Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Jak vidí magii věda? Odpověď vás překvapí!

Každá dostatečně rozvinutá technologie je prakticky nerozeznatelná od magie. Tato slova nepronesl nikdo jiný než slavný britský vynálezce a spisovatel sci-fi Arthur C. Clarke. Jsou tedy magické rituály, nad kterými kroutíme pochybovačně hlavou, vyšší formou vědění, která je běžným lidem zatím nepřístupná?

Anebo jde o naprostý výmysl a protiklad vědy?

POHLED VĚDY

Žádný mág ještě nikdy neuspěl v úsilí získat 1 000 000 dolarů, které od roku 1996 nabízí nadace amerického iluzionisty a skeptika Jamese Randiho. Vyplatí je tomu, kdo v kontrolovaných podmínkách předvede jakýkoliv magický, parapsychologický nebo astrologický výkon.

Proč se to ještě nikomu nepodařilo? Randiho podmínky jsou totiž přísně vědecké, on sám se proslavil usvědčováním údajných mágů a spiritistů z podvodů. A magie pracuje na úplně jiných principech.

SNŮŠKA BLUDNÝCH PŘESVĚDČENÍ

Věda uznává jen to, co je možné opakovaně experimentálně ověřit nebo pozorovat. Každý vědec musí být schopen s potřebným vybavením kdykoliv opakovat výsledky pokusu svého kolegy. Magické teorie proto věda neuznává.

Jsou to pro ni mýty, které není možné ověřit, teoreticky popsat a definovat. Magie je z vědeckého hlediska snůškou bludných přesvědčení. Lidská mysl je velice plastická, člověk si rád upravuje různé teorie, mýty, fakta a vědomosti tak, aby mu vyhovovaly.

Dnes ubývá lidí věřících v boha, přesouvají se právě do oblasti magie a okultismu. V oblasti alternativní léčby hraje navíc roli strach z někdy nepříjemných vyšetření a operativních zákroků. Je daleko jednodušší a příjemnější uvěřit léčiteli s magickými schopnostmi.

POHLED MAGIE:

V pralesích střední a jižní Ameriky žijí tři druhy čarodějů. Curanderos, léčitelé. Využívají bílou magii, aby pomáhali ostatním. Pak brujos, kteří přinášejí smrt, nemoc a neštěstí. Brujos jsou vládci černé magie.

Šamani pak tvoří most mezi curandery a brujy. Rozumí složitému lidskému nitru, které v sobě propojuje temnou i světlou stránku, bílou i černou magii. Každý šaman prošel, stejně jako brujo, temnými hlubinami své duše a setkal se s vlastními démony.

Jeho duše byla zničena a znovu postavena na zcela jiném principu.

Curanderos jsou léčitelé, které využívají bílou magii.

BÍLÁ A ČERNÁ V HARMONII

Šaman ví, že klíčem k veškeré magii je rovnováha. Mezi dobrem a zlem, mezi černou a bílou magií. Aniž by to tušil, stejné principy vyznává stará čínská moudrost na opačném konci planety. Filosofie jin a jang popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru.

Bílá a černá. Čínští mudrci se s jihoamerickými šamany, curanderos a brujos nikdy nesetkali, přitom vyznávají stejný princip harmonie, protikladů a věčného boje dobra a zla. Stejně jako legendy všech přírodních národů.

Také v Africe najdeme mnoho čarodějů a léčitelů. V povodí Konga žije například kmen Teke, jehož náčelník nahlíží během magických rituálů do onoho světa. Aby k tomu měl dostatek síly, chrání ho amulet s leopardími zuby.

OSOBNOSTI ČERNÉ MAGIE

1) MAXIMILIANO HERNANDES MARTINEZ – Diktátor středoamerického Salvadoru (1882 – 1966)

Mnozí jeho podřízení věřili, že jej pronásledují duchové. Ve své rezidenci pořádal seance, věřil na neviditelné čarodějné doktory, kteří dokáží zázračně uzdravovat. Sám měl prý léčitelské schopnosti – na střeše prezidentského paláce stálo několik různobarevných lahví.

Martinez věřil, že je slunce dokáže přeměnit na medicínu a léčil s nimi.

2) ADOLF HITLER – Německý diktátor (1889 – 1945)

Zabýval se okultními vědami, rituální a černou magií. Dlouhá léta toužil po ovládnutí temných sil. Pomocí drog se údajně dostával do vyšších stavů vědomí a pronikal do středověkého okultismu a rituální magie.

Někteří z blízkého okruhu jeho přátel se domnívali, že do něj vstupovalo cosi nelidského. Hitler bývá často spojován se satanismem, dokonce měl mít svého strážného osobního démona.

Hitler toužil ovládnout temné síly.

3) FRANCOIS DUVALIER – Diktátor Haiti (1907 – 1971)

Prohlašoval se za voodoo kněze. Podle některých svědectví měl provádět krvavé rituály a k upevnění moci užíval zombie, oživlé mrtvoly. Na veřejnosti si Duvalier zakrýval oči černými brýlemi a mluvil zvláštním nosovým tónem, který měl připomínat astrální neviditelné bytosti Loa.

Strach vzbuzovala jeho armáda Tonton Macoutes (strýčkové lidožrouti) ozbrojená mačetami a pistolemi.

4) ALEISTER CROWLEY – Britský okultista, spisovatel, filozof, astrolog a drogový experimentátor (1875 – 1947)

Tvrdil o sobě, že vykonal veškeré existující magické rituály a vyvolal všechny možné démony. Jeho snad nejslavnější magický rituál bylo vyvolání démona Choronzona, pána veškeré formy a démona chaosu, kterou provedl v saharské poušti v Alžírsku.

Po Crowleym se nazývají i tarotové karty.

5) H. P. LOVECRAFT – Americký spisovatel proslavený svými hororovými povídkami (1890 – 1937)

Ačkoliv se velmi hluboce o okultní vědy zajímal, nedokázal fakta v nich obsažená vnitřně přijmout. Z vnitřního protestu vytvořil „mýtus Cthulhu“ – unikátní systém bohů, démonů, mimozemských bytostí a dalších tvorů usilujících o nadvládu nad Zemí.

6) HELENA PETROVNA BLAVATSKÁ – Zakladatelka Theosofické společnosti (1831 – 1891)

Byla přesvědčena o existenci přírodních duchů, například elfů a víl, kteří byli vesmírnými prostředníky spojenými se základními živly – zemí, vodou, vzduchem a ohněm. Tyto bytosti se prý vyskytují v éterickém prostoru.

Madam Blavatská věřila na existenci přírodních duchů.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Za tajemnými menhiry po Česku
epochaplus.cz

Za tajemnými menhiry po Česku

Česká republika je poseta menhiry různého stáří a...
Začínal Michelangelo jako padělatel umění?
epochaplus.cz

Začínal Michelangelo jako...

„Je přes tisíc let stará, až z antických dob,“...
Skrývá před veřejností své těhotenství?
nasehvezdy.cz

Skrývá před veřejností své...

Herečka JITKA ČVANČAROVÁ...
Šviháním k rychlosti
21stoleti.cz

Šviháním k rychlosti

Nedávná studie, při které vědci využili...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Duch babičky mi vybral ženicha
skutecnepribehy.cz

Duch babičky mi vybral ženicha

S nikým v životě jsem...
Nejslavnější filmové automobily. Znáte je všechny?
epochalnisvet.cz

Nejslavnější filmové...

Hrdinové akčních filmů jsou sekáči...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...