26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Reportáže
Jak vlastně zemřela Marilyn Monroe?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 21.2.2019
3.9tis
639
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Hvězda filmového plátna a sexuální symbol 50. let, Marilyn Monroe, zemřela v pouhých 36 letech. Dodnes její smrt obklopuje řada tajemství a nejasností. Spáchala opravdu sebevraždu, jak tvrdí oficiální pitevní zpráva? Nebo šlo o vraždu?

Marilyn Monroe byla nalezena mrtvá ve svém domě na 12305 Fifth Helena Drive v Los Angeles v časných ranních hodinách v neděli 5. srpna 1962. Co její smrti předcházelo? To nikdo přesně neví, neboť výpovědi svědků se značně rozcházejí.

Podle všeho strávila Marilyn sobotu ve svém domě, a to ve společnosti své hospodyně Eunice Murrayové. Dopřála si masáž, hovořila po telefonu s přáteli a podepsala několik doručených zásilek. Odpoledne dorazil i její psychiatr Ralph Greenson (1911–1979).

NÁLADA TĚSNĚ PŘED TRAGÉDIÍ

Než kolem sedmé Greenson odešel, požádal hospodyni, aby v domě zůstala přes noc. Zanedlouho Marilyn zavolal syn jejího druhého manžela, aby jí oznámil, že se rozešel s dívkou, kterou ona neměla ráda. Později vypověděl, že se mu zdála být v dobrém rozpoložení.

Kolem osmé si šla lehnout. Ještě vyřídila telefonát s hercem Peterem Lawfordem (manželem sestry Johna a Roberta Kennedyových), který ji lákal na svou party. Tomu připadalo, že byla pod vlivem drog, a navíc mu řekla, aby se místo ní rozloučil s Pat, s prezidentem i sám se sebou.

PŘEDTUCHA HOSPODYNĚ BYLA SPRÁVNÁ

Asi ve 3:30 v neděli ráno se, dle své výpovědi, hospodyně Murrayová probudila. Měla pocit, že je něco špatně. Uviděla, že se v pokoji Marilyn svítí, ale na její volání jí neodpověděla. Nadto byly dveře do její ložnice zamčené, což se běžně nestávalo.

Hospodyně proto zavolala doktoru Greensonovi. Na jeho doporučení nahlédla do pokoje oknem a spatřila Marilyn nehybně ležet na posteli s tváří zabořenou do polštáře, přikrytou a s telefonním sluchátkem v ruce.

Na nočním stolku se nacházelo množství prázdných lahviček od léku Nembutalu, který herečka užívala na nespavost.

Výpovědi hospodyně se lišily.

MARYLIN JE MRTVÁ!

Psychiatr co nejdříve dorazil na místo, rozbil okno a dostal se do pokoje. Mohl však už jen konstatovat, že je Marilyn mrtvá. Povolal na místo také jejího osobního lékaře, doktora Hymana Engelberga, který ve 3:50 smrt oficiálně potvrdil.

Ve 4:25 pak přivolali losangeleskou policii. Podle posmrtné ztuhlosti bylo na místě odhadnuto, že herečka zemřela mezi půl devátou a půl jedenáctou v noci. Ještě téhož dne provedl soudní patolog Thomas Noguchi pitvu.

Závěr toxikologické analýzy byl ten, že herečka zemřela na akutní otravu barbituráty, když měla v krvi 4,5 mg% (4,5 mg látky na 100 ml krve) Nembutalu a 8 mg% chloralhydrátu (sedativum). Na těle pak nebyla nalezena žádná vnější zranění nebo modřiny.

Na základě toho byla její smrt označena za pravděpodobnou sebevraždu. Náhodné předávkování bylo vyloučeno, protože smrtelná dávka léků byla několikanásobně překročena, Marilyn tedy musela všechny pilulky pozřít přibližně ve stejném okamžiku.

Marilyn se již předtím pokusila o demonstrativní sebevraždu.

HEREČKA A LÉKY

Monroe trpěla psychickými problémy, což měla dědičné po matce. Potýkala se s depresemi, úzkostmi, a zejména nespavostí. Kvůli tomu užívala barbituráty, léky s tlumicím účinkem na nervovou soustavu, které jí předepisoval její psychiatr, doktor Greenson.

A dále sedativa, nejčastěji chloralhydrát ve formě čípků. Léky se nemohla předávkovat neúmyslně, neboť měla s jejich užíváním dlouholeté zkušenosti. Je ale pravda, že se během svého života několikrát pokusila o demonstrativní sebevraždu právě spolykáním prášků.

DOKTOROVY MEMOÁRY

Ohledně toho, jak se léky do těla herečky dostaly, nicméně panuje řada nejasností. Ve svých pamětech z roku 1983 je rozebíral i sám doktor Noguchi. Přišlo mu divné, že nenašel žádné zbytky léků v jejím žaludku.

Měla ho prázdný, i když by v něm měl Nembutal zanechat žluté stopy. Je možné, že se díky Marilynině dlouhodobé závislosti léky vstřebaly rychleji, než bývá běžné? Nechápal rovněž, proč jí byl před smrtí podán chloralhydrátový čípek, když užila Nembutal.

A na těle navíc nenašel žádné stopy po vpichu jehly, přestože jí její lékaři dávali injekce vcelku pravidelně.

