V zimě roku 2013 se vědeckými kruhy prohnala kontroverzní zpráva o nálezu zkamenělých jednobuněčných řas v úlomcích meteoritu na Srí Lance.
Fosílie jednobuněčných organismů by jindy pravděpodobně nebyly žádnou senzací, jenže kde se vzaly na cizím vesmírném tělesu? Jsou důkazem existence života v kosmu?
Podle některých teorií by tento objev dokonce mohl vysvětlit původ života na naší planetě. Navíc mají vědci možná poprvé v historii lidstva v rukou důkaz o existenci mimozemského života.
Nemuseli pro něj podnikat výpravy do dalekého kosmu, ale paradoxně na něj narazili přímo na Zemi.
Oním převratným objevem mají být zkamenělé jednobuněčné řasy rosivky, jež výzkumníci odhalili v úlomcích meteoritu, který v prosinci 2012 dopadl u vesnice Araganwila na Srí Lance. Kde se ale řasy na meteoritu vzaly?
„Domnívám se, že jde o nezpochybnitelný důkaz, že předkové dnešních lidí pocházeli z kosmu,“ tvrdí vedoucí výzkumu, astrofyzik a astrobiolog Chandra Wickramasinghe (*1939). Má pravdu?
Jak začal život?
Nový objev byl poprvé zveřejněn v lednu 2013 v odborném časopise Journal of Cosmology a záhy rozdělil vědce na dva tábory.
Jedni tvrdí, že zkoumané úlomky mohly být biologickým materiálem kontaminovány až na Zemi, pro druhé je nález jasným dokladem správnosti kontroverzní teorie panspermie.
Hypotéza panspermie uvažuje o tom, že prapůvodně byl život na Zemi přinesen v podobě jednoduchých organických zárodků poletujících vesmírem na asteroidech a meteoritech.
Mohla tedy éra živé Země před miliony a miliony let začít právě dopadem meteoritu s biologickým bonusem? Zdá se, že záhada zkamenělých řas ze Srí Lanky prozatím přináší jen nové otázky. A jak to bude s odpověďmi, to dosud nevíme…
Teorie nepotvrzena
Analýzy a důkazy předložené týmem objevitelů nakonec údajně nejsou dostatečně přesvědčivé, aby jednoznačně potvrdily mimozemský původ nalezených mikroorganismů.
Výsledkem tedy je, že zatímco byl samotný nález řas na meteoritu fascinující a rozhodně vzbudil zájem, k žádné vědecké revoluci nevedl. Vědecká komunita zůstává nadále skeptická, přestože se podobné důkazy objevují pravidelně.
Kromě nálezů mikroorganismů na meteoritech či kometách za ně totiž někteří odborníci považují rovněž fakt, že některé tyto formy života přežívají v extrémních podmínkách podobným těm ve vesmíru. Znamená to, že jsou na cestu vesmírem adaptované?