21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Reportáže
Jules Verne: Génius tušící budoucnost
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.8.2020
4.1tis
Jules Verne měl úžasnou fantazii. Foto: plzenoviny.cz
423
SDÍLENÍ
4.1tis
ZOBRAZENÍ

„Ponorka se začala pohybovat… Hledal jsem na povrchu ponorky nějaký otvor… Ale řady nýtů, pevně sedících na švech plátů, byly jednotvárně stejné,“ dočteme se v románu Dvacet tisíc mil pod mořem z pera francouzského spisovatele Julese Verna.

Jde snad o popis moderní ponorky? Ano, jenže o desítky let dříve, než se podobné plavidlo poprvé potopí pod mořskou hladinu!

Jules Verne měl úžasnou fantazii. Foto: plzenoviny.cz Plakát lákající na Verneův slavný román Dvacet tisíc mil pod mořem. Foto: orionpax.de Kde Jules Verne na své nápady chodil? Foto: Wikimedia Commons
Plakát lákající na Verneův slavný román Dvacet tisíc mil pod mořem. Foto: orionpax.de

V knize, vydané poprvé roku 1870, Verne čtenáře provází exteriérem i vnitřkem překvapivě vyspělé ponorky Nautilus. Stejně zvláštní informace obsahují i další texty geniálního autora. Setkáváme se v nich s šokujícím popisem moderní techniky, včetně tanku, řiditelného balonu, dálkového velkorážního děla, elektrických motorů nebo skafandrů.

Odkud známý představitel vědeckofantastické literatury čerpal své ohromující znalosti? Verne se může spolehnout na svou nevšední inteligenci a fantazii, díky které dokáže odhadnout vývoj vědy i společnosti na desítky let dopředu.

Svá díla také konzultuje s odborníky na danou oblast. Pro tyto účely využívá například znalostí svého bratra, námořního kapitána Paula Verna (1829–1897) a nakladatele Pierra-Julese Hetzela (1814–1886).

Ale bylo vše opravdu tak jednoduché? Vždyť v některých případech se mu povede nastínit budoucnost natolik ohromujícím způsobem, že to prý pouhou logikou nebo fantazií nelze vysvětlit. Na stránkách románu Ze Země na Měsíc a jeho pokračování Okolo Měsíce nalezneme popis podobný první americké lunární misi Apollo 11.

Ale tento let se uskuteční až v červenci 1969 – tedy více než 100 let od vydání knihy! Přestože oba romány obsahují jisté technické chyby, stejně jako ve skutečnosti v nich startuje vesmírná mise z Floridy, její posádku tvoří tři muži a přistání proběhne do oceánu. Jak to vše Verne věděl?

Kde Jules Verne na své nápady chodil? Foto: Wikimedia Commons

BYLO TO DÍLO VNUKA?

Tím však ohromující shody nekončí. Velitelský modul Apolla 11 se jmenuje Columbia, zatímco hrdinové knihy jsou vystřeleni k Měsíci dělem Columbiad. Můžeme tyto shody vysvětlit pouze autorovou živou imaginací?

Vždyť lokalita startu ani počet členů vesmírné posádky se v 19. století nedají odvodit žádným způsobem! Ale texty jednoho ze zakladatelů sci-fi ukrývají i další pomyslné „třinácté komnaty“. Příkladem je kniha Paříž ve 20.

století, sepsaná Vernem roku 1863. Spisovatel v ní líčí francouzskou metropoli v 60. letech 20. století – včetně mrakodrapů, elektrického osvětlení, vysokorychlostních vlaků a automobilů. Nechybí ani počítací stroje, faxy a celosvětová komunikační síť!

Sci-fi román o moderní Paříži je natolik přesný a neuvěřitelný (jsou v něm zmíněny i problémy moderní společnosti), že ho Vernův nakladatel Hetzel odmítne vydat. Napsal tuto knihu skutečně Verne? Vždyť její rukopis prý nachází až spisovatelův pravnuk Jean roku 1989.

Mohla být sepsána někým jiným později? Disponoval Verne neznámým zdrojem informací o budoucnosti, nebo ji snad nějakým způsobem vytušil?

Petr Koutský

Foto: plzenoviny.cz, orionpax.de, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]