20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Záhady historie
Jediný útěk z Alcatrazu: Kde jsou bratři Anglinové a Frank Morris?
Matěj Soukup
od Matěj Soukup 6.9.2021
4.4tis
Věznice Alcatraz v roce 2005. FOTO: User Edward Z. Yang on en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
358
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Z pravděpodobně nejznámější věznice světa na ostrově poblíž San Francisca se až do jejího uzavření v roce 1963 pokusilo uprchnout celkem 36 mužů. Projektanti věznice počítali s tím, že utéct z ostrova obklopeného dvěma kilometry ledového zálivu není možné.

A dlouho se zdálo, že mají pravdu. Rok před uzavřením věznice však ze svých cel zmizeli bratři Anglinové a Frank Morris.

Dodnes se neví, jestli zahynuli jako většina jejich předchůdců, nebo jsou jediní, kdo z obávané věznice doopravdy uprchli.

Plakát FBI s Johnem Anglinem. FOTO: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / volné dílo Díra v cele jednoho z uprchlíků. FOTO: Benlechlitner, Public domain, via Wikimedia Commons Věznice Alcatraz v roce 2005. FOTO: User Edward Z. Yang on en.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

GENIÁLNÍ NÁHRAŽKY VLASTNÍCH HLAV

Bratři Anglinové si ve věznici odpykávali tresty 15 a 20 let, když se seznámili s Frankem Morrisem, který si kroutil desetiletý trest a do Alcatrazu se dostal coby geniální mistr útěků. Všichni tři se po několika týdnech tvrdé práce jen pomocí lžic prokopali ze svých cel do nepoužívané šachty.

Jak se jim to ale mohlo podařit bez toho, že by na sebe upozornili dozorce? Anglinové a Morris na to šli takřka geniálně. Aby dozorci nepřišli na to, že v celách nejsou, vyrobili si z toaletního papíru, mýdla a vlastních vlasů kopie hlav, které umístili na polštáře. Mezitím vzadu ve své „dílně“ skládali z pláštěnek člun a vyráběli pádla.

Díra v cele jednoho z uprchlíků. FOTO: Benlechlitner, Public domain, via Wikimedia Commons

UPRCHLI PŘES LEDOVÝ ZÁLIV?

11. června 1962 se rozhodli z Alcatrazu definitivně zmizet. I přes hlídané pásmo a ostnatý drát se dostali na pobřeží. A od té doby se nad nimi zavřela voda. Doslova? To nikdo neví. Oficiálně jsou dodnes vedeni jako pohřešovaní, protože jejich těla nebyla nikdy nalezena.

Plakát FBI s Johnem Anglinem. FOTO: Federal Bureau of Investigation / Creative Commons / volné dílo

Teorie o tom, co se s trojicí uprchlíků stalo, se různí. Studená voda a prudký proud v zátoce, který by je vyhnal do oceánu, hovoří pro to, že se utopili. Ale skončil odvážný pokus o útěk opravdu jejich smrtí?

Epizoda seriálu Bořiči mýtů potvrdila, že jejich člun z pláštěnek mohl skutečně fungovat a jejich příbuzným dodnes chodí nepodepsané pohlednice nebo přání k narozeninám. Jestli uprchlíci před smrtí nevystoupí s přiznáním, pokud dnes ještě žijí, pak podrobnosti možná jediného útěku z Alcatrazu zůstanou navždy neobjasněné.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.3tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.4tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 1.7tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]
od Mirek Brát 18.1.2022 1.7tis
Příliš nechybělo a statutární město Liberec by se stalo ve svém německém názvu Reichenberg synonymem pro sebevražedné útoky ve stylu „kamikaze“. Za druhé světové války se nacisté inspirovali japonskými akcemi v Tichomoří a vytvořili projekt Reichenberg. V rámci něho vznikla pilotovaná verze střely V-1. Proč se nakonec tento projekt v bojových podmínkách neuskutečnil? V závěru druhé světové války se […]
od Dalibor Vrána 18.1.2022 2.3tis
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]