Pokud se někdo zajímá o reinkarnaci, dříve nebo později se setká se jménem kanadsko-amerického psychiatra Iana Stevensona. Muže, který svůj život zasvětil právě zkoumání tohoto fenoménu.
Ian Stevenson (1918-2007) během života prošetřil tisíce vzpomínek a podrobněji zdokumentoval desítky příběhů. Zároveň je jedním z mála vědců respektovaných nejen alternativci, ale i skeptickými badateli.
Během cest totiž vymyslel test, jak vyloučit úmyslný či neúmyslný podvod. Říká se, že jím prošlo jen 20 dětí z 200. Naprostá většina pocházela z duchovně založených či technologicky zaostalejších společností.
Na druhou stranu Stevenson celý život poukazuje i na nebezpečí přílišného skepticismu. „Přání nevěřit může náš úsudek ovlivnit úplně stejně jako přání věřit,“ tvrdí vědec v jednom ze svých děl.
Dívka ze Srí Lanky
Jedno z jeho nejslavnějších vyšetřování se datuje do 60. let minulého století. Doktor odjíždí na Srí Lanku, kde se dozvídá o mladé dívce jménem Gnantilleka Baddewithana.
Případ zpočátku vypadá jako obyčejný a velmi častý výmysl dítěte s bujnou fantazií. Jenže záhy se ukazuje, že tentokrát je to jiné.
Dívka narozená v roce 1956 se už od chvíle, kdy se naučila mluvit, zmiňuje svým rodičům o jiném místě, kde žila s několika sourozenci.
S rostoucím věkem přidává detaily: informace o svém předchozím bydlišti, jména údajných příbuzných a nakonec i informaci o tom, že se jako dítě utopila v řece. Stevenson se případem zabývá několik měsíců.
Společně s rodiči dívky se mu daří identifikovat rodinu žijící na místě, které Gnantilleka označila, a nakonec také zorganizuje setkání.
Fóbie z minulého života?
Stevenson později uvedl, že žádným jiným případem nebyl tak fascinován. Gnantilleka totiž správně pojmenovala všech sedm členů své údajné původní rodiny.
Ta navíc potvrdila, že v roce 1954 se jejich dvouletá dcera skutečně utopila poté, co do ní její mentálně postižený bratr strčil. „Ty dvě rodiny se nikdy předtím nesetkaly.
Nemají žádné společné přátele, spolupracovníky, nemají vůbec nic společného,“ přibližuje Stevensonův případ americký spisovatel a publicista Jesse Bering (*1975).
Badatel navíc během svého pátrání na Srí Lance rozvíjí teorii, že fóbie a panické strachy jsou pouze odrazem traumat z minulých životů.
Dnes je Stevenson považován za největšího odborníka na reinkarnaci. Na jeho práci navázal americký psychiatr Jim Tucker. Podaří se mu znalosti o převtělování posunout podobným způsobem, jako se to povedlo jeho předchůdci?