3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Ostrov, kde si hráli obři
Ostrov, kde si hráli obři
od 19.6.2021
6.4tis
Sardinie byla osídlena již v dávných dobách.
555
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Na mapách má tento ostrov tvar otisku lidské nohy, proto i většina jeho historických názvů nějakým způsobem souzněla s touto fantazijní skutečností: latinsky Sandaliotis – sandál, semitsky Sarad – chodidlo atd. V současnosti Sardinie. Kamenná šlápota v srdci Středozemního moře.

Sardinie byla osídlena již v dávných dobách. Vykopávky města Nora. Vlevo křesťanský kostel, vpravo megalitický nuragh. Kromě nuraghů můžete na Sardinii obdivovat i početné kolonie plameňáků.

Sardinská Atlantida

Sardinie přitahovala pozornost již v dávných dobách. Příkladem je významná archeologická lokalita Nora nedaleko Cagliari. Rozsáhlé vykopávky římského města se zde mísí s historií ještě starší, která sahá až do období fénické dominance ve Středomoří.

reklama

Důkaz poskytl fénický nápis, který zde byl při vykopávkách objeven v roce 1773 a datován do epochy konce devátého a začátku osmého století před naším letopočtem.

Vykopávky města Nora.
Vykopávky města Nora.

Po Féničanech přicházejí později do Nory Kartaginci, aby ji ve třetím století před naším letopočtem nakonec obsadili Římané. Sláva přístavního města Nora vyhasíná někdy v osmém století našeho letopočtu, kdy bylo město opuštěno.

Část zdejší archeologické lokality nyní leží pod vodní hladinou a stává se potopenou Atlantidou

Kromě záhadných staveb můžete na Sardinii obdivovat i početné kolonie plameňáků.
Kromě záhadných staveb můžete na Sardinii obdivovat i početné kolonie plameňáků.

Civilizace Nuraghů

Mnohem starší než vykopávky města Nora jsou ovšem záhadné stavby z balvanů – nuraghi. Naleznete je pouze na Sardinii. Jejich stáří je odhadováno na více než 3000 let. O lidech, kteří je stavěli, nemá věda zatím žádné bližší informace. Nuraghů je na ostrovech na 7000.

Vlevo křesťanský kostel, vpravo megalitický nuragh.
Vlevo křesťanský kostel, vpravo megalitický nuragh.

Vystavěny byly z velkých balvanů bez použití malty či jiného pojiva. Místní Sardové prý říkají, že je postavili obři, kteří si rádi hráli…Teorie související se vznikem a smyslem nuraghů se stále neumějí sjednotit: hrobky, chrámy, astronomické pozorovatelny.

reklama

Jedna z teorií dokonce tvrdí, že nuraghi byly používány jako noclehárny, protože pouze v těchto kamenných stavbách si Nuraghové mohli odpočinout od útoků komárů.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz