Skip to content

Zkáza vzducholodi Hindenburg: Šlo o sabotáž, nebo o nešťastnou náhodu?

K zániku slavné německé vzducholodi Hindenburg dochází začátkem května roku 1937. Příčina nehody je předmětem spekulací. Tisíce článků a stovky dokumentů se snaží vysvětlit záhadu. Konečná odpověď však dodnes chybí.

Byla katastrofa zapříčiněna nešťastnou technickou poruchou, nebo šlo o úmyslný útok na symbol nacistické vzdušné chlouby?

Oblohu nad letištěm Naval Air Station nedaleko amerického Lakehurstu v New Jersey křižují blesky a hustý déšť. Právě kvůli zpomalení zaviněnému protivětrem sem přilétá německá vzducholoď Hindenburg s třídenním zpožděním.

Letící kolos musí dvakrát obkroužit město, aby mohl dosednout. I přes zpoždění vše probíhá zdánlivě hladce. Krátce před půl osmou večer se nebeský koráb přiblíží k ocelovému sloupu a posádka vyhazuje lano, které je na zemi ihned uchyceno a začíná přitahování obra k zemi.

Ve chvíli, kdy je necelých 100 metrů od stožáru, objeví se v blízkosti kormidel plamínek. Během několika vteřin celý Hindenburg vzplane jako pochodeň.

Nádhernou vzducholoď potkal pochmurný konec.
VELKÁ VZDUCHOLOĎ, VELKÉ NEŠTĚSTÍ

Pouhých 37 sekund trvá požár, který ukončí existenci vzducholodi! 245 metrů dlouhá konstrukce nesoucí jméno bývalého německého prezidenta a polního maršála Paula von Hindenburga (1847–1934) během krátké chvíle končí v troskách.

Smrt v nich nachází 13 pasažérů a 22 členů posádky. O život přichází také jeden ze členů pozemního personálu. Protože je na místě přistání hned několik televizních a zpravodajských štábů, tak se informace o katastrofě prakticky ihned šíří do celého světa.

Známý reportér Herbert Morrison (1905–1989) neskrývá vlastní překvapení a událost dramaticky komentuje slovy: „Ach! Vybuchne! On je v plamenech! Došlo ke zhroucení, vybuchne!“ Co přesně katastrofu způsobilo?

BYLA NA PALUBĚ BOMBA?

Jeden z největších létajících strojů je zničen během necelé minuty. Oficiální vysvětlení zní: Požár vznikl nešťastnou náhodou od jiskry. O příčinách katastrofy se však dodnes vedou spory. Existuje velká řada indicií, které nasvědčují tomu, že vše není tak jasné a jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Podle nejčastěji uváděné teorie mělo před výbuchem dojít k úniku vodíku a jeho náhodnému vznícení. Podle některých vědců byl požár způsoben vysoce hořlavou chemikálií. Dohady vedou i k domněnce, že na palubě mohla být umístěna bomba.

Ostatně podobný scénář ve svých tajemných dopisech naznačuje již 8. dubna 1937 německému velvyslanectví ve Washingtonu Američanka Kathie Rauch: „Prosím, upozorněte společnost Zeppelin ve Frankfurtu nad Mohanem, aby před každým letem Hindenburgu otevírali veškerou poštu a veškeré zásilky.

Hindenburg bude zničen časovanou bombou.“ Bylo zničení vzducholodi dílem nešťastné jiskry, nebo detailně promyšleného plánu?

Stál za sabotáží Hitlerův odpůrce Joseph Späh?
OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Kdo by měl zájem vzducholoď zničit a proč? Údajně se mohlo jednat o akt konkurenčního boje s americkou společností Pan American Airways, anebo o mstu mířenou proti symbolu nechvalně proslulé nacistické hrůzovlády.

Na palubě vzducholodi totiž cestoval velký Hitlerův odpůrce Joseph Späh (1905–1986). Šlo snad o jeho akci? Hindenburgem však tehdy letí celá řada prominentních osobností. Třeba Ernst Lehmann (1886–1937), který ze vzducholodi Zeppelin bombardoval během 1.

světové války Velkou Británii. Byl požár směřovanou odplatou proti němu? A je vůbec možné věřit oficiálním závěrům policejního pátrání a vyjádření o nešťastné náhodě?

Autor článku: Eva Lacinová

Foto: theatlantic.com, facesofthehindenburg.blogspot.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články