reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Paranormální jevy
Tajemství Červeného mostu u Nepomuka: K čemu zde dochází?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 24.4.2019
5.4tis
258
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Asi dva kilometry od města Nepomuk v Plzeňském kraji se rozkládal cisterciácký klášter. Založen byl někdy kolem roku 1145. Klášter byl neobyčejně výstavný a také bohatý. Dokonce se tradovalo, že střecha hlavní budovy byla pokryta zlatem.

Se jménem kláštera, ale i přilehlého města, byly problémy již od počátku. Totiž některé prameny uvádí název Pomuk a jiné dnešní podobu a to Nepomuk, které se objevuje od 15. století. Ale to nic nemění na tom, že již sto let předem byl předpovězen konec kláštera za dramatických událostí.

Již jako malé dítě, později zvaný „slepý mládenec“, prý tuto zkázu prorokoval v místech dnešního červeného mostu, nedaleko brány kláštera.

A ona předpověď (ostatně jako prý řada dalších) se bezezbytku vyplnila. Stalo se tak za husitských válek. Tehdy byl klášter Janem Žižkou dobyt a zničen. Údajně se prý rozhodoval, zda zachová honosné stavby, ale jeho vojsko za podpory některých vesničanů, kteří neměli rádi přísné mnichy, lstí klášter dobyli a zničili.

Navedl je jakýsi Ryntov, který si za zradu nárokoval zlato z kláštera. Ale Žižka prý v tomto případě po dobytí kláštera nechal část zlata roztavit a nalít chamtivci do hrdla. Dodnes se prý louce, kde se to stalo, jmenuje po tomto zrádci.

Se zničením kláštera souvisí také v roce 1420 velká bitva na úpatí Zelené hory. Vojsko Bohuslava ze Švamberka tehdy hnalo z kopce Zelené hory vojsko Mikuláše z Husi s urputností, které nemělo obdoby. Lidé, včetně žen a dětí, tu byli bez slitování ubíjeni a mučeni tak, že protékající potok se naplnil lidskou krví a jeho voda zčervenala.

Dnes v těchto místech stojí most, který je odedávna na upomínku této události natírán červenou barvou a nese i stejný název „Červený most“. A také prý v období výročí bitvy z roku 1420 se v noci z těchto míst ozývá nářek a sténání duší mrtvých. Zřejmě bylo lidské utrpení tak veliké, že je nestačily odvát ani uplynulé věky.

Foto: wikipedie
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.4tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.6tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Koncem podzimu 1974 se tehdy ještě začínající spisovatel Stephen King (*1947) trápí se svou novou knihou. Spolu s manželkou Tabithou (*1949) jedou na výlet do Boulderu v Coloradu. Netuší, že mu to změní jak kariéru, tak vlastně i celý život… Místní dají Kingovým tip, ať vyrazí do hor, pročistit si hlavu. Stephenovi to přijde jako […]