Skip to content

Jak může jezero explodovat?

Záhada explodujících jezer je postrachem Afriky. Po obyvatelích Kamerunu visí možná hrozba i nad dvěma miliony lidí žijících na hranici Demokratické republiky Konga a Rwandy. Co způsobuje, že se zářivě modrá jezera ve vteřině promění ve smrduté žlutohnědé břečky a vezmou s sebou tisíce životů?

Je 21. srpna 1986, půl desáté večer. S doposud přízračně modrým idylickým jezerem Nyos v Kamerunu se cosi děje. Mění se v obrovský mrak vody a oxidu uhličitého. Žlutohnědá masa vystřikuje z jedné strany jezera a valí se po svahu hory.

Lidé z širokého okolí nechápou, co způsobuje zlověstné hřmění. Padesátimetrový plynný oblak se v tu chvíli rychlostí 70 km/h rozprskne do okolní oblasti – neuvěřitelných 26 kilometrů kolem hory. Ti, kteří výbuch přežijí, se cítí omámení, a jediné, co vnímají, je teplá vlna….

KDYŽ SE PROBEROU MEZI MRTVOLAMI…

Když se probírají, zjišťují, že mohou sotva dýchat. V oblasti, kterou plyn uchvátil, je na čas vytlačen kyslík a téměř všechno živé, co ho potřebuje k přežití, je mrtvé. Rostliny zůstávají nedotčeny, ale hmyz, ptactvo a zvířata nedýchají.

Ti, kteří procházejí svými kdysi rušnými městečky, jsou najednou obklopeni těly 1834 mrtvých lidí a okolo 3000 mrtvých krav. V nemocnici v kamerunském hlavním městě Yaoundé popíší příznaky jako při otravě plynem z kuchyňské trouby.

JE ZA HRŮZOU SKRYTÝ VULKÁN?

Vzácný úkaz se přihodil o dva roky dříve také s dalším kamerunským jezerem Monoun, které leží ve stejné vulkanické zóně o 100 kilometrů dál. Zde zahynulo 34 lidí. Byly exploze vyprovokovány menším zemětřesením nebo sopečným chvěním?

Nádherná modrá horská jezera jsou ve skutečnosti chřtány starých sopek. Záhadu to ovšem nevysvětluje. Teplá voda v normálním jezeře klesá ke dnu a studená se naopak dostává na povrch. Tady se to děje naopak.

Je zřejmé, že u dna se nepozorovaně shromažďují podzemní plyny. To je známý proces. Jak ale dojde k výbuchu, to si nedovede vysvětlit ani jeden z výzkumných týmů, které se sem z celého světa sjíždějí.

Zdánlivě neškodná jezera mají něco společného: Místo nich na místě kdysi stály sopky.

TROCHU VĚTŠÍ ŠAMPAŇSKÉ…

Místní obyvatelé se snaží za pomoci statisíců dolarů z celého světa plyny z jezera odčerpat potrubím. Čerpadla přemísťují vodu ze dna na povrch, plyn ji žene vzhůru obrovskou rychlostí a tam vytváří padesátimetrový gejzír obsahující 90 procent oxidu uhličitého a 10 procent vody.

Ani soustavná fontána nad hladinou jezera není zcela dostačující. „Potrvá to desítky let, než všechen plyn odčerpáme, a do té doby nebezpečí trvá“, říká BBC GEORGE KLING z Michiganské univerzity v USA.

„U dna je tlak 15 barů, v lahvi šampaňského je pro porovnání okolo 5 barů… Jsou zapotřebí další čtyři čerpadla a 1 až 2 miliony dolarů!“

Explodující jezera přinášejí smrt, která je tichá a zasáhne všechno živé v okolí desítek kilometrů.

HROZBA, KTERÁ NENÍ NEREÁLNÁ

„Explodující jezera jsou nebezpečím, o kterém jsme nevěděli,“říká americký geolog JOHAN VAREKAMP. Exploze přitom prý může způsobit i jezerní tsunami. Vědci zjišťují, že podobnou koncentraci kysličníku uhličitého a metanu má i jezero Kivu, které se nachází na hranicích Demokratické republiky Kongo (bývalého Zairu) a Rwandy.

Potíž je, že toto jezero je 2000 krát větší než Nyos a nachází se uprostřed hustě obydlené oblasti, která čítá asi 2 000 000 lidí, navíc vedle aktivní sopky Nyiragongo! Na žádná preventivní opatření tu nikdo nemá prostředky.

Vulkanická jezera se slabou aktivitou ovšem nejsou jen v Africe, ale po celé planetě. Nejmladší z nich je na Aljašce na sopce Katmai, která se v roce 1912 zhroutila, když její magma odčerpala při výbuchu sousední Novarupta.

Hladina jezera prý stále stoupá.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Posilují léčivé účinky zárodečných buněk
21stoleti.cz

Posilují léčivé účinky...

O krevních destičkách je toho známo mnoho, avšak...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...