Skip to content

Je Werichova vila prokletá?

Deprese, výbuchy zuřivosti i smrtelná onemocnění – to vše stíhalo obyvatele prastaré vily na pražské Kampě. Možná to způsobila jen nevyrovnaná povaha umělců, pro něž se stala domovem, nelze však ani vyloučit, že vše má mnohem zlověstnější vysvětlení.

Existují místa doslova nabitá negativní energií?

Tajemnou vilu, která se stane dějištěm tragédie, si zvolí jako kulisu svého románu Třináctá komnata spisovatel Vladimír Neff (1909–1983). Při popisu budovy se výrazně inspiruje skutečným domem na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu, kterému se od jisté doby neřekne jinak než Werichova vila.

První zmínky o tomto stavení pocházejí z roku 1580 a obestírají ho četná tajemství. V jeho pokojích prý bloumá přízrak jednoho z jejích dávných obyvatel a na celé vile údajně spočívá kletba. Nebo jde jen o pověsti?

Po vile se prý prochází duch Dobrovského.
PŘÍZRAČNÉ KROKY

Budova se v průběhu staletí stane útočištěm mnoha slavných osobností. Mezi ně patří i význačný český učenec Josef Dobrovský (1753–1829). Na něj však prostředí vily působí ku podivu blahodárně. Po zranění na lovu trpí Dobrovský depresemi a výbuchy zuřivosti.

Ty během jeho pobytu na Kampě téměř ustoupí. Zakladatel slavistiky se prý v budově cítil tak dobře, že ji neopustil ani po smrti. Jeho duch se údajně dodnes potuluje po místnostech. Kroky přízračného hosta podle svých slov slýchávali mnohem pozdější obyvatelé vily – Jan Werich (1906–1980) a Vladimír Holan (1905–1980). Či se jen nechali unést bujnou představivosti?

Vladimír Holan (na snímku uprostřed) prý v domě slýchal kroky neviditelné bytosti.
SILNÁ NEGATIVNÍ ENERGIE

Werich se do vily nastěhuje roku 1945 a Holan o několik let později. Ani jeden z umělců nezažije v budově právě nejlepší časy. Básník tráví celé dny v pokojích zataženými těžkými závěsy. Tak se brání před nepřátelstvím vnějšího světa.

Komunisté mu totiž roku 1950 zakážou publikovat. Nešťastný literát čas od času zaslechne z Werichova bytu zlověstný chechot. Tak se směje herec, jenž se během svého bydlení ve vile začne chovat neobyčejně popudlivě.

Například se prudce oboří na děti, které ho vyruší při chytání pstruhů. Werich i jeho manželka oba dva umírají roku 1980 na rakovinu, o rok později podlehne té samé nemoci jejich dcera Jana (1935–1981). Způsobila tato úmrtí genetická predispozice, dlouho trvající stres, nebo snad ve vile působí nějaké zlé síly?

Jan Werich i jeho blízcí zemřeli na rakovinu. Jde jen o náhodu?
JASNOVIDČINA KLETBA

Cikánka hádá majitelce domu na Kampě z ruky. „Dejte penízek, ať se věštba vyplní,“ řekne nakonec do pestrých látek oděná hadačka budoucnosti. „Za ty bláboly chceš platit? Kliď se odtud, ty podvodnice!“ osopí se na ni obyvatelka vily.

Cikánce vzplanou oči nenávistí. „Nechť tento dům a všechny jeho obyvatele stíhá neštěstí!“ vykřikne. Právě kletba uražené věštkyně podle pověsti způsobí, že se od té doby všichni majitelé vily potýkají s duševními i zdravotními problémy.

Legendu o kletbě jako by naplňovala i skutečnost, že po poškození budovy povodní v roce 2002 se pro vilu dlouho nedařilo najít žádné využití. Jednání se zájemci o koupi či pronájem troskotala jedna za druhým.

Minulý rok se budova otevřela veřejnosti a láká návštěvníky na výstavy. O údajném prokletí však informační panely mlčí…

Proklela vilu uražená věštkyně?
Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články