Skip to content

Kde je dodnes ukryto Kopí osudu?

Patří mezi nejposvátnější křesťanské relikvie. Kopím osudu podle legendy probodl římský voják Longinus bok Ježíše Krista, visícího na kříži. Údajně zázračné kopí s magickou mocí má být dnes uloženo ve vídeňském hradu Hofburgu.

Nemálo badatelů však tvrdí, že není pravé, navíc prý podle nich existuje až 6 různých Kopí osudu. Kde je tedy pravda?

V pátek 5. dubna roku 33 vedli římští ozbrojenci Ježíše Krista Nazaretského na jeruzalémskou horu Golgota, aby ho tam kolem poledne ukřižovali. Prohlašoval se totiž za spasitele lidstva, a tím podrýval autoritu Říma okupujícího Izrael.

Římané se ho proto potřebovali zbavit, aby tak dokázali, že není žádným mesiášem, ale jen obyčejným samozvaným kacířem. Svědkem Ježíšova ukřižování byl i setník Longin. Nechtěl už prodlužovat Kristovo utrpení na kříži – možná se mu ho zželelo, možná už chtěl mít službu za sebou.

Longin proto přicválal na koni ke kříži a vrazil kopí do pravého Ježíšova boku, aby zkrátil jeho muka. Probodl mu hruď mezi čtvrtým a pátým žebrem. Právě takovým zásahem se římští vojáci při bitvách ujišťovali, že zasažený už nežije.

A právě tímto zásahem kopí vstoupilo do dějin.

… A JEHO OČI SE RÁZEM UZDRAVILY

V Nikodémově evangeliu ze 6. století se ale uvádí trochu odlišná historka: Setník jménem Gaius Cassius pomalu ztrácel zrak, trpěl těžkou oční chorobou. Když pak probodl Ježíšův bok, stříkly mu do nemocných očí z těla ukřižovaného krev a voda.

Jeho oči se rázem uzdravily. Na základě tohoto zázraku setník Gaius Cassius okamžitě uvěřil v jednoho boha, přidal se k Ježíšovým stoupencům a vydal se šířit nové náboženství. Po smrti Gaia Cassia údajně získal kopí další římský důstojník a tajný křesťan Mauritius. Mezi úmrtím Gaia Cassia někdy v 1. století a životem setníka Mauritia je ale mezera asi 250 let. Co se s kopím dělo během této doby? O tom bohužel historické prameny mlčí. Někteří historici navíc usuzují, že kopí sv.

Mauritia existovalo souběžně s kopím sv. Longina. V roce 1000 daroval císař Ota III. repliku kopí sv. Mauritia polskému knížeti Boleslavu Chrabrému, když se účastnil pohřbu sv. Vojtěcha ve Hnězdně. Tato replika je dodnes uložena v Krakově a mnohými historiky je pokládána za skutečný originál kopí sv. Longina.

Nachází se kopí v Krakově?
SLAVNÁ RELIKVIE NA KARLŠTEJNĚ

Jako součást korunovačních říšských klenotů získal v roce 1355 Svaté kopí český král a římský císař Karel IV. Odvezl pak kopí na Karlštejn, kde shromažďoval ty největší poklady své doby. V roce 1422 přitáhli ke Karlštejnu husité.

Hrad sice nedobyli, ale syn Karla IV. Zikmund raději nechal říšské korunovační klenoty tajně převézt do Norimberku. Tam kopí odpočívalo až do roku 1806. Napoleon Bonaparte (1769-1821), francouzský vojevůdce a císař, odvezl kopí po obsazení jižního Německa jako válečnou kořist z Norimberku do císařské klenotnice ve Vídni.

Odtud jej během nacistického záboru Rakouska v roce 1938 vrátil zpět do Norimberku Adolf Hitler (1889-1945), který dlouho horlivě studoval veškeré záznamy o Kopí osudu, aby s jeho pomocí ovládl svět.

KDY BYLO VYROBENO KOPÍ OSUDU?

Dne 30. dubna 1945 našli američtí vojáci v osvobozeném Norimberku přístupovou štolu k trezoru, který ukrýval část pokladu – a především Kopí osudu. Američané po skončení 2. světové války vrátili kopí na hebkou podušku v muzeu vídeňského Hofburgu.

Jenže záhady kolem kopí osudu pokračují.

Když je totiž v roce 2003 zkoumal tým expertů z několika předních světových univerzit, došel k překvapivému závěru: Toto kopí bylo prokazatelně vyrobeno až v 8. století, tedy 800 let po smrti Ježíše Krista.

Jde tedy o falzifikát? Kde je to pravé kopí, které proklálo Ježíšovo tělo? Podle některých historiků je docela dobře možné, že američtí osvoboditelé Norimberka odevzdali do Vídně obyčejnou kopii a to pravé, mocné Kopí osudu tajně odvezli do Bílého domu.

Právě po válce se z USA stala světová velmoc číslo jedna – Kopí osudu přece zaručuje svému majiteli zázračnou neporazitelnost! Podle další teorie se Kopí osudu nikdy do Evropy nedostalo – kopí, kterým vládl Karel Veliký, Napoleon nebo Adolf Hitler, bylo obyčejnou napodobeninou.

Měl u sebe Adolf Hitler pouhou napodobeninu Kopí osudu?
TAJEMSTVÍ PRASTARÉHO ARMÉNSKÉHO KLÁŠTERA

Podle této teorie leží skutečné Kopí osudu dodnes v některém z prastarých arménských klášterů, kam je brzy po Ježíšově smrti přinesl apoštol Tadeáš. V úvahu připadá Ečmiadzin, původní starobylá metropole Arménie, anebo chrám Geghardavank.

Představitelé arménské církve, jejichž pokrevní linie se táhne až k samotným apoštolům, toto údajně pravé kopí ještě nikdy nikomu neukázali, a to dokonce ani vědeckým expertním týmům.

Foto: Wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Objevte malinký hrádek ve Slatiňanech
epochanacestach.cz

Objevte malinký hrádek ve...

Zatímco Kladruby nad...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Rudolf II. se kvůli přísné etiketě málem udusil
epochaplus.cz

Rudolf II. se kvůli přísné...

Zaskočí mu sousto a marně se snaží opakovaným kašláním...
Slunatec nádherný se náležitě představil
epochaplus.cz

Slunatec nádherný se...

Ačkoliv měří sice jen něco málo přes 40...
Které pecky a jádra jíst a kterým se vyhnout?
nasehvezdy.cz

Které pecky a jádra jíst a...

Pecky a jadérka většina z nás vyplivuje. Některé z nich...
Očkování proti chřipce – nedostatek vakcíny
21stoleti.cz

Očkování proti chřipce...

Češi se v minulých letech o očkování proti...
Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?
epochalnisvet.cz

Vražda Filipa Makedonského:...

„To snad ne!“ rozčílí se mocná Olympias,...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Charitativní Aukční lahve Pilsner Urquell odhaleny
iluxus.cz

Charitativní Aukční lahve...

V uplynulém týdnu byla představena další...
Splnila si dávný sen!
nasehvezdy.cz

Splnila si dávný sen!

To, že není Iva Kubelková (43) jen „pouhou“ modelkou,...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...