3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Pod skotským domem byla nalezena pravěká dýka: Měla magickou moc?
Pod skotským domem byla nalezena pravěká dýka: Měla magickou moc?
od 12.6.2022
1.4tis
Lidé ve středověku věřili, že je pravěké artefakty ochrání před zlem, foto Swadim / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
137
SDÍLENÍ
1.4tis
ZOBRAZENÍ

Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.

Lidé ve středověku věřili, že je pravěké artefakty ochrání před zlem, foto Swadim / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Rituální použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i u některých kostelů, foto Pixabay K objevu došlo při výstavbě poblíž silnice M74, foto David Neale - CC BY-SA 2.0

Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice silnice M74 odhaleno nové pozoruhodné archeologické naleziště.

reklama

Nejprve byly odkryty pozůstatky čtyř středověkých domů a v nich střepy hrnců a misek na jídlo, hliněné tabákové dýmky, herních předměty a důkazy o zpracování kovů.

Všechny tyto předměty jsou datovány do 14. až 17. století. Pak se ale ze země vynoří kovová čepel ze zcela jiného historického období.

Dýka byla zřejmě pohřbena pod domy a podle archeologů pochází z doby před vznikem vesnice, pravděpodobně z doby železné, která v Británii trvala od roku 800 př. n. l. do roku 100 n. l.

Jak se dostala do této oblasti stovky let před jejím osídlením?

Rituální použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i u některých kostelů, foto Pixabay
Rituální použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i u některých kostelů, foto Pixabay

MAGICKÁ OCHRANA

Historie dýky je dlouhá a velká části stále neznámá. Historikové se ovšem domnívají, že byla používána k rituálním účelům a do země byla pohřbena právě při jednom z takových rituálů.

reklama

Při pohřbívání byla podle všeho uschována v nějakém obalu a byla pravděpodobně neporušená a stále použitelná. Ukryta pod domem měla zřejmě sloužit k jeho ochraně.

„Zvláštní nebo talismanické vlastnosti této dýky jako ochranného předmětu mohly umocnit rituální úkon na ochranu domácnosti před světskou a magickou škodou,“ prohlašuje Dr. Natasha Ferguson, spoluautorka vědecké zprávy, která o nálezu informuje.

„Uložení těchto předmětů pod úroveň základů jednoho z domů mohlo mít za cíl potvrdit tento prostor jako místo bezpečí pro ně i pro další generace.“ Měla pravěká dýky skutečně ochrannou moc?

K objevu došlo při výstavbě poblíž silnice M74, foto David Neale - CC BY-SA 2.0
K objevu došlo při výstavbě poblíž silnice M74, foto David Neale – CC BY-SA 2.0

STÁŘÍ ZNAČÍ MOC

Praxe ukládání zvláštních artefaktů do středověkých budov je dobře zdokumentována, jednalo se o rituál prováděný na ochranu budovy a jejích obyvatel.

reklama

Opětovné použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i při dalších vykopávkách, například u středověkých kostelů v Anglii, lze tedy předpokládat, že i skotská měla stavení, pod jehož základy se nacházela, ochránit před nejrůznějšími vlivy.

Ten, kdo pravěkou dýku pod domem zakopal, byl zřejmě přesvědčen, že právě pro své zjevné stáří disponuje nadpřirozenými či magickými schopnostmi, které umocní ochranný rituál. Mohla mít skutečně magickou moc? Bohužel se zdá, že to nikoliv.

Vesnice byla v osmnáctém století a na jejím místě vyrostl rozsáhlý park. Později přišla silnice, která většinu zbývající vesnice pohltila. Čtyři kamenné stavby, na které se při výkopech narazilo, představují poslední pozůstatky této ztracené vesnice.

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.1tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.5tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.1tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční