21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Neobjasněné události
Jaké jsou zvláštnosti katedrály v Chartres?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 2.8.2020
4.8tis
Katedrála v Chartres
380
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Katedrála v Chartres patří největší a nejzajímavější gotické skvosty na světě. Se stavbou se pojí ale několik mystérií, včetně toho, že se zde propojují pohanské a křesťanské symboly. Co všechno ukrývá?

Katedrála v Chartres Výstavba katedrály trvala pouhých 26 let.  Sklo září i při zatažené obloze. Ani chemickou analýzou se nepodařilo zjistit, jak bylo vyrobeno.  Deska se ale bohužel nedochovala, jelikož ji nechal Napoleon roztavit jako surovinu pro výrobu děl. Socha má chránit telurické proudy.  Archeologové studnu znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.

Stavba ze 12. století se nachází ve stejnojmenném francouzském městečku na malém skalnatém návrší na levém břehu řeky Eure. Ještě před příchodem křesťanů na toto území zde stála v posvátném háji druidská svatyně, kde se scházeli Galové.

Keltští duchovní tady prováděli náboženské obřady. Svatyně vypadala velmi podobné jako Stonehenge. Otázka zní proč? Podle některých badatelů měly kamenné dolmeny za úkol zachytávat tzv. telurické proudy. Jedná se energetické toky, které zásobují krajinu pozitivní energií.

Výstavba katedrály trvala pouhých 26 let.

TROCHU JINÁ KATEDRÁLA

Tyto proudy sem zřejmě nalákaly i Římany a později křesťany, kteří zde v 8. století vybudovali první románskou baziliku. Ta ale několikrát vyhořela, přičemž největší požár ji zasáhl v roce 1149. Tehdejší stavitelé se proto rozhodli budovu zrekonstruovat na raně gotickou novostavbu.

Zajímavé je, že její výstavba trvala pouhých 26 let, a to bez jediného přerušení. Rychlost jejího budování se stala předmětem spekulací. Nové gotické věže totiž vznikly ještě před posledním požárem. Mohli už tehdy vědět, jak bude katedrála vypadat?

Když oheň zasáhl katedrálu naposledy, byly připraveny nejen věže, ale i finance a potřebné nákresy.  To podporuje legenda o podivné cestě francouzských rytířů do Jeruzaléma. Rytíři se vzdali veškerého majetku a vypravili se na cestu do Šalamounova chrámu. Později prosluli jako templářští rytíři.

ODKUD SE VZALA GOTIKA?

S jejich příchodem v roce 1128 došlo k zajímavé situaci. V Evropě začal vzkvétat nový sloh, gotika. Nabízí se tak teorie, že templářští rytíři v Jeruzalémě přišli k nějakým tajemným znalostem. Jak jinak vysvětlit, že půdorys katedrály je narýsován podle tzv.

zlatého řezu, což je poměr o zaokrouhlené hodnotě 1,681. Všechny vzdálenosti mezi sloupy i délka chrámové lodi, bočních lodí totiž odpovídají násobkům zmíněného čísla.V interiéru se vyjímají hlavně okenní vitráže.

Na 176 oknech a rozetách se nachází více než tisíc různých příběhů včetně vyobrazení biblických příběhů s legendami o svatých nebo scén z významných bitev. Na malbách na skle je údajně zaznamenáno celé Písmo svaté.

Nejznámější vitrážové okno vypráví příběh Posledního soudu. Nejzajímavější je ale velikost a tvar tohoto okna, které se přesně shoduje s rozměry bludiště.

Sklo září i při zatažené obloze. Ani chemickou analýzou se nepodařilo zjistit, jak bylo vyrobeno.

ANTICKÝ HRDINA V KŘESŤANSKÉM KOSTELE?

Stejně záhadný je dnes i kachlíkový labyrint, který se nachází uprostřed katedrály. Tento symbol se nacházel v kostelech po celém světě, církev je proto hlavně v 16. století rušila kvůli „pohanské“ symbolice.

V Chartres se ale jako jeden z mála zachoval až do dnes.  Na jeho odstranění tehdy nezbyl dostatek peněz. Labyrint se skládá z 365 bílých kamenů a utváří jedenáct soustředných kruhů, rozdělených na čtyři kvadranty.

Má průměr 12 metrů a jeho celková délka činí téměř 262 metrů. O tom, že se nejednalo o zcela křesťanskou záležitost, potvrzuje i měděná deska, která se nacházela v jeho středu. Na plátu byl zobrazen antický hrdina Théseus, jak zabíjí bájného Minotaura.

Deska se ale bohužel nedochovala, jelikož ji nechal Napoleon roztavit jako surovinu pro výrobu děl.

PANNA MARIE NEBO BOHYNĚ ISIS?

V katedrále se nachází také celkem netradiční soška ze zčernalého hruškového dřeva. Ta byla umístěna nejprve v kryptě a zcela zákonitě ji považovali za Pannu Marii s jezulátkem. Skutečnost je ale poněkud jiná.

Soška byla součástí keltské svatyně jako „panna, která dává zrození“. Vyrobili ji lidé dávno před začátkem našeho letopočtu. Její černá barva má symbolizovat černou zemi s jejími tajemnými silami. Má být umístěna nad mocným výronem záhadných telurických proudů, aby je chránila.

Socha má chránit telurické proudy.

ZÁZRAČNÁ STUDNA

Staří Keltové zde ale zanechali také prastarou studnu s léčivou vodou, která se také nacházela v kryptě pod katedrálou. Jedna z legend říká, že kdo pil devět dní její vodu a v noci u ní spal, ten se prý hned uzdravil.

Podle jiného vyprávění se člověk po napití buď úplně uzdravil, nebo do tří dnů zemřel bezbolestnou a pokojnou smrtí. Tehdejší církev však považovala zprávy o vyléčení z pramene za rouhačství. V roce 1650 byla podzemní chodba zazděna a studna zasypána.

Archeologové studnu znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 20.1.2022 945
Los Angeles je jednou z nejlepších destinací pro lov ve strašidelném domě a tento dům v bavorském stylu v Beverly Hills má obzvlášť děsivou historii. V roce 1932 to byl domov ikonické herečky Jean Harlow a jejího násilnického manžela Paula Berna, který se střelil do hlavy, když stál před zrcadlem. Objevil ho jejich majordomus a […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.6tis
Majestátní Boeing 377 Stratocruiser se pyšní přezdívkou Romance v oblacích. Letecká společnost Pan America v něm jako první aerolinka nabízí luxusní cesty kolem celého světa. A právě během jedné z nich, 8. listopadu 1957, se romance změní v horor. Co přesně se stalo, nikdo netuší, ale stroj se 44 lidmi na palubě navždy zmizí z […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.8tis
Skvěle padnoucí oblek, parádní zbraně a chuť i schopnost rvát se za správnou věc. Přesně tak máme díky známé filmové sérii zaškatulkovány muže v černém. Mají chránit Zemi před „šmejdem z vesmíru“, jak zní jejich motto. Jenže co když oni sami vůbec nejsou lidé? Následující příběh z Japonska tomu nasvědčuje! Japonské Tokio se dávno ponořilo […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.9tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]