Skip to content

Jaké jsou zvláštnosti katedrály v Chartres?

Katedrála v Chartres patří největší a nejzajímavější gotické skvosty na světě. Se stavbou se pojí ale několik mystérií, včetně toho, že se zde propojují pohanské a křesťanské symboly. Co všechno ukrývá?

Stavba ze 12. století se nachází ve stejnojmenném francouzském městečku na malém skalnatém návrší na levém břehu řeky Eure. Ještě před příchodem křesťanů na toto území zde stála v posvátném háji druidská svatyně, kde se scházeli Galové.

Keltští duchovní tady prováděli náboženské obřady. Svatyně vypadala velmi podobné jako Stonehenge. Otázka zní proč? Podle některých badatelů měly kamenné dolmeny za úkol zachytávat tzv. telurické proudy.

Jedná se energetické toky, které zásobují krajinu pozitivní energií.

Výstavba katedrály trvala pouhých 26 let.
TROCHU JINÁ KATEDRÁLA

Tyto proudy sem zřejmě nalákaly i Římany a později křesťany, kteří zde v 8. století vybudovali první románskou baziliku. Ta ale několikrát vyhořela, přičemž největší požár ji zasáhl v roce 1149. Tehdejší stavitelé se proto rozhodli budovu zrekonstruovat na raně gotickou novostavbu.

Zajímavé je, že její výstavba trvala pouhých 26 let, a to bez jediného přerušení. Rychlost jejího budování se stala předmětem spekulací. Nové gotické věže totiž vznikly ještě před posledním požárem. Mohli už tehdy vědět, jak bude katedrála vypadat?

Když oheň zasáhl katedrálu naposledy, byly připraveny nejen věže, ale i finance a potřebné nákresy. To podporuje legenda o podivné cestě francouzských rytířů do Jeruzaléma. Rytíři se vzdali veškerého majetku a vypravili se na cestu do Šalamounova chrámu.

Později prosluli jako templářští rytíři.

ODKUD SE VZALA GOTIKA?

S jejich příchodem v roce 1128 došlo k zajímavé situaci. V Evropě začal vzkvétat nový sloh, gotika. Nabízí se tak teorie, že templářští rytíři v Jeruzalémě přišli k nějakým tajemným znalostem. Jak jinak vysvětlit, že půdorys katedrály je narýsován podle tzv.

zlatého řezu, což je poměr o zaokrouhlené hodnotě 1,681. Všechny vzdálenosti mezi sloupy i délka chrámové lodi, bočních lodí totiž odpovídají násobkům zmíněného čísla.V interiéru se vyjímají hlavně okenní vitráže.

Na 176 oknech a rozetách se nachází více než tisíc různých příběhů včetně vyobrazení biblických příběhů s legendami o svatých nebo scén z významných bitev. Na malbách na skle je údajně zaznamenáno celé Písmo svaté.

Nejznámější vitrážové okno vypráví příběh Posledního soudu. Nejzajímavější je ale velikost a tvar tohoto okna, které se přesně shoduje s rozměry bludiště.

Sklo září i při zatažené obloze. Ani chemickou analýzou se nepodařilo zjistit, jak bylo vyrobeno.
ANTICKÝ HRDINA V KŘESŤANSKÉM KOSTELE?

Stejně záhadný je dnes i kachlíkový labyrint, který se nachází uprostřed katedrály. Tento symbol se nacházel v kostelech po celém světě, církev je proto hlavně v 16. století rušila kvůli „pohanské“ symbolice. V Chartres se ale jako jeden z mála zachoval až do dnes. Na jeho odstranění tehdy nezbyl dostatek peněz. Labyrint se skládá z 365 bílých kamenů a utváří jedenáct soustředných kruhů, rozdělených na čtyři kvadranty.

Má průměr 12 metrů a jeho celková délka činí téměř 262 metrů. O tom, že se nejednalo o zcela křesťanskou záležitost, potvrzuje i měděná deska, která se nacházela v jeho středu. Na plátu byl zobrazen antický hrdina Théseus, jak zabíjí bájného Minotaura.

Deska se ale bohužel nedochovala, jelikož ji nechal Napoleon roztavit jako surovinu pro výrobu děl.
PANNA MARIE NEBO BOHYNĚ ISIS?

V katedrále se nachází také celkem netradiční soška ze zčernalého hruškového dřeva. Ta byla umístěna nejprve v kryptě a zcela zákonitě ji považovali za Pannu Marii s jezulátkem. Skutečnost je ale poněkud jiná.

Soška byla součástí keltské svatyně jako „panna, která dává zrození“. Vyrobili ji lidé dávno před začátkem našeho letopočtu. Její černá barva má symbolizovat černou zemi s jejími tajemnými silami. Má být umístěna nad mocným výronem záhadných telurických proudů, aby je chránila.

Socha má chránit telurické proudy.
ZÁZRAČNÁ STUDNA

Staří Keltové zde ale zanechali také prastarou studnu s léčivou vodou, která se také nacházela v kryptě pod katedrálou. Jedna z legend říká, že kdo pil devět dní její vodu a v noci u ní spal, ten se prý hned uzdravil.

Podle jiného vyprávění se člověk po napití buď úplně uzdravil, nebo do tří dnů zemřel bezbolestnou a pokojnou smrtí. Tehdejší církev však považovala zprávy o vyléčení z pramene za rouhačství. V roce 1650 byla podzemní chodba zazděna a studna zasypána.

Archeologové studnu znovu nalezli v roce 1901 společně s dalšími zbytky keltských staveb.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Charakter rašelinišť se mění 
21stoleti.cz

Charakter rašelinišť se mění 

V současnosti pokrývají rašeliniště zhruba 3 % zemského...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Za uměním na Starém Městě
epochanacestach.cz

Za uměním na Starém Městě

Když dojdeme ke...
Krémová cuketová polévka
nasehvezdy.cz

Krémová cuketová polévka

Lahodná polévka s modrým sýrem dokáže...
Jak si chránit ledviny?
nasehvezdy.cz

Jak si chránit ledviny?

Ledviny patří mezi nejdůležitější orgány, které...
Vyhledávání od Seznamu lidem nabízí stovky zajímavých téma, jak si užít léto v Česku
iluxus.cz

Vyhledávání od Seznamu lidem...

Landing page Léto se Seznamem lidem ukáže možnosti,...
Záhada Alexandrijské knihovny: Zničil ji Caesar, anebo vyhořela do základů?
epochaplus.cz

Záhada Alexandrijské knihovny:...

Alexandrijská knihovna patřila mezi...
Nejtajuplnější američtí miliardáři: Od sýpky s obilím k pohádkovému bohatství
epochaplus.cz

Nejtajuplnější američtí...

Společnost Cargill je celosvětovým pojmem. Vždyť je to...
Jak došlo k zásadní Americké revoluci?
epochalnisvet.cz

Jak došlo k zásadní...

V historii dochází ke změnám režimu...
Baťův kanál nesmíte minout
epochanacestach.cz

Baťův kanál nesmíte minout

Navštívte jedinečnou...
Sloužila arménská pyramida jako starověký kryt?
epochalnisvet.cz

Sloužila arménská pyramida...

O zvláštní stavbě uprostřed historického naleziště toho...
Skrytá stránka černobylských hub: Budou nás chránit před kosmických zářením?
21stoleti.cz

Skrytá stránka černobylských hub:...

Houby rostoucí kousek od nechvalně proslulé jaderné...