Skip to content

Jak může jezero explodovat?

Záhada explodujících jezer je postrachem Afriky. Po obyvatelích Kamerunu visí možná hrozba i nad dvěma miliony lidí žijících na hranici Demokratické republiky Konga a Rwandy. Co způsobuje, že se zářivě modrá jezera ve vteřině promění ve smrduté žlutohnědé břečky a vezmou s sebou tisíce životů?

Je 21. srpna 1986, půl desáté večer. S doposud přízračně modrým idylickým jezerem Nyos v Kamerunu se cosi děje. Mění se v obrovský mrak vody a oxidu uhličitého. Žlutohnědá masa vystřikuje z jedné strany jezera a valí se po svahu hory.

Lidé z širokého okolí nechápou, co způsobuje zlověstné hřmění. Padesátimetrový plynný oblak se v tu chvíli rychlostí 70 km/h rozprskne do okolní oblasti – neuvěřitelných 26 kilometrů kolem hory. Ti, kteří výbuch přežijí, se cítí omámení, a jediné, co vnímají, je teplá vlna….

KDYŽ SE PROBEROU MEZI MRTVOLAMI…

Když se probírají, zjišťují, že mohou sotva dýchat. V oblasti, kterou plyn uchvátil, je na čas vytlačen kyslík a téměř všechno živé, co ho potřebuje k přežití, je mrtvé. Rostliny zůstávají nedotčeny, ale hmyz, ptactvo a zvířata nedýchají.

Ti, kteří procházejí svými kdysi rušnými městečky, jsou najednou obklopeni těly 1834 mrtvých lidí a okolo 3000 mrtvých krav. V nemocnici v kamerunském hlavním městě Yaoundé popíší příznaky jako při otravě plynem z kuchyňské trouby.

JE ZA HRŮZOU SKRYTÝ VULKÁN?

Vzácný úkaz se přihodil o dva roky dříve také s dalším kamerunským jezerem Monoun, které leží ve stejné vulkanické zóně o 100 kilometrů dál. Zde zahynulo 34 lidí. Byly exploze vyprovokovány menším zemětřesením nebo sopečným chvěním?

Nádherná modrá horská jezera jsou ve skutečnosti chřtány starých sopek. Záhadu to ovšem nevysvětluje. Teplá voda v normálním jezeře klesá ke dnu a studená se naopak dostává na povrch. Tady se to děje naopak.

Je zřejmé, že u dna se nepozorovaně shromažďují podzemní plyny. To je známý proces. Jak ale dojde k výbuchu, to si nedovede vysvětlit ani jeden z výzkumných týmů, které se sem z celého světa sjíždějí.

Zdánlivě neškodná jezera mají něco společného: Místo nich na místě kdysi stály sopky.

TROCHU VĚTŠÍ ŠAMPAŇSKÉ…

Místní obyvatelé se snaží za pomoci statisíců dolarů z celého světa plyny z jezera odčerpat potrubím. Čerpadla přemísťují vodu ze dna na povrch, plyn ji žene vzhůru obrovskou rychlostí a tam vytváří padesátimetrový gejzír obsahující 90 procent oxidu uhličitého a 10 procent vody.

Ani soustavná fontána nad hladinou jezera není zcela dostačující. „Potrvá to desítky let, než všechen plyn odčerpáme, a do té doby nebezpečí trvá“, říká BBC GEORGE KLING z Michiganské univerzity v USA.

„U dna je tlak 15 barů, v lahvi šampaňského je pro porovnání okolo 5 barů… Jsou zapotřebí další čtyři čerpadla a 1 až 2 miliony dolarů!“

Explodující jezera přinášejí smrt, která je tichá a zasáhne všechno živé v okolí desítek kilometrů.

HROZBA, KTERÁ NENÍ NEREÁLNÁ

„Explodující jezera jsou nebezpečím, o kterém jsme nevěděli,“říká americký geolog JOHAN VAREKAMP. Exploze přitom prý může způsobit i jezerní tsunami. Vědci zjišťují, že podobnou koncentraci kysličníku uhličitého a metanu má i jezero Kivu, které se nachází na hranicích Demokratické republiky Kongo (bývalého Zairu) a Rwandy.

Potíž je, že toto jezero je 2000 krát větší než Nyos a nachází se uprostřed hustě obydlené oblasti, která čítá asi 2 000 000 lidí, navíc vedle aktivní sopky Nyiragongo! Na žádná preventivní opatření tu nikdo nemá prostředky.

Vulkanická jezera se slabou aktivitou ovšem nejsou jen v Africe, ale po celé planetě. Nejmladší z nich je na Aljašce na sopce Katmai, která se v roce 1912 zhroutila, když její magma odčerpala při výbuchu sousední Novarupta.

Hladina jezera prý stále stoupá.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pochoutkový burger s cizrnou
nasehvezdy.cz

Pochoutkový burger s cizrnou

Grilovací sezona sice pomalu končí, ale...
Pilates: Cesta ke zdraví
iluxus.cz

Pilates: Cesta ke zdraví

My Pilates je tím nejpovolanějším místem v...
Mimořádné Ceny Neuron mají své vítěze
21stoleti.cz

Mimořádné Ceny Neuron mají...

Nikdo zatím neví, z jaké hlavy vzejde lék na...
The Heart of Europe: Unikát tepající miliardami
epochalnisvet.cz

The Heart of Europe: Unikát...

Poklidně pluje na vodě a nabízí prvotřídní servis a do...
První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?
epochaplus.cz

První akciová společnost: Komu...

Nizozemské lodě míří na konci 16. století k indickým...
Lipno mění podobu rodinné dovolené
epochanacestach.cz

Lipno mění podobu rodinné...

Lipno mění zažitou...
Umyvadlo mnoha tváří
rezidenceonline.cz

Umyvadlo mnoha tváří

Zásadní koupelnový prvek je díky neutuchající variabilitě...
Dinosaurus do kapsy
epochalnisvet.cz

Dinosaurus do kapsy

Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně...
Chebské historické krovy
epochanacestach.cz

Chebské historické krovy

Navštivte ojedinělý soubor...
Ráje českých vodomilů
nasehvezdy.cz

Ráje českých vodomilů

Venku už začíná bát chladno? Navadí! I když se...
Nejkrásnější hrady a zámky na světě
epochaplus.cz

Nejkrásnější hrady a zámky na...

V historii sloužily hrady jako obrana před...
Filmová „studená válka“: Rusové se pokusí zastínit Cruisův projekt vlastním vesmírným natáčením
21stoleti.cz

Filmová „studená válka“: Rusové se...

Na oběžné dráze zřejmě vypukne další...