Není sice možné s jistotou říci, kde se nachází místo posledního odpočinku Ježíše Nazaretského, Chrám božího hrobu v Jeruzalémě je za něj ovšem všeobecně považován. Loni byla dokončena rekonstrukce domnělé Ježíšovy hrobky – jaké objevy při té příležitosti vědci učinili?
Podle všech evangelií bylo Ježíšovo tělo bezprostředně po smrti sňato z kříže, zabaleno do pláten a položeno do jedné z pohřebních jeskyní vytesaných do vápencové skály nedaleko místa ukřižování – Golgoty.
Třetího dne však tělo z jeskyně zmizelo, což církev od začátku vysvětlovala Ježíšovým vzkříšením. Místo Ježíšova hrobu a jeho kříž byly podle legendy objeveny v roce 325 svatou Helenou, matkou císaře Konstantina I.
PŮVODNÍ PŘEDPOKLADY
Konstantin I. – první římský císař, který přijal křest a ustavil křesťanství jako oficiální náboženství tehdejšího Říma – dal hned v následujícím roce vystavět nad hrobem chrám, který se stal už tehdy důležitým poutním místem.
Dodnes se věří, že na tomto místě byl Ježíš skutečně ukřižován, pohřben a vstal z mrtvých. Předchozí analýzy a archeologické výzkumy ale datovaly hrob kamsi do období křižáckých výprav, tedy zhruba do období před 1000 lety.

NEUVĚŘITELNÝCH 1700 LET
Pomocí techniky, která se nazývá opticky stimulovaná luminiscence, vědci nedávno ovšem potvrdili, že Ježíšova hrobka je mnohem starší, než se předpokládalo a že ji zkonstruovali staří Římané už 300 let po Ježíšově smrti.
Analýzou zbytků pískovcového hrobu v jeskyni v Chrámu božího hrobu se došlo konkrétně k datu 345 našeho letopočtu. Stáří hrobu je tedy zhruba 1700 let!
ČERNOČERNÉ ZDI
Významná renovace hrobky, která probíhala od roku 2016, trvala přibližně 9 měsíců. Náklady na opravu, na něž se složily tři hlavní správcovské církve a jordánský král Abdalláh II., se z původních 3 000 000 eur vyšplhaly na dvojnásobek, tedy asi 162 000 000 korun.
Prakticky všechny části edikuly – malé svatyně, jíž byl samotný hrob obestavěn – byly rozebrány, vyčištěny a zrestaurovány, včetně sloupů a kopule. Dříve byla svatyně celá černá; její zdi byly začouzené od kouře svíček poutníků.
Nyní má opět své původní barvy, je možné vidět texturu, nápisy i fresky. Novinkou je navíc vytvoření otvoru, jímž nyní mohou poutníci poprvé vidět kámen staré schránky, v níž bylo tělo Ježíše.

ODKRÝVÁNÍ MRAMOROVÝCH DESEK
Poprvé od roku 1551 zde také restaurátoři odkryli mramorovou desku pokrývající místo údajného Ježíšova hrobu, aby se pokusili zjistit, jak vypadal původní povrch kamene, na který bylo podle legend položeno tělo ukřižovaného Krista.
Po odkrytí mramorové desky vědci pod ní našli ještě druhou desku, datovanou do 14. století, jež měla na přední straně vyrytý malý kříž. S pomocí georadaru také detekovali přítomnost původních stěn vápencové jeskyně, vysokých zhruba 1, 8 metru.
JAK HROBKA VYPADÁ?
Vlastní hrob uvnitř edikuly sestává ze dvou prostor – kaplí. Přední je Andělská kaple s kamenem, který měl uzavírat hrobku a na kterém dle evangelií seděl anděl zvěstující Ježíšovo vzkříšení. Druhá místnost je vlastní pohřební komora, kde mělo být uloženo Ježíšovo tělo.
Jedinečný přístup k hrobu byl vědcům umožněn právě díky opravě edikuly, k níž se po jejím poškození zemětřesením v roce 1927 konečně odhodlala šestice církví, která Chrám božího hrobu společně spravuje.
Byl nejvyšší čas, stav památky byl kritický.

HROZILO ZŘÍCENÍ!
Na restaurování Božího hrobu pracoval tým asi 50 expertů z Národní technické univerzity v Aténách, který už dříve opravoval například aténskou Akropoli či chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia) v Istanbulu.
„Pokud by se s opravou nezačalo, hrozilo velké riziko, že by se hrobka zřítila,“ uvedla Bonnie Burnhamová ze Světového památkového fondu, který na opravy dohlížel. Práce byly prováděny zejména v noci, aby se místo, které patří k nejvyhledávanějším cílům křesťanských poutníků z celého světa, nemuselo turistům uzavřít.