7. února 1993: Nad americkým Miami byla pozorována záhadná formace tří UFO.
Domů     Jihlavské podzemí: Kam vede tajemná brána? A zjevuje se zde podivný duch?
Jihlavské podzemí: Kam vede tajemná brána? A zjevuje se zde podivný duch?
od 6.3.2023
2.8tis
303
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Jihlava je jedním z mála měst, v jejichž středověkém jádru se nacházejí spletité a tajemné katakomby. Ty jihlavské jsou až ze 13. století, kdy ve městě upadá těžba stříbra.

Měšťané si najímají havíře bez práce na ražbu sklepů, v nichž uskladňují sukno, víno a potraviny.

Brzy tak vzniká spletitá síť chodeb, která se dá snadno využít třeba během obrany, kdy se dalo katakombami během ostřelování procházet z domu do domu bez nebezpečí úrazu.

Systém chodeb pak ještě doplňují kanály, jež odvádějí přebytečnou vodu do řeky, několik studní a studánek a samozřejmě únikové chodby ven z města. A několik tajemství.

Adolf Hitler, který se o jihlavské podzemí také zajímal. Foto: Bundesarchiv - CC BY-SA 3.0 de

Světlo v temnotách

Některé z chodeb samovolně svítí – respektive se po ozáření rozsvítí její stěny. Když ve 20. století speleologové chodby zkoumají, najdou podobných svítících chodeb hned několik.

Dlouho se vedou spory o to, co je důvodem svícení – teorií je hned několik od bakterií přes radioaktivní prvky až ke zbytkům stříbra z dolování. Teprve moderní výzkum určí chemickou sloučeninu barytu a wurtizitu, který je silným luminoforem.

Ten je v prodeji zcela běžně z doby druhé světové války a používá se k různým účelům. Předpokládá se proto, že nátěr těchto chodeb probíhá právě v téhle době, kdy v jihlavském podzemí sídlí wehrmacht.

Co tu hledali berlínští vědci?

Kromě války na bitevních polích vedou nacisté také válku plnou magie a okultních sil. V roce 1935 zakládá Heinrich Himmler (1900–1945) výzkumný ústav Ahnenerbe, který se má věnovat výzkumu okultních sil.

K tomu připočítejme tajnou společnost Thule, runovou symboliku nebo fascinaci Adolfa Hitlera (1889–1945) kopím osudu, které mu má zajistit naprosté vítězství. Ostatně na stranách 51 až 53 si můžete o nacistickém okultismu přečíst velký článek.

V této okultní hře o moc mají své místo právě i jihlavské katakomby. Němci řadu chodeb zazdívají z obav před partyzánskými útoky, ale i jinak v nich tráví podezřele hodně času.

Na počátku 40. let do sklepení sestupuje skupina berlínských vědců v doprovodu několika Asiatů. Co tam zkoumají? Na jaké záhady přicházejí?

Adolf Hitler, který se o jihlavské podzemí také zajímal. Foto: Bundesarchiv - CC BY-SA 3.0 de
Adolf Hitler, který se o jihlavské podzemí také zajímal. Foto: Bundesarchiv – CC BY-SA 3.0 de

Reportérem až do roztrhání těla

Mnozí návštěvníci se svěřují, že viděli stín podivné postavy. Snad prý v přilbě a dlouhém plášti. V chodbách jsou slyšet i hlasy a občas jakoby z dálky zní chrámová hudba. Nejenom tato tajemství se vypraví do chodeb vyzkoumat reportér Stanislav Motl (*1952).

Podaří se mu nafilmovat stín tajemné bytosti s dlouhým krkem, hranatou hlavou a zvednutou paží. Teprve následné zkoumání záznamů dokazuje, že nejde o Motlův stín.

A zkoumání pomocí termovize ukazuje, že přesně v okamžiku zjevení klesá teplota bez jakékoliv zjevné příčiny o jeden a půl stupně. Vše se odehrává v místě, odkud prý nacističtí vědci odvezli kus skály. Vysvětlení ale stále schází.

Strašidla a „strašidla“

Jako každé tajemné místo i jihlavské katakomby mají řadu pověstí. Jednou z nich je legenda o ztraceném podzemním jezeře. Jiná pak zase vypráví o zazděné jeptišce.

