je příliš zvláštní.

První umírají na podchladnutí, na tělech nemají známky násilí. Snad je zabil jenom strach. Ale u těl, jež jsou nalezena posléze, jde o soubor velmi podivných úrazů. Jeden má rozdrcenou lebku, druhý má rozdrcená žebra – sílu nárazu přirovnávají lékaři k autonehodě, ale na těle nejsou žádné oděrky od nárazu!

Jedna z dívek má vytržený jazyk. V okolí tábořiště nejsou nalezeny žádné stopy souboje. A vlastně ani žádné jiné stopy. „Co je příčinou úmrtí?“ ptají se vyšetřovatelé. Patolog jen krčí rameny. Nic takového dosud nikdo nezažil.

Nejprve přichází na řadu realistické řešení. Mohla za to lavina – tábor narušil stabilitu sněhové pokrývky a došlo k závalu. Jenže jak to, že jsou vidět stopy? Navíc svah je velmi pozvolný, takže k ničemu takovému by ani dojít nemělo.

A proč by byli zraněni jen někteří, když se pod lavinou ocitli všichni. Navíc přibližně o 50 kilometrů dál se vyskytuje jiná skupina, která přinese svědectví, že na obloze se zjevovala podivná žlutá světla.

A staré legendy tvrdí, že podobné katastrofy nejsou v této oblasti nijak výjimečné. Že jde o nebezpečnou oblast, dokazují i statistiky z let 1974 až 2004, během nichž v oblasti zahynulo během různých expedic dalších 111 lidí!

Jedna z ženských obětí výpravy, Zinajda Alexejevna Kolmogorovová

SOVĚTSKÁ ARMÁDA, NEBO UFO?

Některé z těl mají oranžovou a hnědou barvu. V zemi je také údajně nalezen bezpočet kovových součástí. A zkoumáním oděvů a osobních věcí mrtvých se dojde k neobvyklému závěru: Vykazují zvýšenou míru radiace.

Nejde o smrtelnou dávku, ale přesto je úroveň radiace neobvyklá. Hlavní vyšetřovatel Lev Ivanov Nikitič (?–1990) prohlásí: „Za smrtí výpravy stojí spontánní síla, kterou nebyli schopni překonat.“ Aniž by to řekl oficiálně, myslí zřejmě na UFO a svou teorii obhajuje až do své smrti.

Podivné také je, že zpráva je utajena a nedojde k jejímu zveřejnění. Může za to snad armáda a její tajné pokusy, které v oblasti probíhají? Později se přijde na to, že žlutá světla, která svědci viděli, byla od mezikontinentální balistické rakety R-7, které v dané oblasti armáda testuje.

Ale na počátku února není zaznamenán žádný jejich start. Je možné, že by zde armáda zkoušela i jiné tajné zbraně?

Američan Donnie Eichar se do nevlídné oblasti vydá, aby zjistil příčinu záhadných úmrtí.

PROMLUVILA SAMA HORA?

Nejnovější teorie hovoří o tom, že poutníky zabila samotná Hora mrtvých. Když oblast navštíví americký autor Donnie Eichar, zaznamená výskyt silného infrazvuku. Zprvu se domnívá, že jej způsobují podivné skalní útvary v oblasti, ale následně přijde na to, že sama hora je v takovém tvaru, že se v jejím okolí vytváří větrné víry.

Výsledkem je nejenom zmíněný infrazvuk, který mohl výpravu vyhnat z tábora, ale i prudký pokles tlaku, což způsobuje další negativní dopad na člověka. Právě proto je prý oblast neobydlená a i proto se o ni zajímá armáda. Jenže je to jen jedna z desítky teorií a navíc není ani zdaleka ověřená…

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Miloslav Linc. Pro web upravil: Miroslav Horký
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.2tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]