Píše se rok 1995 a ruský profesor Aleksandr Chuvyrov zkoumá možnosti imigrace čínských obyvatel na území Sibiře a pohoří Ural. Během svého výzkumu narazil profesor na zprávy o kamenných deskách popsaných neznámým jazykem.
Měly pocházet z vesnice Chandar na jihu Uralu. Profesor se je se svým týmem vydal hledat.
Ani po několika přeletech a pokusech však profesor v pátrání nijak nepokročil. Pomohlo mu až setkání s jedním z vesnických stařešinů, který mu chtěl ukázat podivný kámen, který našel u svého domu.
Bílá kamenná deska, kterou profesorovi předal, na sobě měla přesný reliéf Uralu. Podrobnou mapu, která profesorovi vyrazila dech.
MAPA V KAMENI
Kamenná mapa, snímající celou jižní část uralského pohoří zobrazuje tři hlavní řeky, stejně jako kaňon Ufa. Stáří necelých patnáct centimetrů tlustého kamene se odborníkům určit nepodařilo.
Co je ale nejpodivnější je to, že kámen nenese žádné stopy lidského zásahu. Podle odborníků, kteří ho zkoumali, je možnost, že mapu stvořila lidská ruka, zhola nemožná. Ke stvoření tak podrobné mapy bylo zapotřebí pokročilé technologie a dobrého vybavení!
KDO TO DOKÁZAL?
Kdo ji ale vytvořil? A jak to, že se tak najednou objevila ve vesnici, kde podobné technologie ještě dlouho poté nebyly dostupné?
Snad jde o náhodu a kámen je hříčkou přírody, možná je to ale také plánek, podle kterého bůh pohoří formoval, jak si někteří lidé myslí. Minimálně je to ale doposud nerozlousknutá záhada z mrazivé oblasti Ruska.