Exorcismus není jen rituál z temného středověku. Římskokatolická církev ho vykonává i v současnosti. Opravdu ale vymítání zahání ďábla? Nebo lze všechny případy údajného posednutí vyřešit s pomocí lékařské vědy? Americký démonolog Ralph Sarchie je přesvědčen, že platí první možnost.
Po rozhovorech s mnoha kněžími dojde k závěru, že vymítání se obvykle skládá ze šesti fází. Někdy se prý odehrávají všechny najednou, jindy může démon jednu či více z nich přeskočit. Kterými fázemi byste si prošli, pokud by ďábel posedl právě vás?
Přítomnost
Vymítač a jeho kolegové prý během exorcismu cítí zlo až do morku kostí. Není údajně možné ho vidět, ale lidské tělo na něj reaguje velice negativně.
„V každém případu, který jsem zažil, byl vždy určitý náznak démonické přítomnosti, ale někdy se projeví jen slabě, ďábel o sobě dá sotva vědět nebo prostřednictvím posedlého vůbec nepromluví,“ tvrdí biskup z amerického státu Connecticut Robert McKenna (1927–2015).
Předstírání
Démon se má snažit schovat za osobnost své oběti. Používá její hlas a tváří se, že nechápe, co se to děje. Jde prý o pokus vyvolat v exorcistovi pochybnost, zda skutečně jde o případ posednutí. Někdy démon údajně protahuje fázi předstírání na celé hodiny. Dokud se ukrývá, nemůže exorcismus pokračovat.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.