26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Záhady historie
Jeho šifry zůstávají dodnes záhadou: Od úmrtí mistra Leonarda uplynulo už přes půl tisíciletí!
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 19.1.2022
2.9tis
Leonardův obraz Poslední večeře. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
317
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie.

Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství.

Leonardův obraz Poslední večeře. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Mona Lisa, nejznámější a nejzáhadnější obraz všech dob? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme nespočet. V roce 2010 přicházejí historici s nečekaným objevem spojeným s Monou Lisou, da Vinciho nejslavnějším obrazem. Mona Lisa po celé generace natolik fascinuje svým záhadným úsměvem, že se jí nikdo pořádně nezadívá do očí – a právě v nich se ukrývají miniaturní písmena!

LV (snad iniciály samotného autora) v pravém a CE (možná i CB) v levém oku ladí s rovněž nově odhaleným číslem 72 na most na pozadí malby. Má jít o zakódovaný vzkaz, nebo z jakého důvodu je tam umělec tak důkladně ukryl?

Také se ví, že Leonardo nejde příliš na ruku církvi. Má oplétačky se strážci morálky kvůli homosexuálním sklonům, chodí na pitevny zkoumat a kreslit lidské i zvířecí orgány a říká se, že je členem tajných bratrstev. Své skutečné názory má církevním hodnostářům oznamovat skrze své výtvory.

Mona Lisa, nejznámější a nejzáhadnější obraz všech dob? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Co skrývají jeho výtvory?

Slavná Poslední večeře tak údajně ukazuje, že po Ježíšově pravici nesedí mladý apoštol Jan, ale Máří Magdaléna, přičemž pozice, kterou vedle sebe obě těla drží, tvoří dohromady písmeno M, značící slovo „matrimonio“ neboli „manželství“!

Věděl Leonardo víc než my? Tomu, že je to možné, nasvědčují i jeho neuvěřitelné vynálezy. Ve svých denících popisuje a kreslí návrhy strojů, které budeme později nazývat vrtulník, kulomet a tank. „Jeho náčrty a úvahy rozhodně přispěly k designu tanku, jak ho známe dnes,“ říká ředitel římského da Vinciho muzea Leonardo la Rosa.

Přichází také s vizemi padáku, potápěčského obleku, a dokonce má stvořit prvního robota! Jde o mechanického rytíře, který dokáže samovolně pohybovat pažemi, sedat si a stát. Občas mu bývá přisuzováno i autorství slavného Turínského plátna.

Obtisk Ježíšovy tváře je prý jeho vlastní podobiznou! A to jsme o jeho největší umělecký počin přišli – šestimetrovou sochu koně rozstřílela francouzská vojska při invazi do Milána v roce 1499. Kdo ví, jaká by ona nesla tajemství.

I tak nám jich kolem mistra Leonarda zbývá stále dost. Dokážeme je někdy všechny rozluštit?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.5.2022 1.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.2tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.1tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Mirek Brát 23.5.2022 2.5tis
Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech minulého století čelit mnohonásobné přesile sovětské Rudé armády, je všeobecně známý. Mnohé výkony finských vojáků jsou doslova zázrakem. Co udělá z civilisty supervojáka, který necítí bolest a únavu, nemá strach? Vlastenectví, vůle, vnitřní síla… A chemie! V průběhu zimní války klesaly teploty až ke čtyřiceti stupňům pod nulou. Finská […]