reklama
1. října 1958: Začíná fungovat americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, známý jako NASA.
Domů     Záhady historie
K čemu sloužily záhadné stavby v Irsku?
Filip Appl
od Filip Appl 1.5.2022
1.7tis
Drobných kamenných staveb je po Irsku rozeseto mnoho. Foto: WI Resident/Creative commons/CC BY-SA 4.0
179
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Irsko, podobně jako Britské ostrovy, je skutečným rájem pro milovníky předkřesťanských památek a atmosférických míst, ať už jsou přírodního nebo umělého rázu. K těm opravdu výjimečným řadí většina badatelů především soustavu pozoruhodných kamenných staveb označovaných irskými slovy fulacht fiadh.

Drobných kamenných staveb je po Irsku rozeseto mnoho. Foto: WI Resident/Creative commons/CC BY-SA 4.0 Šlo o staré venkovní kuchyně? Foto: David Hawgood/Creative Commons/CC BY-SA 2.0 Bájný hrdina Finn McCool. Foto: Flickr/Creative Commons/Volné dílo

Už samotná slova přitom naznačují všeobecně předpokládaný účel staveb: Slovo fulacht totiž znamená dutinu nebo ve volnějším překladu také místo k vaření. Druhé slovo „fiadh“ pak znamená jelen, což dohromady naznačuje, že význam prazvláštních staveb rozesetých po Irsku souvisel s vařením, a to konkrétně s vařením zvěřiny.

Je tomu tak ale doopravdy, nebo jsou archeologové v tomto směru méně jednotní, než se na první pohled zdá?

PŘÍRODNÍ KUCHYNĚ?

Po celém ostrově je kamenných fulacht fiadh rozeseto až neuvěřitelné množství: Badatelé hovoří o počtu mezi čtyřmi a šesti tisíci. Zpravidla se nachází poblíž nějakého vodního zdroje, jako jsou prameny, řeky a potoky, nebo alespoň podmáčená půda.

Dalším poznávacím znamením je také to, že nikdy nestojí osamoceny. Naopak. Obvykle jich lze najít na jednom větším místě třeba i několik stovek blízko sebe. A jak vlastně vypadají? Většinu z nich tvoří tři základní prvky:

Hromada kamenů, zbytky ohniště a koryto mnohdy vyložené dřevem nebo kamením. To se podle odborníků údajně naplňovalo vodou, do které se následně vhazovaly nahřáté kameny. „Místo také může obsahovat zbytky staveb, jako jsou kamenné ohrady nebo dokonce malé budovy.

Někdy i více ohnišť nebo další jámy,“ doplňuje americký historik Wu Mingren. Co všechno má podle něj naznačovat, že šlo o dávnověké kuchyně?

Šlo o staré venkovní kuchyně? Foto: David Hawgood/Creative Commons/CC BY-SA 2.0

LEGENDÁRNÍ HRDINA?

Že tato místa sloužila před několika tisíci lety k vaření, byla dlouho ta jasně nejrozšířenější teorie. Svědčit o tom mají především nálezy ohořelých, spálených a rozbitých kamenů, ze kterých jasně vyplývá, že na těchto místech hořel opakovaně oheň.

Hypotézu podpořilo i několik experimentů, při kterých se badatelé úspěšně pokusili napodobit to, jakým způsobem mohl být na těchto místech oheň rozdělán a jak se na nich následně vařilo. Ostatně tato teorie je také silně zakořeněna v irské historii, a to v souvislosti s legendárním Fionnem mac Cumhaillem známým také jako Finn McCool.

Tento mýtický lovec, bojovník a přemožitel monster, který je tím snad vůbec největším irským hrdinou, měl dle prastaré legendy společně se svou družinou putovat zemí a zakládat jeden fulacht fiadh za druhým.

Vědci se nicméně domnívají, že díla vytvořili spíše zdejší lidé doby bronzové, kteří se už okolo roku 2000 před naším letopočtem dokázali alespoň částečně organizovat a kteří mimo jiné i těžili měď a zlato.

MNOHO POCHYBNOSTÍ

Nastíněná teorie o kuchyních má podle řady badatelů zásadní háček: Vaření ve fulacht fiadh muselo být extrémně zdlouhavé a neefektivní. Archeologové v jejich blízkosti navíc nenašli vůbec žádné kosti ani jiné zbytky zvířat, což je vzhledem k počtu těchto lokalit až zarážející a naznačuje to, že mohl být jejich význam ještě úplně jiný.

Ale jaký? Část odborníků tvrdí, že tato místa mohla být ve skutečnosti horkými lázněmi nebo barvířskými dílnami. Irští archeologové zase po úspěšném experimentu věří, že byly kamenné nádrže využívány pro vaření piva.

Jenže ani to nelze opřít o žádné důkazy a stále více lidí tak spekuluje, že šlo ve skutečnosti o nějaká rituální místa. Snad dokonce o obětiště, na kterých byla usmrcována a vařena zvířata, jejichž ostatky byly následně rituálně pohřbívány na jiných místech.

Ve hře je také možnost, že jsou tyto lokality ve skutečnosti mnohem starší a že byly součástí mnohem propracovanějších staveb, které se však do dnešních dob nedochovaly. Pomůže s odhalením pravdy další výzkum, který na některých místech probíhá a bude i nadále probíhat?

Bájný hrdina Finn McCool. Foto: Flickr/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 101
Kdesi na jihovýchodě Peru, severu Bolívie, nebo jihozápadě Brazílie by se mělo nacházet legendární Paititi. Toto ztracené město Inků jitří fantazii novodobých dobrodruhů. Je to jen šálení a klam, nebo Paititi opravdu existovalo? Zprávy o bohatém městě kdesi v amazonské džungli se objevily již na konci šestnáctého století. Pocházejí vesměs z jezuitských archivů. Zejména je citována zpráva […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.1tis
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Mirek Brát 30.9.2022 1.4tis
Současný zámořský departement Francie v Karibském moři byl v roce 1812 místem nálezu, který šokoval vědce i veřejnost. Fosilizované lidské kosti nalezené na ostrovním Guadeloupe měly být staré 28 milionů let! Tyto ostatky tak byly o 25 milionů let starší, než byla lidská epocha, během které se na Zemi objevil předchůdce moderního člověka. Nalezená ženská kostra byla […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 2.1tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 2.2tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]