27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Záhada děsivého hlasu opakujícího číselný kód v ruském rádiu
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 22.10.2020
5.5tis
Kdo je autorem tajemného vysílání? Foto: wired.com
302
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

V ruském městě Povarovo nedaleko Moskvy je v létě 2010 náhle přerušeno vysílání radiostanice UVB-76, která fungovala již téměř 30 let. Po celou dlouhou dobu se z éteru linulo pouze nesrozumitelné, často chaotické bzučení.

Toho léta však dochází k velice podivné události. Radiostanice zničehonic vysílá jasný slovní a číselný kód, a to v ruském jazyce! Je tato tajemná šifra voláním o pomoc odkudsi zvenčí? Jaké pozadí může mít tato zdánlivě triviální příhoda?

Kdo je autorem tajemného vysílání? Foto: wired.com Součást areálu opuštěné rádiostanice UVB-76. Foto: northatlanticblog.wordpress.com Další budova v areálu. Foto: northatlanticblog.files.wordpress.com Letecký snímek areálu UVB-76. Foto: northatlanticblog.files.wordpress.com
Součást areálu opuštěné rádiostanice UVB-76. Foto: northatlanticblog.wordpress.com

Z rozhlasového éteru, který má ve zvyku vysílat pouze bezobsažné bzučení, se náhle ozývá opakovaná zpráva. Příjemci nečekaného vysílání mohou slyšet následující šifru: „UVB-76, UVB-76-93 882 naimina 74 14 35 74 – 9 3 8 8 2 nikolai, anna, ivan, michail, ivan, nikolaj, anna, 7, 4, 1, 4, 3, 5, 7, 4.“ Je 23.

srpna 2010, dvě hodiny po poledni a Rusko zachvacuje panika. Lidé si navzájem pokládají otázku: „Snaží se nám snad někdo něco důležitého sdělit či nás dokonce varovat?“ Není to totiž poprvé, co se něco podobného stalo!

Zvláštní zvuky z rádia se ozývají také v letech 1997, 2002 a 2006. Podivné vzkazy se však stále nedaří rozluštit. Podaří se někomu přijít nesrozumitelnému sdělení na kloub? A má vůbec záhadný vzkaz nějaký smysl?

Další budova v areálu. Foto: northatlanticblog.files.wordpress.com

NESROZUMITELNÁ HRA AGENTŮ?

Už samotný důvod existence těchto zvláštních radiostanic není nikdy zcela vysvětlen. Ruská vláda ani armáda se k přístroji nehlásí a to je pro spoustu lidí krajně podezřelé. Oficiální místa často argumentují tím, že může jít pouze o kratochvíli radioamatérů, kteří si takto navzájem sdělují nějaké vzkazy.

Jenže celá věc spíše připomíná případ z 50. let, známý jako „Švédská rapsodie“. Při podobném radiovém vysílání tehdy předčítá ženský hlas zdánlivě nesmyslné šifry, které ovšem ve skutečnosti slouží agentům.

Rozluštit tento kód mohou pouze majitelé tzv. šifrovacích knih na obou stranách aparátu. Také podle některých médií jsou podobná vysílání využívána pro šíření tajných kódů pro špiony. Podobné záležitosti se probírají při soudních jednáních s odhalenými agenty.

Jedním případem za všechny je kauza americké agentky Any Belen Montes (*1957), která podle soudu pomocí šifrovaného radiového vysílání donášela nepřátelské kubánské vládě. Jsou tedy za podivným vysíláním z povarovského rádia ruští agenti?

Letecký snímek areálu UVB-76. Foto: northatlanticblog.files.wordpress.com

TLAČÍTKO MRTVÉHO MUŽE

Skeptici považují celý humbuk kolem „oživlého“ chrčícího rádia za zbytečný. Jejich teorie mohou částečně vysvětlovat, proč záhadná stanice téměř 30 let vysílá pouze samé bzučení. Podle nich se prý může jednat o systém, který kontroluje jiný systém.

Pokud by došlo k ukončení signálu, znamená to, že jinde nefunguje něco tak, jak má. Jedná se o tzv. tlačítko mrtvého muže. Pokud se dotyčný přestane hlásit, situace si žádá rychlou reakci. Sověti údajně mají tuto praxi vyzkoušenou již z období studené války s USA.

Pokud by tehdy došlo ke krizi, měly nastoupit do akce jaderné hlavice. Jak mohou ovšem tyto systémy souviset s tajemnými vzkazy z rádia? Jde opravdu o akci agentů, či naopak jen o nevinnou hru radioamatérů?

Zdeněk Pospíšil

Foto: wired.com, northatlanticblog.wordpress.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 650
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.1tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]