Fobie. Tak zní název pro úzkostnou poruchu, která se projevuje chorobným až bezdůvodným strachem, jenž člověka ochromuje a může mu vážně komplikovat běžný život. Co je však jejich příčinou? Může odpověď ležet v naší minulosti?
Většina odborníků je přesvědčena o tom, že fobie vznikají jako důsledek traumatu prožitého v dětství. Svůj zájem proto soustředí na první roky života pacienta. Co když ale příčiny našich potíží neleží v našem současném životě?
Mnozí lidé věří, že se nerodíme pouze jednou. Jejich přesvědčení sdílejí i někteří vědci. Vyznavači teorie tzv.
převtělování pak mnohdy prohlašují, že zejména pokud jsme v některém ze svých minulých životů zahynuli násilnou smrtí, tato zkušenost zůstane vepsána v naší duši a ovlivní i náš současný život. Opravdu je něco takového možné?
Neuvěřitelně znějící tvrzení
Máte strach z ohně? Podle záhadologů to znamená, že vás v minulém životě nejspíš upálili! Bojíte-li se vody, pravděpodobně jste v předchozím životě utonuli. Za strachem z výšek se prý může skrývat například pád ze skály.
Za příčinu klaustrofobie považují někteří příznivci reinkarnační teorie nepříjemný zážitek z pohřbení zaživa a obzvláště mezi ženami rozšířený strach z myší je údajně způsoben tím, že myši a krysy dříve přenášeli mor, na nějž jste zřejmě zemřeli! Podobná vysvětlení nacházejí esoterici pro téměř všechny existující fobie.
Zavražděna vlastním manželem!
Marion se léta potýká se strachem z vody. Zatímco v jiných lidech vzbuzuje koupel příjemný pocit relaxace, mladou ženu pouhé pomyšlení na pobyt ve vaně děsí k smrti.
Přitom si nevzpomíná na to, že by kdy měla s koupáním nějakou nepříjemnou zkušenost. Ze zoufalství vyhledá pomoc psychiatra Briana Weisse. Ten se chlubí tím, že kohokoli dokáže zavést do jeho minulého života, a odhalit tak příčinu jeho fobie.
Bude úspěšný i u Marion? „Řekněte mi, co vidíte,“ vyzývá Weiss pacientku ponořenou do hypnotického spánku. „Koupu se ve vaně. Přichází můj manžel. Tváří se nějak divně. Pomoc, chce mě zabít!“ křičí v panice mladá žena.
Psychiatr se od Marion dozvídá, že prý byla švadlenou ve viktoriánské Anglii, kterou vlastní manžel utopil ve vaně. Není divu, že má takovou hrůzu z vody!
Ve spárech inkvizice
S hrůznými zážitky svých pacientů se nepotýkají jenom zahraniční specialisté. Český psychoterapeut Prokop Remeš (*1952) vzpomíná, jak za jeho kolegyní přišla se žádostí o pomoc zbožná katolička, která se nemohla účastnit bohoslužeb.
Co jí brání v účasti na tak důležitém křesťanském obřadu? Žena se psychoterapeutce stydlivě přiznává, že trpí nevysvětlitelným strachem z křížů. To je skutečně kuriózní fobie. Nešťastnice naléhavě prosí terapeutku, zda by ji nepodrobila hypnóze.
K překvapení obou žen se pacientku hned na poprvé podaří zavést do jejího minulého života. Zhypnotizovaná žena se údajně ocitá v těle španělské řeholnice Alice de Clam.
Dopustí se prohřešku, který ji přivede až před obávaný inkviziční tribunál, jemuž předsedá sadistický soudce. Ten podrobuje jeptišku nejrůznějším způsobům mučení. Pacientka v něm navíc ke své hrůze pozná minulé vtělení svého současného manžela! Může regresní terapie odhalit zapomenutou pravdu?