Někteří věří, že tyto chodby navazují na síť tunelů, které procházejí skrz celou Českou republiku. Je na každém, čemu bude věřit. Nicméně senzibilové nacházejí v místě, kde Motl nafilmuje podivný stín, negativní energie.

Místo geologického zlomu, kde se hornina chová velmi nepřirozeně, je zřejmě skutečně místem, které by mohlo být branou. Ale kam? A kdo z ní přijde?

Foto: CC, Jihlavské podzemí
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 7.2.2026 268
Už to nebývá tak časté, aby někde vypukla doslova zlatá horečka. Pátrání po nacistických pokladech se v evropském prostoru objevuje jen sporadicky. Zatímco dříve přitahovaly pozornost spekulace o zakopaném vlaku v Polsku, nyní se podobné téma objevuje v Nizozemsku. Druhá světová válka vrcholí. Na západní i východní evropské frontě zuří bo
od 6.2.2026 1.9tis
Oči krále Artuše planou zlostí: „Můj meč stojí úplně za nic! Klidně se mi po pár ranách rozlomí přímo uprostřed bitvy!“ Situace vypadá beznadějně, ale pak se slavný britský panovník náhodou dostane k jezeru, ve kterém přebývá Jezerní paní.  Z vody se nečekaně vynoří její štíhlá ruka, držící oslnivě zářivý Excalibur. Artuš na nic nečeká a meč si rychle pře
od 5.2.2026 2.2tis
Terakotová armáda prvního čínského císaře z 3. století před naším letopočtem fascinuje vědce i záhadology z celého světa. Tito hlinění bojovníci prý mají bránit zesnulého vladaře v říši mrtvých. Opravdu v sobě ukrývají jakousi mystickou moc, nebo jde jen o legendy? Terakotová armáda byla objevena náhodou teprve v roce 1974 poblíž města Si-an a od té doby
od 5.2.2026 2.7tis
Mezi velmoži to vře. Už několik let jim totiž vládne žena. Dnes ji známe jako Libuši. Kněžna nechce riskovat případnou vzpouru, vladykům proto vyjde vstříc a vdá se. Bere si Přemysla Oráče, s nímž zakládá nejstarší českou vládnoucí dynastii. Je možné, že ona ani její muž ale ve skutečnosti Češi vůbec nebyli? Tato provokativní otázka nedává spát
od 3.2.2026 3.1tis
Letos v srpnu uplyne už devětačtyřicet let od smrti legendárního krále rokenrolu Elvise Presleyho (1935–1977). Krátce po jeho úmrtí se však objevily spekulace, že smrt byla pouze fingovaná. Existovaly důvody, které by Elvise mohly dovést k takovému krajnímu a podivnému rozhodnutí? Oficiálním závěrem vyšetřování bylo, že Presley zemřel na následky s
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nedělní řezy ke kávičce
tisicereceptu.cz
Nedělní řezy ke kávičce
Báječný moučník s tvarohovo-smetanovým krémem, rumovou chutí a třešněmi. Na těsto 3 vejce 100 g hladké mouky 100 g krupicového cukru 50 g kakaa 3 lžíce oleje pečicí papír Na krém 250
Zemřela herečka Jana Brejchová, výrazná osobnost českého filmu
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Jana Brejchová, výrazná osobnost českého filmu
V pátek večer zemřela herečka Jana Brejchová. Informaci médiím potvrdila její dcera Tereza Brodská. Bylo jí 86 let. Už ve třinácti letech uhranula režiséra svýma krásnýma, hlubokýma očima. Její jem
5 kuchyňských vynálezů: Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
historyplus.cz
5 kuchyňských vynálezů: Vznikla mikrovlnka díky čokoládě?
Technik s údivem strčí ruku do kapsy a vytáhne ji umazanou od rozteklé čokolády. Jak se mohla tak najednou rozpustit? Ještě pár minut potrvá, než mu dojde, že právě objevil princip jednoho z dnes naprosto samozřejmých kuchyňských spotřebičů. Používáme je v našich kuchyních denně, ale víme vůbec, jak a kdy vznikly a kdo je pro svět objevil?
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Chia semínka jsou skutečnou superpotravinou: Jak je přidat do jídelníčku?
