Krajem se nese nářek mužů, žen i dětí. Harvardští občané vyhánějí z města členy náboženské komunity shakerů. Jednoho z nich krutě zbičují u mohutného platanu. Od té doby prý na stromě spočívá prokletí. Co je na tom pravdy?
V druhé polovině osmnáctého století se ve Spojených státech usazují takzvaní shakeři. Jedná se o členy náboženského hnutí, kteří věří v brzký návrat Krista na zem, žijí v celibátu a mají společný majetek.
Pojmenování shakeři si vyslouží kvůli svým extatickým tancům, k nimž dochází ve chvílích náboženského vytržení. Jejich podivínství vzbuzuje mezi ostatními obyvateli posměch, nelibost i strach. Američané je brzy začnou vyhánět a lynčovat.
Nejinak dopadne komunita shakerů v Harvardu v americkém státě Massachussetts. Právě tehdy se zrodí legenda o prokletém platanu, kterému místní neřeknou jinak než Strom bičování…
NELÍTOSTNÍ SPOLUOBČANÉ
Je 17. srpna 1782 a z města Harvard vychází průvod mužů a žen se skromným majetkem. Harvardší občané je ženou pryč s biči v rukou a co chvíli šlehnou některého z vyhnanců přes záda.
Jeden z shakerů Abijah Worster (1745–1841) se pokusí zastavit řádění tyranů. „Tak ty se s námi budeš prát? No počkej,“ Harvardští ho chytnou a přivážou k obrovskému platanu, který vyrůstá kousek za městem.
Samozvaní soudci se rozhodnou, že vzpurný shaker dostane dvacet ran bičem. Deset z nich má vysázet Jonathan Houghton a dalších deset Elijah Priest. Ovšem Priest se k bičování již nedostane. Jak to?
ODPLATA ZA KRUTOST?
Mučení Worstera učiní přítrž jiný občan Harvardu James Haskell, který právě projíždí kolem. Podle místní historičky Mildred Chandler se zachová takto:
„Když viděl, co se stalo, sesedl, sundal si kabát a nabídl se, že převezme ostatní rány.“ Jeho velkorysé gesto zachrání shakera před dalším výpraskem. Worster bičování přežije, nicméně muže, kteří se na jeho bičování podíleli, nemine trest.
Všichni účastníci týrání záhy poté umírají. Od té doby se říká, že strom je prokletý. Lovci duchů několikrát u platanu vyfotí orby a také nahrají takzvané EVP (Electronic Voice Phenomena).
Jedná se o zvuky zachycené nahrávacím zařízením, které údajně pocházejí z onoho světa. Na pořízených nahrávkách je prý slyšet nářek bičovaných shakerů. Opravdu se do stromu vepsalo utrpení pronásledované náboženské komunity?