3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Jeho šifry zůstávají dodnes záhadou: Od úmrtí mistra Leonarda uplynulo už přes půl tisíciletí!
Jeho šifry zůstávají dodnes záhadou: Od úmrtí mistra Leonarda uplynulo už přes půl tisíciletí!
od 19.1.2022
2.9tis
Leonardův obraz Poslední večeře. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
317
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie.

Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství.

Leonardův obraz Poslední večeře. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Mona Lisa, nejznámější a nejzáhadnější obraz všech dob? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme nespočet. V roce 2010 přicházejí historici s nečekaným objevem spojeným s Monou Lisou, da Vinciho nejslavnějším obrazem.

reklama

Mona Lisa po celé generace natolik fascinuje svým záhadným úsměvem, že se jí nikdo pořádně nezadívá do očí – a právě v nich se ukrývají miniaturní písmena!

LV (snad iniciály samotného autora) v pravém a CE (možná i CB) v levém oku ladí s rovněž nově odhaleným číslem 72 na most na pozadí malby. Má jít o zakódovaný vzkaz, nebo z jakého důvodu je tam umělec tak důkladně ukryl?

Také se ví, že Leonardo nejde příliš na ruku církvi. Má oplétačky se strážci morálky kvůli homosexuálním sklonům, chodí na pitevny zkoumat a kreslit lidské i zvířecí orgány a říká se, že je členem tajných bratrstev. Své skutečné názory má církevním hodnostářům oznamovat skrze své výtvory.

Mona Lisa, nejznámější a nejzáhadnější obraz všech dob? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Mona Lisa, nejznámější a nejzáhadnější obraz všech dob? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Co skrývají jeho výtvory?

Slavná Poslední večeře tak údajně ukazuje, že po Ježíšově pravici nesedí mladý apoštol Jan, ale Máří Magdaléna, přičemž pozice, kterou vedle sebe obě těla drží, tvoří dohromady písmeno M, značící slovo „matrimonio“ neboli „manželství“!

reklama

Věděl Leonardo víc než my? Tomu, že je to možné, nasvědčují i jeho neuvěřitelné vynálezy. Ve svých denících popisuje a kreslí návrhy strojů, které budeme později nazývat vrtulník, kulomet a tank.

„Jeho náčrty a úvahy rozhodně přispěly k designu tanku, jak ho známe dnes,“ říká ředitel římského da Vinciho muzea Leonardo la Rosa. Přichází také s vizemi padáku, potápěčského obleku, a dokonce má stvořit prvního robota!

Jde o mechanického rytíře, který dokáže samovolně pohybovat pažemi, sedat si a stát. Občas mu bývá přisuzováno i autorství slavného Turínského plátna. Obtisk Ježíšovy tváře je prý jeho vlastní podobiznou!

A to jsme o jeho největší umělecký počin přišli – šestimetrovou sochu koně rozstřílela francouzská vojska při invazi do Milána v roce 1499. Kdo ví, jaká by ona nesla tajemství. I tak nám jich kolem mistra Leonarda zbývá stále dost. Dokážeme je někdy všechny rozluštit?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 153
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.0tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112