4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Hrůzná smrt na Hoře mrtvých
Hrůzná smrt na Hoře mrtvých
od 23.8.2019
6.2tis
672
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Na konci roku 1959 přijíždí do městečka Ivdel v podhůří Uralu vlak. Vystoupí z něj deset horolezců. Je to malá špinavá díra s rozbitými ulicemi a pár domy. Jejich cílem je dosažení vrcholu hory Otorten. V překladu to znamená „Místo, kam nechoď“. Už to samo o sobě by mělo mladé výzkumníky varovat.

Pod vedením Igora Alexejeviče Djatlova (1936–1959) se 27. ledna vydávají na náročnou túru. Následující den onemocní Jurij Jefimovič Judin (1937–2013) a se zánětem nervů se vrací zpátky do civilizace.

Netuší, že tato nehoda mu zachrání život. Už nikdy se totiž se svými druhy nesetká. Zbývajících devět členů výpravy – sedm mužů a dvě ženy – se mají vrátit v polovině února. Jenže po nich není ani stopy. Po 14 dnech se rozjíždí záchranná akce.

Igor Djatlov se táboření na svahu hory příliš nebojí.
Igor Djatlov se táboření na svahu hory příliš nebojí.

MÁME JE!

Student Michail Šavarin se brodí nekonečnými závějemi. Před sebou spatří v bělostném sněhu cosi nepatřičného. Rozběhne se k místu. „Mám je!“ zakřičí a jeho hlas se odrazí od štítů majestátních hor.

reklama

Když doběhne k místu nálezu, najde roztržený stan, napůl přikrytý sněhem. Kolem jsou rozházeny osobní věci a boty. Proč by ale někdo ze stanu vybíhal bez bot?

Stan je rozříznut zevnitř, jak později zjistí vyšetřovatelé, a k nedalekému lesu vzdálenému asi 1,5 kilometru vedou stopy osmi nebo devíti lidí. Po půl kilometru se ale ztrácejí. Na okraji lesa je nalezeno velké ohniště. A první dvě těla.

Horolezci jsou oblečeni jen ve spodním prádle a jsou bosí. Kousek od nich je cedr, jehož větve jsou polámané. Někdo se zřejmě snažil vyšplhat nahoru – buď se snažil před něčím utéct, nebo chtěl mít výhled na tábořiště. Co asi čekal, že tam uvidí?

Čeho se horolezci tolik báli? Další tři těla jsou nalezena opodál, podle všeho se pokoušeli vrátit k táboru. Zbývající členové výpravy jsou nalezeni až o měsíce později pod dvoumetrovou vrstvou sněhu hlouběji v lese.

Jsou lépe oblečeni, možná vzali oblečení mrtvým kolegům. Ale vše jsou jen dohady.

Přičina úmrtí? Stále nejasná. Prý spontánní síla.
Přičina úmrtí? Stále nejasná. Prý spontánní síla.

MŮJ MILÝ DENÍČKU…

Vyšetřovatelé na základě fotografií a deníků postupně skládají obraz posledních dnů expedice. Až do 31. ledna nedošlo k žádným anomáliím. Poslední lednový den výprava nechává v zalesněném úseku potraviny připravené na zpáteční cestu.

reklama

Prvního února zahájí výstup na horu Oroten. Mají v plánu pravděpodobně přejít na druhou stranu průsmyku, ale ve špatném počasí zabloudí a začnou stoupat po úbočí hory Cholat Sjachyl, což v překladu znamená „Hora mrtvých“.

Na jejím svahu rozbijí tábor – podle Judina buď proto, že Djatlov nechce ztratit dosaženou nadmořskou výšku nebo aby si vyzkoušeli táboření na svahu. To jsou poslední ověřené zprávy, které máme.

Ani poničený stan pořádně nenapoví, jak k tragédii došlo.
Ani poničený stan pořádně nenapoví, jak k tragédii došlo.

