reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Reportáže
Je duch příčinou psích sebevražd na mostě Overtoun?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.4.2019
6.0tis
91
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Skotský most „Overtoun bridge“ stojí v blízkosti vesničky Milton, na cestě k venkovskému panství Overtoun House. Klene se nad 15 metrovou, zarostlou prohlubní. Nechal jej postavit právě majitel panství, lord Overtoun.

Most byl dokončen v roce 1895 a přes svoji typickou skotskou architekturu nemá zrovna nejlepší pověst.

Tento most je již přes 60 let znám pod názvem „most psích sebevrahů“. Jsou známé desítky až stovky případů, kdy na mostě jakoby ovládnuti neznámou energií, psi nenadále zareagují tak, že vyskočí na asi půlmetrové kamenné zábradlí a vrhnou se do propasti.

Samozřejmě to není vždy, ale o to je to více překvapující. Vliv na jejich psychiku prý má i pěkné počasí a určitou roli zde hraje i plemeno. Nejčastějšími sebevrahy jsou především dlouhosrstá zvířata. Dno rokle je zarostlé křovinami, takže ne všechny sebevražedné pokusy končí smrtí, ale je zajímavé, že se najdou jedinci i po této zkušenosti, kteří se neváhají vrhnout znovu z mostu.

Samotné místo působí dost tajemně a lidé po řadu let se snaží přijít záhadě psích sebevražd na kloub. Již od dob Keltů se zde traduje, že na mostě se nachází tzv. „tenké místo“, kde se země a nebe překrývají a také, že je zde silná negativní energie.

Tak jako na hradech a zámcích působí duchové, i tento most je spojován s duchem manželky lorda Overtouna. Ta po jeho náhlé smrti se údajně pomátla a několik let se jen procházela po mostě a truchlila a tak její duch může být zde stále přítomen.

Tragickým neštěstím potom byla událost z roku 1994, kdy mladý muž Kevin Moy z mostu hodil do rokle svého čtrnáctidenního syna. Považoval jej za dítě ďábla, které musí zahubit. Sám se pokusil o sebevraždu, včetně skoku s mostu, ale údajně skončil v blázinci.

Zvláštní chování psů a to i v doprovodu svých pánů, a záhadné množství psích sebevražd, se snažila osvětlit celá řada výzkumníku. Nejčastěji například uvádí, že pod mostem žijí některé druhy drobných hlodavců a jejich pach psy přitahuje. Ale někteří sami přiznávají zvláštní atmosféru tohoto místa.

Tato vysvětlení ale jiní zcela odmítají. Například skotský učitel Paul Owens, který o psích sebevraždách napsal i knížku, tvrdí, že po jedenácti letech výzkumu je přesvědčen o působení ducha na tomto mostě.

Faktem zůstává, že záhada není rozluštěna a tak alespoň cedule před mostem varuje procházející se psy, aby na své miláčky dávali pečlivý pozor a nepouštěli je z vodítka.

Foto: wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]