reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Reportáže
Zkáza vzducholodi Hindenburg: Šlo o sabotáž, nebo o nešťastnou náhodu?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 2.8.2019
6.1tis
567
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

K zániku slavné německé vzducholodi Hindenburg dochází začátkem května roku 1937. Příčina nehody je předmětem spekulací. Tisíce článků a stovky dokumentů se snaží vysvětlit záhadu. Konečná odpověď však dodnes chybí.

Byla katastrofa zapříčiněna nešťastnou technickou poruchou, nebo šlo o úmyslný útok na symbol nacistické vzdušné chlouby?

Oblohu nad letištěm Naval Air Station nedaleko amerického Lakehurstu v New Jersey křižují blesky a hustý déšť. Právě kvůli zpomalení zaviněnému protivětrem sem přilétá německá vzducholoď Hindenburg s třídenním zpožděním.

Letící kolos musí dvakrát obkroužit město, aby mohl dosednout. I přes zpoždění vše probíhá zdánlivě hladce. Krátce před půl osmou večer se nebeský koráb přiblíží k ocelovému sloupu a posádka vyhazuje lano, které je na zemi ihned uchyceno a začíná přitahování obra k zemi.

Ve chvíli, kdy je necelých 100 metrů od stožáru, objeví se v blízkosti kormidel plamínek. Během několika vteřin celý Hindenburg vzplane jako pochodeň.

Nádhernou vzducholoď potkal pochmurný konec.

VELKÁ VZDUCHOLOĎ, VELKÉ NEŠTĚSTÍ

Pouhých 37 sekund trvá požár, který ukončí existenci vzducholodi! 245 metrů dlouhá konstrukce nesoucí jméno bývalého německého prezidenta a polního maršála Paula von Hindenburga (1847–1934) během krátké chvíle končí v troskách.

Smrt v nich nachází 13 pasažérů a 22 členů posádky. O život přichází také jeden ze členů pozemního personálu. Protože je na místě přistání hned několik televizních a zpravodajských štábů, tak se informace o katastrofě prakticky ihned šíří do celého světa.

Známý reportér Herbert Morrison (1905–1989) neskrývá vlastní překvapení a událost dramaticky komentuje slovy: „Ach! Vybuchne! On je v plamenech! Došlo ke zhroucení, vybuchne!“ Co přesně katastrofu způsobilo?

BYLA NA PALUBĚ BOMBA?

Jeden z největších létajících strojů je zničen během necelé minuty. Oficiální vysvětlení zní: Požár vznikl nešťastnou náhodou od jiskry. O příčinách katastrofy se však dodnes vedou spory. Existuje velká řada indicií, které nasvědčují tomu, že vše není tak jasné a jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Podle nejčastěji uváděné teorie mělo před výbuchem dojít k úniku vodíku a jeho náhodnému vznícení. Podle některých vědců byl požár způsoben vysoce hořlavou chemikálií. Dohady vedou i k domněnce, že na palubě mohla být umístěna bomba.

Ostatně podobný scénář ve svých tajemných dopisech naznačuje již 8. dubna 1937 německému velvyslanectví ve Washingtonu Američanka Kathie Rauch: „Prosím, upozorněte společnost Zeppelin ve Frankfurtu nad Mohanem, aby před každým letem Hindenburgu otevírali veškerou poštu a veškeré zásilky.

Hindenburg bude zničen časovanou bombou.“ Bylo zničení vzducholodi dílem nešťastné jiskry, nebo detailně promyšleného plánu?

Stál za sabotáží Hitlerův odpůrce Joseph Späh?

OTÁZKY ZŮSTÁVAJÍ

Kdo by měl zájem vzducholoď zničit a proč? Údajně se mohlo jednat o akt konkurenčního boje s americkou společností Pan American Airways, anebo o mstu mířenou proti symbolu nechvalně proslulé nacistické hrůzovlády.

Na palubě vzducholodi totiž cestoval velký Hitlerův odpůrce Joseph Späh (1905–1986). Šlo snad o jeho akci? Hindenburgem však tehdy letí celá řada prominentních osobností. Třeba Ernst Lehmann (1886–1937), který ze vzducholodi Zeppelin bombardoval během 1.

světové války Velkou Británii. Byl požár směřovanou odplatou proti němu? A je vůbec možné věřit oficiálním závěrům policejního pátrání a vyjádření o nešťastné náhodě?

Autor článku: Eva Lacinová

Foto: theatlantic.com, facesofthehindenburg.blogspot.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]