VINA LÉKAŘŮ

Když opadl smutek po smrti milované herečky, začaly se množit teorie o tom, co a kdo stál za její (sebe)vraždou. Jedna z nich dávala úmrtí Marilyn za vinu jejím lékařům. Psychiatr dr. Greenson i osobní lékař dr.

Engelberg měli mezi sebou dohodu, že se budou vzájemně informovat o tom, jaké léky jí předepsali. Je však možné, že Marylin přesvědčila svého osobního lékaře, aby jí předepsal Nembutal bez vědomí psychiatra.

Během osudné soboty možná užila barbiturát, o čemž ale neinformovala svého psychiatra, který jí aplikovat čípek s chloralhydrátem. Ve strachu z následků neúmyslného zabití pak podle této teorie lékaři spolu s hospodyní raději zinscenovali pokus o sebevraždu. Jednoznačně prokázáno to ale není…

BRATŘI KENNEDYOVÉ

Další teorie vychází z předpokladu, že Marilyn měla románek s tehdejším prezidentem USA, Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Což byl prý ostatně důvod, proč mu 19. května 1692 na narozeninové oslavě zazpívala píseň Happy Birthday, Mr. President.

Když on následně vztah ukončil, Marilyn se z toho údajně zhroutila. Možná si něco začala s jeho bratrem Robertem, možná chtěla vztah s JFK zveřejnit (prý plánovala na pondělí tiskovou konferenci). Její hospodyně každopádně v roce 1983 vypověděla, že Marilyn onu osudnou sobotu navštívil Bobby Kennedy a chtěl po ní její deníček, do kterého si zapisovala své milence.

Byl to on, kdo jí podal léky, aby už neohrožovala jeho a bratrovu kariéru? Nebo jde opět jen o málo podloženou konspirační teorii?

Mnoho lidí viní z její smrti bratry Kennedyovi nebo tehdejšího šéfa FBI, J. Edgara Hoovera.

VZTAHY S MAFIÍ

Možná za smrtí Marilyn stála samotná mafie. Dle jiné teorie totiž herečka v Hollywoodu prorazila jen díky slavnému mafiánskému bossovi Samu Giancanovi. Za to mu údajně slíbila, že bude svádět slavné muže, které pak on bude vydírat.

Jenže postupem času věděla Marilyn více, než se Giancanovi líbilo, a její dům proto nechal odposlouchávat. Zabila ji mafie na příkaz Kennedyových, nebo jako pomstu JFK poté, co vyhlásil boj organizovanému zločinu?

POD DROBNOHLEDEM FBI

Marilyn byla rovněž pod drobnohledem FBI. Spis si na ni tajná služba založila v roce 1955, kdy herečka udělala tu chybu, že si zažádala o vízum do Sovětského svazu. V té době vrcholila v zemi antikomunistická kampaň a řada slavných osobností byla kvůli údajným kontaktům s komunisty sledována.

Marilyn byla také obdivovatelkou levicového radikála Fredericka V. Fielda. V čele FBI stál tehdy J. Edgar Hoover, který komunisty potíral a jehož vztahy s Kennedyovými nebyly nejlepší. Vydal snad příkaz k hereččině likvidaci on?

DALŠÍ DŮVODY, PROČ JI ZABÍT

Existuje ještě řada dalších více či méně šílených teorií o důvodu smrti amerického sex symbolu. Například, že Marilyn byla zavražděna na příkaz kubánského diktátora Fidela Castra v odplatě za neúspěšnou americkou invazi v zátoce Sviní roku 1961.

Případně že ji nechala odstranit CIA, protože věděla příliš mnoho o Oblasti 51, kde leží základna amerických vzdušných sil. Nebo ji snad zabili pravicoví nacionalisté kvůli jejímu údajnému sympatizování s komunisty?

Smrt Monroe je zkrátka obestřena řadou lží, tajemství a podvodů. Pravdu se možná nikdy nedozvíme.

Otazníky okolo její smrti: 

hospodyně vypověděla s odstupem let dvě různé výpovědi

pitva ukázala, že Marilyn zemřela 8 hodin předtím, než byla její smrt ohlášena policii

než přijela policie, došlo ke znehodnocení důkazů

ložní prádlo bylo čistě a vonělo jako čerstvě vyprané

podle policie bylo okenní sklo zevnitř, nikoli zvenčí

v pokoji byl zjevný nepořádek, jako by tam došlo ke rvačce

Marilyn ležela čelem dolů, byla nahá a na pažích měla podlitiny

hlavními podezřelými byli bratři Kennedyové, kteří měli s Marilyn velice blízké vztahy

po pitvě se v jejím žaludku nenašly žádné zbytky pilulek

Hypotézy ohledně její smrti: 

Sebevražda – tato hypotéza byla nakonec přijata jako příčina smrti.

Demonstrativní sebevražda – je možné, že Marilyn chtěla jen nasimulovat pokus o sebevraždu, aby tak vyvolala soucit a zároveň upozornila na své intimní vztahy bratry Kennedyovými?

Vražda – Osob, které měly důvod se jí zbavit, bylo podle všeho mnoho. Nechali ji zavraždit bratři Kennedyové, mafie, či tajná služba? Zabili ji snad neúmyslně její lékaři? Nebo je všechno ještě nějak jinak?

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.3tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]