PODIVNÁ PITEVNÍ ZPRÁVA

Vyšetřování pokračuje. Zdá se, že výpravu napadli členové kmene Mensijů. Ti v oblasti žijí už od nepaměti a sovětská kolonizace a objevy nerostných surovin se jim příliš nelíbí. Jenže zranění horalů je příliš zvláštní.

reklama

První umírají na podchladnutí, na tělech nemají známky násilí. Snad je zabil jenom strach. Ale u těl, jež jsou nalezena posléze, jde o soubor velmi podivných úrazů.

Jeden má rozdrcenou lebku, druhý má rozdrcená žebra – sílu nárazu přirovnávají lékaři k autonehodě, ale na těle nejsou žádné oděrky od nárazu! Jedna z dívek má vytržený jazyk. V okolí tábořiště nejsou nalezeny žádné stopy souboje.

A vlastně ani žádné jiné stopy. „Co je příčinou úmrtí?“ ptají se vyšetřovatelé. Patolog jen krčí rameny. Nic takového dosud nikdo nezažil. Nejprve přichází na řadu realistické řešení.

Mohla za to lavina – tábor narušil stabilitu sněhové pokrývky a došlo k závalu. Jenže jak to, že jsou vidět stopy? Navíc svah je velmi pozvolný, takže k ničemu takovému by ani dojít nemělo. A proč by byli zraněni jen někteří, když se pod lavinou ocitli všichni.

Navíc přibližně o 50 kilometrů dál se vyskytuje jiná skupina, která přinese svědectví, že na obloze se zjevovala podivná žlutá světla. A staré legendy tvrdí, že podobné katastrofy nejsou v této oblasti nijak výjimečné.

Že jde o nebezpečnou oblast, dokazují i statistiky z let 1974 až 2004, během nichž v oblasti zahynulo během různých expedic dalších 111 lidí!

Jedna z ženských obětí výpravy, Zinajda Alexejevna Kolmogorovová
Jedna z ženských obětí výpravy, Zinajda Alexejevna Kolmogorovová

SOVĚTSKÁ ARMÁDA, NEBO UFO?

Některé z těl mají oranžovou a hnědou barvu. V zemi je také údajně nalezen bezpočet kovových součástí. A zkoumáním oděvů a osobních věcí mrtvých se dojde k neobvyklému závěru: Vykazují zvýšenou míru radiace.

Nejde o smrtelnou dávku, ale přesto je úroveň radiace neobvyklá. Hlavní vyšetřovatel Lev Ivanov Nikitič (?–1990) prohlásí:

„Za smrtí výpravy stojí spontánní síla, kterou nebyli schopni překonat.“ Aniž by to řekl oficiálně, myslí zřejmě na UFO a svou teorii obhajuje až do své smrti. Podivné také je, že zpráva je utajena a nedojde k jejímu zveřejnění.

Může za to snad armáda a její tajné pokusy, které v oblasti probíhají? Později se přijde na to, že žlutá světla, která svědci viděli, byla od mezikontinentální balistické rakety R-7, které v dané oblasti armáda testuje.

Ale na počátku února není zaznamenán žádný jejich start. Je možné, že by zde armáda zkoušela i jiné tajné zbraně?

Američan Donnie Eichar se do nevlídné oblasti vydá, aby zjistil příčinu záhadných úmrtí.
Američan Donnie Eichar se do nevlídné oblasti vydá, aby zjistil příčinu záhadných úmrtí.

PROMLUVILA SAMA HORA?

Nejnovější teorie hovoří o tom, že poutníky zabila samotná Hora mrtvých. Když oblast navštíví americký autor Donnie Eichar, zaznamená výskyt silného infrazvuku.

Zprvu se domnívá, že jej způsobují podivné skalní útvary v oblasti, ale následně přijde na to, že sama hora je v takovém tvaru, že se v jejím okolí vytváří větrné víry.

Výsledkem je nejenom zmíněný infrazvuk, který mohl výpravu vyhnat z tábora, ale i prudký pokles tlaku, což způsobuje další negativní dopad na člověka. Právě proto je prý oblast neobydlená a i proto se o ni zajímá armáda. Jenže je to jen jedna z desítky teorií a navíc není ani zdaleka ověřená…

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor textu: Miloslav Linc. Pro web upravil: Miroslav Horký
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.