3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Jsou v jeskyni Lascaux pravěké malby, které musí zůstat skryty?
Jsou v jeskyni Lascaux pravěké malby, které musí zůstat skryty?
od 12.6.2022
1.6tis
Do původní jeskyně je nyní vstup zakázán, foto arzu çakır / Creative Commons / Volné dílo
165
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Jeskyně Lascaux ve Francii je v pravěku posvátné místo, kde probíhají náboženské rituály. Její stěny zdobí neuvěřitelně detailní malby staré 15 000–20 000 let. Lidské oko je však nikdy nespatří. Jeskyně byla nekompromisně uzavřena. Podle konspiračních teoretiků malby zachycují něco, co bychom neměli vidět.

Do původní jeskyně je nyní vstup zakázán, foto arzu çakır / Creative Commons / Volné dílo Malby v jeskyni jsou působivě detailní, foto Prof saxx / Creative Commons / volné dílo Některé obrazy byly zreprodukovány v jeskyni Lascaux II., foto Jack Versloot / Creative Commons / CC BY 2.0 Bizon a muž s ptačí hlavou. Lidské postavy jsou podivně zdeformované, foto Traumrune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Jeskynní komplex Lascaux na jihozápadě Francie, ne bezdůvodně označovaný za Sixtinskou kapli pravěku, je náhodou objeven v roce 1940 čtveřicí chlapců, která hledá zatoulaného psa.

reklama

Během pátrání po svém mazlíčkovi odkryjí pradávné posvátné místo poseté působivými malbami, jejíchž stáří je později odhadováno na 15 až 20 tisíc let! Navzdory tomu jsou malby velice detailní.

Mamuti, divocí koně, tuři, jeleni a další druhy jsou na stěnách jeskyně zachyceny do posledního detailu. Jen vzácně se mezi propracovanými kresbami důvěrně známých zvířat objevují kresby lidí.

Ty jsou naopak provedeny velmi primitivně nebo jsou postavy na nich zdeformované. Celkem je v Lascaux zdokumentováno kolem 600 maleb a 1500 rytin, na nichž je zachyceno téměř 2000 jednotlivých zvířat.

Mnohdy jde o díla ohromných rozměrů, ta největší z nich měří až pět metrů. Lidské oko je však, s výjimkou několika pečlivě vybraných odborníků, nikdy nespatří. Jeskyně totiž byla neprodyšně uzavřena. Proč?

PŘEKVAPIVÁ ZNALOST CHEMIE

Podle vědců, kterým bylo umožněno jeskyni prozkoumat, jde o velmi posvátné místo, které celým generacím sloužilo k provádění rituálů. Možná je Lascaux dokonce nejposvátnějším místem celé Francie.

Zdá se ovšem, že už v oné době před 20 tisíci lety patřilo pouze do rukou těch nejvzdělanějších.

Analýza použitých barviv totiž poukazuje, že kresby byly vytvářeny pomocí náročných technik, které nebyly jinde na světě zaznamenány a které vyžadují obsáhlé znalosti zejména z oboru chemie.

reklama

Na rozdíl od většiny pravěkých umělců, kteří jako barvivo používali čisté minerály, ti z Lascaux vytvářeli pigmenty kombinací mnoha minerálů, půdy či dřevěného uhlí.

Jedna ze složek barevných pigmentů byla připravována zahříváním kostí na teplotu asi 400 °C. Tímto byl získáván fosforečnan vápenatý.

Ten byl dále smíchán s vápencem a znovu žíhán přibližně na 1000 °C. Výsledkem tohoto procesu byl směsný oxid fosforečný a vápenatý, který zajišťoval lepší přilnavost a trvanlivost barev. Takto vyspělé metody se neobjevily u žádné civilizace předtím ani potom. Jak je mohli znát lidé z Lascaux?

Malby v jeskyni jsou působivě detailní, foto Prof saxx / Creative Commons / volné dílo
Malby v jeskyni jsou působivě detailní, foto Prof saxx / Creative Commons / volné dílo

JSOU TO VÁŽNĚ LIDÉ?

V souvislosti s nečekanými znalostmi pradávných kultur, na jejichž znovuobjevení musí lidstvo čekat i tisíce let, se často hovoří o možných bozích, poslech moudrosti či učitelích, kteří podle mnoha pradávných legend sestoupili z nebes.

reklama

Určitá skupina badatelů se domnívá, že právě tito učitelé mohou být zachyceni na skalních malbách v podobě zdeformovaných, lidem podobných bytostí.

Není totiž výjimkou, že jsou některé z těchto bytostí oblečeny v čemsi, co připomíná skafandr a helmu novodobých kosmonautů. To výrazně podněcuje fantazii badatelů.

V případě Lascaux se také spekuluje nad významem malby muže s ptačí hlavou, na něhož se řítí obří býk.

V roce 2000 vyslovuje současný německý filozof a teolog Michael Rappenglück domněnku, že mají tyto obrazy spojitost s noční oblohou a může jít o jakousi hvězdnou mapu.

Podobné symboly se totiž objevují i na dalších místech a poukazují na vztah člověka k vesmíru. Mohlo by jít o vyobrazení učitele, který stojí za znalostmi dané kultury?

Některé obrazy byly zreprodukovány v jeskyni Lascaux II., foto Jack Versloot / Creative Commons / CC BY 2.0
Některé obrazy byly zreprodukovány v jeskyni Lascaux II., foto Jack Versloot / Creative Commons / CC BY 2.0

PROČ BYLA UZAVŘENA?

Skutečný význam kreseb ale nejspíš zůstane navždy utajen. Stejně tak, jako budou očím veřejnosti zapovězeny veškeré malby, které v jeskyni Lascaux před tisíci let kdosi vytvořil.

Komplex byl sice veřejnosti otevřen v letech 1948 až 1963. Poté je však vstup přísně zakázán a smějí sem jen vysoce kvalifikovaní vědci. Veřejnosti je nicméně zpřístupněna replika jeskyně, v níž jsou vytvořeny přesné kopie těch nejvýznamnějších maleb.

Proslýchá se ovšem, že za uzavřením té původní stojí právě ta díla, která zreprodukována nebyla, neboť zachycují část dějin lidstva, která má zůstat utajena.

Podle oficiálního vysvětlení je za uzavření původní jeskyně zodpovědný oxid uhličitý vydechovaný návštěvníky, který způsobuje blednutí maleb, a může je tak nenávratně poškodit. Je možné, aby kresby, jež přečkaly celá tisíciletí, náhle ohrozil lidský dech?

Vyloučeno to jistě není. V jeskyni za tisíce let mohlo dojít k vytvoření mikroklimatu, jehož narušení nese následky. Proč ale nebyly zreprodukovány všechny malby z Lascaux?

Bizon a muž s ptačí hlavou. Lidské postavy jsou podivně zdeformované, foto Traumrune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Bizon a muž s ptačí hlavou. Lidské postavy jsou podivně zdeformované, foto Traumrune / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 642
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.2tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112