4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Jediný útěk z Alcatrazu: Kde jsou bratři Anglinové a Frank Morris?
Jediný útěk z Alcatrazu: Kde jsou bratři Anglinové a Frank Morris?
od 6.9.2021
4.4tis
Věznice Alcatraz v roce 2005. FOTO: User Edward Z. Yang on en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
358
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Z pravděpodobně nejznámější věznice světa na ostrově poblíž San Francisca se až do jejího uzavření v roce 1963 pokusilo uprchnout celkem 36 mužů. Projektanti věznice počítali s tím, že utéct z ostrova obklopeného dvěma kilometry ledového zálivu není možné.

A dlouho se zdálo, že mají pravdu. Rok před uzavřením věznice však ze svých cel zmizeli bratři Anglinové a Frank Morris.

Dodnes se neví, jestli zahynuli jako většina jejich předchůdců, nebo jsou jediní, kdo z obávané věznice doopravdy uprchli.

Plakát FBI s Johnem Anglinem. FOTO: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / volné dílo Díra v cele jednoho z uprchlíků. FOTO: Benlechlitner, Public domain, via Wikimedia Commons Věznice Alcatraz v roce 2005. FOTO: User Edward Z. Yang on en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

GENIÁLNÍ NÁHRAŽKY VLASTNÍCH HLAV

Bratři Anglinové si ve věznici odpykávali tresty 15 a 20 let, když se seznámili s Frankem Morrisem, který si kroutil desetiletý trest a do Alcatrazu se dostal coby geniální mistr útěků.

reklama

Všichni tři se po několika týdnech tvrdé práce jen pomocí lžic prokopali ze svých cel do nepoužívané šachty. Jak se jim to ale mohlo podařit bez toho, že by na sebe upozornili dozorce? Anglinové a Morris na to šli takřka geniálně.

Aby dozorci nepřišli na to, že v celách nejsou, vyrobili si z toaletního papíru, mýdla a vlastních vlasů kopie hlav, které umístili na polštáře. Mezitím vzadu ve své „dílně“ skládali z pláštěnek člun a vyráběli pádla.

Díra v cele jednoho z uprchlíků. FOTO: Benlechlitner, Public domain, via Wikimedia Commons
Díra v cele jednoho z uprchlíků. FOTO: Benlechlitner, Public domain, via Wikimedia Commons

UPRCHLI PŘES LEDOVÝ ZÁLIV?

11. června 1962 se rozhodli z Alcatrazu definitivně zmizet. I přes hlídané pásmo a ostnatý drát se dostali na pobřeží. A od té doby se nad nimi zavřela voda. Doslova? To nikdo neví.

Oficiálně jsou dodnes vedeni jako pohřešovaní, protože jejich těla nebyla nikdy nalezena.

Plakát FBI s Johnem Anglinem. FOTO: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / volné dílo
Plakát FBI s Johnem Anglinem. FOTO: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / volné dílo

Teorie o tom, co se s trojicí uprchlíků stalo, se různí. Studená voda a prudký proud v zátoce, který by je vyhnal do oceánu, hovoří pro to, že se utopili. Ale skončil odvážný pokus o útěk opravdu jejich smrtí?

reklama

Epizoda seriálu Bořiči mýtů potvrdila, že jejich člun z pláštěnek mohl skutečně fungovat a jejich příbuzným dodnes chodí nepodepsané pohlednice nebo přání k narozeninám.

Jestli uprchlíci před smrtí nevystoupí s přiznáním, pokud dnes ještě žijí, pak podrobnosti možná jediného útěku z Alcatrazu zůstanou navždy neobjasněné.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.5tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.4tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.7tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.3tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112