Skip to content

Palenque: Skrývá se zde skutečně tunel do podsvětí?

Ruiny mayského města Palenque se ukrývají v jižní části Mexika ve výšce téměř 3000 metrů nad mořem. Co se ukrývá uvnitř tajemného města? Opravdu zde Mayové vybudovali bránu do podsvětí?

Palenque je jedno z nejvýznamnějších měst mayské civilizace. Jeho historie sahá minimálně do roku 220 př. n. l. K největšímu rozkvětu tohoto městského státu došlo mezi lety 683–702, tedy za vlády tajemného krále Pakala, který zde má v Chrámu nápisů ještě záhadnější hrobku.

Stejně jako u ostatních indiánských měst došlo v 10. století i v Palenque k náhlému odchodu všech jeho obyvatel a celou oblast pak pohltila na další století džungle.

PAMÁTKY OBESTŘENÉ TAJEMSTVÍM

Celý komplex v sobě ukrývá několik krásných památek. Jednou z nich je budova, pojmenovaná Palác. Má rozměry 97 x 73 metrů a skládá se ze čtyř nádvoří, která jsou mezi sebou propojena bludištěm koridorů a místností.

Palác sloužil hlavně pro zábavu, rituální ceremoniály a administrativu. Nejpozoruhodnější je ale jeho čtyřpatrová věž s propracovanými štukovými reliéfy na stěnách. Zřejmě sloužila pro potřeby mayských královských rodin, které pozorovaly západ Slunce v době zimního slunovratu.

O králi Pakalovi se dochovalo pouze několik informací. Narodil se v roce 603 a na trůn nastoupil, když mu bylo dvanáct let. V té době ale město právě bojovalo na několika frontách, a utrpělo i několik těžkých porážek.

Přesto se králi podařilo Palenque vyzdvihnout na výsluní. Podle amerického archeologa Kevina Smithe se ale nejednalo o obyčejného člověka, údajně měl na každé ruce i noze šest prstů a kónický tvar lebky.

V Palenque se nachází mnoho architektonických skvostů.
NALEZENÁ HROBKA

V roce 1948 se do Palenque dostal i mexický archeolog Alberto Ruz, který místo podrobně zkoumal. O rok později si všiml, že v jedné místnosti Chrámu nápisů zadní stěna pokračuje i pod úroveň podlahy a jedna z desek má otvory.

Po zvednutí kamene objevil zasypané schodiště. Po odstranění suti odhalil malou kamennou komoru s pozůstatky pěti lidských obětí. Největší nález na něj ale čekal pod komorou. Byla tam krypta o ploše 10 x 4 metrů, kde spočíval samotný vládce Pakal.

Podobně jako egyptské sarkofágy byla i tato 20 tun těžká rakev ozdobena štuky a vzácnými ornamenty. Samotný vládce byl ověšený šperky a velmi vzácnou nefritovou mozaikovou posmrtnou maskou. Oči masky vyrobili Mayové z obsidiánu a lastur, aby vytvořili iluzi živého pohledu.

Co se ale stále nepodařilo identifikovat, jsou předměty, které měl Pakal u sebe. Vedle jeho pravé ruky se našla jadeitová krychle, u levé zase koule. K čemu sloužily, zůstává dodnes tajemstvím. Všechny tyto cenné předměty archeologové odvezli do Národního antropologického muzea v Mexiko City.

V roce 1985 došlo ale bohužel k loupeži a nejvzácnější artefakt – Pakalova maska – byl odcizen.

Sarkofág byl zdobený podobně jako egyptské hrobky.
MIMOZEMSKÝ ASTRONAUT?

Velkým předmětem spekulací se stala rytina, na které je vládce Pakal vyobrazen. Záhadolog Erich von Däniken tvrdí, že byl Pakal zástupcem mimozemšťanů, kteří mayskou civilizaci zásadně ovlivnili. Ve vyobrazení vidí Pakala, který sedí v aerodynamickém stroji, z něhož šlehají plameny.

Podle něj se kolem hlavního reliéfu objevují i další objekty s křídly. Podle archeologa Arnolda Cruze se ale jedná spíše o loďku a boha, který krále vede do podsvětí. To podkládá i nápis: „Bůh povede zemřelé do podsvětí.

Ponoří je do vody, aby tam byli přijati.“ Další rytiny pak zobrazují klikatou trasu, kterou teče voda, a zároveň cestu královy duše, jež měla dojít klidu.

VODA JAKO CESTA DUŠE

Celý podvodní komplex pod Chrámem nápisů byl objeven náhodou v roce 2012. Zjistilo se, že celá komora je propojena s jezery, které obklopují celý tento vodovodní systém, a byla úmyslně umístěna tak, aby stála na vrcholu pramene.

Podle Pedra Sancheze Nava z Národního institutu antropologie byla voda pro indiánské kmeny v souvislosti s mrtvými velmi důležitá. Podobný tunel se totiž našel i v Teotihuacánu. Neméně zajímavý objev se uskutečnil v roce 1994.

V Chrámu XIII se našly pozůstatky ženské kostry, která měla nezvykle červenou barvu. Archeologové zjistili, že Mayové ženu po smrti rituálně ošetřili sulfidem rtuťnatým. Vedle ostatků se našla také malachitová maska, podobná jako u Pakala, a tisíc kousků nefritu.

Podle některých teoretiků byla pohřbená žena Pakalovou manželkou.

Posmrtná maska Pakala byla odcizena.
Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Jak jsem léčila kadidlem a vykuřováním
skutecnepribehy.cz

Jak jsem léčila kadidlem a...

Je strašné, když vám lékaři...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Florentýnky
tisicereceptu.cz

Florentýnky

Původ mají v Itálii, příprava je rychlá a jsou...
Kdo z známých herců málem zemřel při natáčení?
epochaplus.cz

Kdo z známých herců málem...

Herectví není zrovna jednoduchá...
Perseidy: Letní nebeské divadlo
epochaplus.cz

Perseidy: Letní nebeské...

„Padá hvězda, něco si přej!“ Toto...
Mariánské Lázně: Město hudby, kde vám zazpívá i fontána
epochanacestach.cz

Mariánské Lázně: Město hudby,...

Ten, kdo přijede do...
Unikátní track day na Red Bull Ringu
iluxus.cz

Unikátní track day na Red...

V pátek, 20. srpna 2021, se na rakouském...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...