Je mu 30 let, když po 18 měsících strávených v australské pustině dorazí v roce 1845 do přístavu Port Essington. V té době už ho lidé, i s jeho druhy, pokládají za mrtvého. Místo toho se ale z dřívějšího chudého německého studenta stává hrdina.
Spolu se sedmi muži zvládl přejít od jihu na sever dosud neprobádaný kontinent po trase dlouhé 4800 kilometrů. Sláva a sebevědomí ho ale nakonec zavede na místa, odkud se již nikdy nevrátí.
Mladý německý přírodovědec Ludwig Leichhardt (1813 – 1848) se z předchozích útrap vzpamatuje velice rychle. Povzbuzen udělením britské a francouzské zlaté medaile zeměpisných společností se chce co nejdřív opět vydat na cestu.
Do buše znovu vyrazí přesně rok poté, co se z ní vrátil. V prosinci 1846. Jeho cílem je projít Austrálii napříč, tentokrát ale od východu na západ. Devítičlennou výpravu ale od začátku sužují vytrvalé deště, bahno a celá mračna hmyzu.
Po 500 kilometrech pochodu většina průzkumníků včetně Leichhardta onemocní malárií. Nezbývá jim než se vrátit. Myšlenky na přechod Austrálie se ale mladý přírodovědec nevzdává. Ví, že musí vyrazit, dokud mu jeho věhlas přináší potřebné prostředky a podporu.
Na přípravy druhého pokusu mu tentokrát stačí je čtyři měsíce a v únoru 1848 se vydává na cestu se šesti společníky. Mají koně, 20 mul a také stádo zvířat chovaných na maso.
V březnu výprava dorazí do stanice McPherson v oblasti Darling Downs, kde nakoupí mouku, sůl a střelivo. Zdá se, že tentokrát půjde vše hladce.
Zastávka v McPherson je ale tím posledním místem, kde Leichhardtovy muže někdo spatřil. Teprve po čtyřech letech od zmizení expedice se po jejích stopách vydává záchranná výprava.
Jediné, co najde, je ale opuštěný tábor u řeky Cooper Creek a strom s vyrytým písmenem „L“. Právě tak si již dříve Leichhardt značil trasu, kterou prošel. Značky na stromech objevují také další výpravy, nic jiného ale nenaznačuje, co se s expedicí stalo.
Pátrání končí až více než 100 let poté, co německý biolog zmizel, v roce 1953. Teprve v roce 2006 se do rukou odborníků dostává nová stopa. Mosazná plaketa s Leichhardtovým jménem. Nalezl ji prý okolo roku 1900 domorodý honák. Byla připevněná k pušce ukryté v dutině stromu na okraji Velké písečné pouště…