21stoleti.cz
Chia semínka jsou skutečnou superpotravinou: Jak je přidat do jídelníčku?
Drobná černá semínka znali už Aztékové, ale svět si získala až v posledních desetiletích, kdy se zařadila po bok borůvek, quinoy, avokáda, matchy či kurkumy mezi superpotraviny. To jsou potraviny s mi
Proč jsem utekla před láskou?
skutecnepribehy.cz
Proč jsem utekla před láskou?
Kdysi dávno jsem potkala muže svých snů. Bohužel jsem neměla dost odvahy na to, abych tuhle svoji životní šanci dotáhla do konce. Teď už je na všechno pozdě. Zbyly jenom vzpomínky, zůstaly otázky. Možná sen, který se ale ve skutečnosti nikdy neodehrál. Byla to naděje Počátkem devadesátých let jsem přijela do Brna za svou bývalou spolužačkou. Dlouho jsem ji neviděla, jenže
K Františkovi míří zejména ženy
epochanacestach.cz
K Františkovi míří zejména ženy
Ze západočeského trojlístku jsou Františkovy Lázně ty nejmenší a pro mnohé možná právě proto nejkrásnější. Proč byste tam měla vyrazit i vy? Jestli dnes něco ženám chybí, je to klid. A právě toho tu nabízejí dost. Ve Františkových Lázních se dá zapomenout na všechny strasti. Žlutobílé empírové domy, široké parky a kolonády nabízejí odpočinek od toho všeho. Nahý kluk
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
epochalnisvet.cz
Bojovaly s nemocemi Drimlovy loutky?
Když na počátku 20. let minulého století přijímá čs. ministerstvo zdravotnictví nového referenta, nemůže mít šťastnější ruku. Vystudovaný lékař a rodák z východočeské Chocně Karel Driml (1891–1929) od své promoce v roce 1914 působil pět let jako asistent bakteriologického oddělení Hlavova patologicko-anatomického ústavu, ale to nejsou jediné zkušenosti, které může nabídnout. „Studoval organizaci veřejného zdravotnictví
Podivuhodní kytovci: Delfíni jako vědecká inspirace
epochaplus.cz
Podivuhodní kytovci: Delfíni jako vědecká inspirace
Sál zatleská a novopečený německý inženýr elektrotechniky Max Otto Kramer (1903–1986) hrdě odnáší svůj diplom z Technické univerzity v Mnichově. Do sbírky přidá ještě jednu ruličku: Pro změnu z letectví, tentokrát již doktorandskou, a to z Technické univerzity v Cáchách. Koncem 30. let minulého století je už slavným odborníkem na aerodynamiku. Zajímá se o automobily, kluzáky, vrtule, střely
Jídelníček pro silné vlasy a nehty
panidomu.cz
Jídelníček pro silné vlasy a nehty
Vlasy a nehty potřebují pro svůj růst kvalitní živiny. Které to jsou?   Železo: Aby vlasy nepadaly Asi je vám jasné, kde ho hledat – v červeném mase, játrech, žloutcích, naťové petrželce. Díky železu jsou navíc nehty silnější. Vitamin A: Aby se vlasy a nehty nelámaly „Hotový“ vitamin A je přítomný v játrech. Beta-karoten, což je
Showroom Ráj Snů na pražských Vinohradech imponuje nabídkou
iluxus.cz
Showroom Ráj Snů na pražských Vinohradech imponuje nabídkou
Na rohu Vinohradské a Španělské ulice byla slavnostně otevřena nová podniková prodejna a partnerský showroom společnosti Hilding Anders Česká republika a.s. Nese jméno Ráj Snů – značku, kterou firma d
Jaké je vaše duchovní zvíře?
nejsemsama.cz
Jaké je vaše duchovní zvíře?
Keltové byli silně spjati s rostlinnou i živočišnou říší. Každému bylo podle jeho narození přiřazeno i duchovní zvíře, které ho celý život provázelo a propůjčovalo mu své silné vlastnosti i vnitřní sílu. Jaké je to vaše? Jestli vám partner ve vzteku během hádky řekl, že jste vlk v rouše beránčím, připusťte si, že pokud jste narozena někdy v období mezi
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz