reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
Pod skotským domem byla nalezena pravěká dýka: Měla magickou moc?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 12.6.2022
1.4tis
Lidé ve středověku věřili, že je pravěké artefakty ochrání před zlem, foto Swadim / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
137
SDÍLENÍ
1.4tis
ZOBRAZENÍ

Při výstavbě silnice nedaleko Glasgow pracovníci odkryli pozoruhodné archeologické naleziště s pozůstatky několika středověkých domů. Pod jedním z nich byla pohřbená mnohem starší dýka z doby železné. Podle odborníků jde zřejmě o pozůstatek ochranného rituálu.

Lidé ve středověku věřili, že je pravěké artefakty ochrání před zlem, foto Swadim / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Rituální použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i u některých kostelů, foto Pixabay K objevu došlo při výstavbě poblíž silnice M74, foto David Neale - CC BY-SA 2.0

Ve skotské obci Bothwell jen pár kilometrů na jihozápad od Glasgow bylo před rokem při výstavbě u silnice silnice M74 odhaleno nové pozoruhodné archeologické naleziště. Nejprve byly odkryty pozůstatky čtyř středověkých domů a v nich střepy hrnců a misek na jídlo, hliněné tabákové dýmky, herních předměty a důkazy o zpracování kovů.

Všechny tyto předměty jsou datovány do 14. až 17. století. Pak se ale ze země vynoří kovová čepel ze zcela jiného historického období.

Dýka byla zřejmě pohřbena pod domy a podle archeologů pochází z doby před vznikem vesnice, pravděpodobně z doby železné, která v Británii trvala od roku 800 př. n. l. do roku 100 n. l.

Jak se dostala do této oblasti stovky let před jejím osídlením?

Rituální použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i u některých kostelů, foto Pixabay

MAGICKÁ OCHRANA

Historie dýky je dlouhá a velká části stále neznámá. Historikové se ovšem domnívají, že byla používána k rituálním účelům a do země byla pohřbena právě při jednom z takových rituálů. Při pohřbívání byla podle všeho uschována v nějakém obalu a byla pravděpodobně neporušená a stále použitelná. Ukryta pod domem měla zřejmě sloužit k jeho ochraně.

„Zvláštní nebo talismanické vlastnosti této dýky jako ochranného předmětu mohly umocnit rituální úkon na ochranu domácnosti před světskou a magickou škodou,“ prohlašuje Dr. Natasha Ferguson, spoluautorka vědecké zprávy, která o nálezu informuje.

„Uložení těchto předmětů pod úroveň základů jednoho z domů mohlo mít za cíl potvrdit tento prostor jako místo bezpečí pro ně i pro další generace.“ Měla pravěká dýky skutečně ochrannou moc?

K objevu došlo při výstavbě poblíž silnice M74, foto David Neale – CC BY-SA 2.0

STÁŘÍ ZNAČÍ MOC

Praxe ukládání zvláštních artefaktů do středověkých budov je dobře zdokumentována, jednalo se o rituál prováděný na ochranu budovy a jejích obyvatel. Opětovné použití pravěkých předmětů bylo zaznamenáno i při dalších vykopávkách, například u středověkých kostelů v Anglii, lze tedy předpokládat, že i skotská měla stavení, pod jehož základy se nacházela, ochránit před nejrůznějšími vlivy.

Ten, kdo pravěkou dýku pod domem zakopal, byl zřejmě přesvědčen, že právě pro své zjevné stáří disponuje nadpřirozenými či magickými schopnostmi, které umocní ochranný rituál. Mohla mít skutečně magickou moc?

Bohužel se zdá, že to nikoliv. Vesnice byla v osmnáctém století a na jejím místě vyrostl rozsáhlý park. Později přišla silnice, která většinu zbývající vesnice pohltila. Čtyři kamenné stavby, na které se při výkopech narazilo, představují poslední pozůstatky této ztracené vesnice.

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 1.0tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 1.2tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.5tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]