Skip to content

Jak může jezero explodovat?

Záhada explodujících jezer je postrachem Afriky. Po obyvatelích Kamerunu visí možná hrozba i nad dvěma miliony lidí žijících na hranici Demokratické republiky Konga a Rwandy. Co způsobuje, že se zářivě modrá jezera ve vteřině promění ve smrduté žlutohnědé břečky a vezmou s sebou tisíce životů?

Je 21. srpna 1986, půl desáté večer. S doposud přízračně modrým idylickým jezerem Nyos v Kamerunu se cosi děje. Mění se v obrovský mrak vody a oxidu uhličitého. Žlutohnědá masa vystřikuje z jedné strany jezera a valí se po svahu hory.

Lidé z širokého okolí nechápou, co způsobuje zlověstné hřmění. Padesátimetrový plynný oblak se v tu chvíli rychlostí 70 km/h rozprskne do okolní oblasti – neuvěřitelných 26 kilometrů kolem hory. Ti, kteří výbuch přežijí, se cítí omámení, a jediné, co vnímají, je teplá vlna….

KDYŽ SE PROBEROU MEZI MRTVOLAMI…

Když se probírají, zjišťují, že mohou sotva dýchat. V oblasti, kterou plyn uchvátil, je na čas vytlačen kyslík a téměř všechno živé, co ho potřebuje k přežití, je mrtvé. Rostliny zůstávají nedotčeny, ale hmyz, ptactvo a zvířata nedýchají.

Ti, kteří procházejí svými kdysi rušnými městečky, jsou najednou obklopeni těly 1834 mrtvých lidí a okolo 3000 mrtvých krav. V nemocnici v kamerunském hlavním městě Yaoundé popíší příznaky jako při otravě plynem z kuchyňské trouby.

JE ZA HRŮZOU SKRYTÝ VULKÁN?

Vzácný úkaz se přihodil o dva roky dříve také s dalším kamerunským jezerem Monoun, které leží ve stejné vulkanické zóně o 100 kilometrů dál. Zde zahynulo 34 lidí. Byly exploze vyprovokovány menším zemětřesením nebo sopečným chvěním?

Nádherná modrá horská jezera jsou ve skutečnosti chřtány starých sopek. Záhadu to ovšem nevysvětluje. Teplá voda v normálním jezeře klesá ke dnu a studená se naopak dostává na povrch. Tady se to děje naopak.

Je zřejmé, že u dna se nepozorovaně shromažďují podzemní plyny. To je známý proces. Jak ale dojde k výbuchu, to si nedovede vysvětlit ani jeden z výzkumných týmů, které se sem z celého světa sjíždějí.

Zdánlivě neškodná jezera mají něco společného: Místo nich na místě kdysi stály sopky.

TROCHU VĚTŠÍ ŠAMPAŇSKÉ…

Místní obyvatelé se snaží za pomoci statisíců dolarů z celého světa plyny z jezera odčerpat potrubím. Čerpadla přemísťují vodu ze dna na povrch, plyn ji žene vzhůru obrovskou rychlostí a tam vytváří padesátimetrový gejzír obsahující 90 procent oxidu uhličitého a 10 procent vody.

Ani soustavná fontána nad hladinou jezera není zcela dostačující. „Potrvá to desítky let, než všechen plyn odčerpáme, a do té doby nebezpečí trvá“, říká BBC GEORGE KLING z Michiganské univerzity v USA.

„U dna je tlak 15 barů, v lahvi šampaňského je pro porovnání okolo 5 barů… Jsou zapotřebí další čtyři čerpadla a 1 až 2 miliony dolarů!“

Explodující jezera přinášejí smrt, která je tichá a zasáhne všechno živé v okolí desítek kilometrů.

HROZBA, KTERÁ NENÍ NEREÁLNÁ

„Explodující jezera jsou nebezpečím, o kterém jsme nevěděli,“říká americký geolog JOHAN VAREKAMP. Exploze přitom prý může způsobit i jezerní tsunami. Vědci zjišťují, že podobnou koncentraci kysličníku uhličitého a metanu má i jezero Kivu, které se nachází na hranicích Demokratické republiky Kongo (bývalého Zairu) a Rwandy.

Potíž je, že toto jezero je 2000 krát větší než Nyos a nachází se uprostřed hustě obydlené oblasti, která čítá asi 2 000 000 lidí, navíc vedle aktivní sopky Nyiragongo! Na žádná preventivní opatření tu nikdo nemá prostředky.

Vulkanická jezera se slabou aktivitou ovšem nejsou jen v Africe, ale po celé planetě. Nejmladší z nich je na Aljašce na sopce Katmai, která se v roce 1912 zhroutila, když její magma odčerpala při výbuchu sousední Novarupta.

Hladina jezera prý stále stoupá.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Acháty: Pestrobarevnou krásu milovali už ve starověku!
epochalnisvet.cz

Acháty: Pestrobarevnou krásu...

Sicilská řeka Dirillo se v období antiky jmenuje...
Audio průvodce To je Brno III. přináší pohled na brněnský industrial
epochanacestach.cz

Audio průvodce To je Brno III....

Třetí autentický...
Amor je trouba, vypusťte Krakena
iluxus.cz

Amor je trouba, vypusťte...

Valentýn. Sezóna mrtvých květů, nakřivo šitých...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
epochaplus.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
10 nejkrásnějších stanic metra na světě
epochalnisvet.cz

10 nejkrásnějších stanic...

Metro už je dnes ve větších městech běžným...
Nemohou se vůbec vystát
nasehvezdy.cz

Nemohou se vůbec vystát

Krásná herečka DENISA NESVAČILOVÁ (29) je už...
Senior Pointy pomáhají s registrací k očkování
epochaplus.cz

Senior Pointy pomáhají s...

Senior Pointy se houfně zapojují do pomoci...
Nechtěl promarnit šanci na nový a šťastný život
nasehvezdy.cz

Nechtěl promarnit šanci na nový...

Už před lety zpíval Petr Janda (78)...
Fasády, které mají šmrnc
rezidenceonline.cz

Fasády, které mají šmrnc

Stejně jako šaty dělají člověka, bez vhodně...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...