Domů     Neobjasněné události
Ostrov, kde si hráli obři
Mirek Brát
od Mirek Brát 19.6.2021
6.4tis
Ostrov, kde si hráli obři
Sardinie byla osídlena již v dávných dobách.
555
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Na mapách má tento ostrov tvar otisku lidské nohy, proto i většina jeho historických názvů nějakým způsobem souzněla s touto fantazijní skutečností: latinsky Sandaliotis – sandál, semitsky Sarad – chodidlo atd.

V současnosti Sardinie. Kamenná šlápota v srdci Středozemního moře.

Sardinie byla osídlena již v dávných dobách. Vykopávky města Nora. Vlevo křesťanský kostel, vpravo megalitický nuragh. Kromě nuraghů můžete na Sardinii obdivovat i početné kolonie plameňáků.

Sardinská Atlantida

Sardinie přitahovala pozornost již v dávných dobách. Příkladem je významná archeologická lokalita Nora nedaleko Cagliari. Rozsáhlé vykopávky římského města se zde mísí s historií ještě starší, která sahá až do období fénické dominance ve Středomoří.

Důkaz poskytl fénický nápis, který zde byl při vykopávkách objeven v roce 1773 a datován do epochy konce devátého a začátku osmého století před naším letopočtem.

Vykopávky města Nora.

Po Féničanech přicházejí později do Nory Kartaginci, aby ji ve třetím století před naším letopočtem nakonec obsadili Římané. Sláva přístavního města Nora vyhasíná někdy v osmém století našeho letopočtu, kdy bylo město opuštěno.

Část zdejší archeologické lokality nyní leží pod vodní hladinou a stává se potopenou Atlantidou

Kromě záhadných staveb můžete na Sardinii obdivovat i početné kolonie plameňáků.

Civilizace Nuraghů

Mnohem starší než vykopávky města Nora jsou ovšem záhadné stavby z balvanů – nuraghi. Naleznete je pouze na Sardinii. Jejich stáří je odhadováno na více než 3000 let. O lidech, kteří je stavěli, nemá věda zatím žádné bližší informace. Nuraghů je na ostrovech na 7000.

Vlevo křesťanský kostel, vpravo megalitický nuragh.

Vystavěny byly z velkých balvanů bez použití malty či jiného pojiva. Místní Sardové prý říkají, že je postavili obři, kteří si rádi hráli…Teorie související se vznikem a smyslem nuraghů se stále neumějí sjednotit:

hrobky, chrámy, astronomické pozorovatelny. Jedna z teorií dokonce tvrdí, že nuraghi byly používány jako noclehárny, protože pouze v těchto kamenných stavbách si Nuraghové mohli odpočinout od útoků komárů.

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 1.1tis
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]