Skip to content

Hýbe temná hmota vesmírem?

Sonda Pioneer 10, vzdálená 12 miliard kilometrů od Země, se řítí hlubokým vesmírem rychlostí zhruba 12 kilometrů za sekundu. Směřuje ven z naší sluneční soustavy, směrem ke hvězdě Aldebaran v souhvězdí Býka.

Vědci z NASA, monitorující průběh letu, náhle zjišťují, že rychlost sondy se neustále snižuje. A navíc podle posledních dostupných telemetrických údajů, se sonda odklonila od původní dráhy o stovky tisíc kilometrů!

„Prozkoumali jsme každý mechanismus a teorii, na kterou jsme přišli a nic z toho to nedokáže vysvětlit,“ říká Philip Lang, jeden z vědců, kteří sledují pohyb sondy Pioneer 10, vypuštěné v roce 1972. Může za nepochopitelnou anomálii technická porucha sondy, nebo snad gravitační působení nám dosud neznámého objektu?

Vysvětlení by však mohlo být i někde docela jinde. Co když jde o působení temné hmoty, jejíž existenci se špičkoví vědci snaží již několik let prokázat?

Co způsobilo poruchu sondy Pioneer 10?

Moderní teorie o temné hmotě říká, že většinu vesmíru (možná až 90%!) vyplňuje hmota, která nevyzařuje teplo, světlo, ani žádné jiné záření. Její jediný nepřímý důkaz existence se projevuje podivným chováním určitých těles, která jako by byla ovlivňována gravitací něčeho nám zatím neznámého – „temnou hmotou“.

Vědci pozorují odklon od dráhy u sondy Pioneer 10 (vypuštěna r. 1972), její mladší kolegyně Pioneer 11 (1972) a v poslední době také u sond Galileo (1989) a Ulysses (1990). Další gravitační nesrovnalosti jsou zaznamenány u vzdálených spirálových galaxií.

Měřením klasickými metodami je zjištěno, že hvězdy na okraji těchto galaxií obíhají kolem svého jádra stejně vysokou rychlostí, jako hvězdy blízko centra galaxie. Přitom podle nám dobře známého „keplerovského“ modelu by se dalo očekávat, že hvězdy na okraji budou rotovat či obíhat kolem středu galaxie mnohem pomaleji.

Při nově naměřené rychlosti oběhu by se teoreticky měly uvolnit z vlivu gravitace jádra a odlétnout mimo. Jenže „něco“ jim to nedovoluje. Jakoby galaxie a všechny viditelné vesmírné objekty byly rozmístěny na jakémsi gravitačním vesmírném lešení, které udržuje galaxie v pohybu.

Jaká síla vlastně dokáže roztočit obrovské soustavy galaxií? Může to snad být neviditelná temná hmota, jež vyplňuje mezihvězdný prostor? Vědci dodnes nemají jasno v tom, z čeho by vlastně temná hmota měla být tvořena.

Mezi žhavé kandidáty na její základní stavební prvek patří neutrino, elementární částice vznikající při jaderné reakci.

Neutrino má nulový elektrický náboj, a velikost i hmotnost tak nízkou, že dokáže projít většinou známých materiálů včetně celé planety Země! Detekce neutrina je tedy velmi obtížná. Zatím se však nepodařilo prokázat jeho souvislost s temnou hmotou.

Také je možné, že se temná hmota skládá z částic WIMP (weakly interacting massive particles – velmi slabě reagující masivní částice), které se již podařilo zachytit roku 2009 v podzemní laboratoři v americké Minnesotě.

Odhalí AMS-2 tajemství vesmíru?

Odpověď na nejpalčivější otázky o vzniku vesmíru a roli temné hmoty v něm se možná již brzy dozvíme díky novému přístroji, který byl nainstalován v květnu 2011 na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS při posledním letu raketoplánu Endeavour.

Tím přístrojem je AMS-2, tzv. alfa-magnetický spektrometr. Jeho úkolem bude zachytávat záření a kosmické částice přímo ve vesmíru, a to včetně možných částic temné hmoty. Dokáže přístroj odhalit, z čeho se vlastně skládá vesmír?

Foto: livescience.com, wikipedia.org, nasa.gov. Autor článku: Michal Ivanega. Pro web upravil: Jan Kukrál.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články