Domů     Záhady historie
Italský exodus: otázky stále bez odpovědí
Mirek Brát
od Mirek Brát 19.6.2021
5.3tis
Italský exodus: otázky stále bez odpovědí
Dříve italská Istrie nyní patří Chorvatsku a Slovinsku.
505
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Jedním z důsledků druhé světové války byl i masivní odchod italského obyvatelstva z Istrijského poloostrova a dalších oblastí jugoslávského území. Podstatné údaje včetně počtu italských exulantů a obětí masakrů nejsou stále uspokojivě vysvětleny.

Dříve italská Istrie nyní patří  Chorvatsku a Slovinsku.  Kontejnerová loď vyplouvá ze slovinského přístavu, na dohled je italský Terst. Italská válečná loď na společném vojenském cvičení v přístavu ve slovinském Koperu. Obyvatelé slovinského Piranu jsou hrdí na slavného rodáka – italského barokního skladatele Giuseppe Tartiniho ( 1692 -  1770).

Neznámý počet obětí

Bývalé italské historické enklávy, které byly začleněny do území poválečné Jugoslávie, jsou  nyní součástí Chorvatska a Slovinska. Odhaduje se, že se exodus týkal 230 až 350 tisíc etnických Italů. Nejednalo se však o poklidný odchod.

Během prvních let exodu byly zavražděny tisíce lidí. Událostmi se zabývala detailně společná slovinsko-italská historická komise v 90. letech 20. století. Ani tato komise nedokázala stanovit přesný počet obětí masakrů italských civilistů.

Mohlo se jednat o 4500 až 20 000 osob. Jako nejpravděpodobnější se jeví počet 10 000 obětí.

Kontejnerová loď vyplouvá ze slovinského přístavu, na dohled je italský Terst.

Snaha po nalezení pravdy

Záhadou také zůstává, zda masakry byly pouze spontánní reakcí na zločiny fašistické Itálie za druhé světové války, nebo zda se jednalo o zákulisně řízenou operaci ze strany vedení tehdejší komunistické Jugoslávie. Exodus etnických Italů z Istrie a Dalmácie je v Itálii stále připomínán.

Obyvatelé slovinského Piranu jsou hrdí na slavného rodáka – italského barokního skladatele Giuseppe Tartiniho ( 1692 – 1770).

Badatelé ze zainteresovaných zemí – Itálie, Chorvatska a Slovinska se snaží najít a popsat pravdivý obraz událostí poválečných let v tomto citlivém geografickém prostoru. Otázkou je, zda pravda bude vůbec někdy nalezena, když Jugoslávie, jako jeden z hlavních aktérů celé události, již neexistuje a s ní ani centrální jugoslávské historické archivy.

Italská válečná loď na společném vojenském cvičení v přístavu ve slovinském Koperu.

Pravdou však je, že například v současném slovinském přímoří, na dohled italského Terstu, se nezdá, že by nezodpovězené otázky kolem exodu etnických Italů v poválečných letech byly překážkou dobrých vztahů obou zemí i obou etnik.

Svědčí o tom nejen dvojjazyčné slovinsko-italské nápisy, ale i připomínání, že tato část Slovinska má dlouhou italskou historii.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 23.10.2021 955
Během života vladaře Karla IV. se odehraje mnoho výjimečných událostí. Má mezi ně patřit i působení slepého věštce na jeho pražském dvoře. Tento nevidomý muž měl totiž spatřit děsivou budoucnost českých zemí! Jezdci na koních vjíždějí do pražských uliček. Kolem roku 1360 přivážejí k římskému císaři a českému králi Karlu IV. (1316–1378) slepého muže přezdívaného Tartar. Hoch pocházející z Domažlicka […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 951
Příběh odvážné Francouzky, která zahynula krutou smrtí na hranici, přitahuje i po staletích. Byla a zůstala ojedinělým zjevením, symbolem hrdosti a statečnosti. Johanka se Francií prohnala jak vítr, který nepřináší jen svěží vzduch, ale především vytoužené spasení. Johanka (1412–1431) se pravděpodobně narodila 6. ledna roku 1412 Jakubovi d´Arcovi a jeho ženě Isabele, kteří žili v lotrinské vesnici Domrémy. […]
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.8tis
Na břehu řeky Boyne, necelou hodinu cesty od hlavního irského města Dublinu, stojí v přírodě něco, co na první pohled připomíná obrovský pecen chleba, který si tu odložil nějaký pravěký obr. Kamenná mohyla je však velice zajímavá. Už jen samotný fakt, kdy byla postavena, stojí za povšimnutí. Newgrange bylo podle odhadu vytvořeno přibližně okolo roku […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Zajíc s parožím, který umí napodobit lidskou řeč, rád si pochutná na whisky a páří se jenom za nevlídných, bouřlivých nocí. Myslíte si, že jde jen o výplod fantazie? Možná ano, možná ne. Vědci si myslí, že aspoň zčásti může mít americká legenda pravdivý základ. Zajdalen se vyskytuje hlavně v západním cípu USA. Je tady […]
od Mirek Brát 21.10.2021 3.0tis
Podmořská archeologie přichází stále s novými objevy. Památky dochované na mořském dně jsou v některých případech staré až několik tisíc let. Nedávno například podvodní archeologové ohlásili nález „bulharské Atlantidy“. Je opravdu „vymalováno, uklizeno“, pátrání po Atlantidě tím končí?   Nálezy byly učiněné jen několik metrů pod hladinou řeky Ropotamo nedaleko bulharského černomořského letoviska Primorsko. Mluví […]