Turbulentní doba stěhování národů dala vzniknout krátkodobému státnímu útvaru, v jehož čele stál Attila Hun přezdívaný i jako „Bič boží“. Když Attila v roce 453 našeho letopočtu zemřel, okamžitě se vyrojily otázky, kde je jeho hrob. Tyto otázky nedají spát hledačům pokladů a milovníkům záhad ani v současnosti.
Attila si potrpěl na svatby. Když se v roce 453 našeho letopočtu ženil, byl to již jeho sedmnáctý svatební obřad. Za ženu pojal sedmnáctiletou burgundskou princeznu Ildico. Po svatební noci byl Attila nalezen mrtvý. Dodnes není jasné, zda to byla násilná či přirozená smrt.

Tajný pohřeb v trojici rakví
O místě posledního odpočinku obávaného hunského vládce koluje množství spekulativních hypotéz. Problém je už v tom, že Hunové byli kočovníci bez zásadních vazeb na konkrétní místa. Attila tak mohl být pohřben kdekoli na území pod kontrolou Hunů.

Mohlo to být na území současného Rakouska, Maďarska, Německa, Srbska a dalších zemí. Zcela bez šancí není ani Česko či Slovensko. Podle legendy měl být Attila pohřbený v trojici rakví: zlaté, stříbrné a železné.
Pohřební rituál proběhl v tajnosti, všichni nepohodlní svědci Attilova pohřbu měli být povražděni. I dobové kroniky jsou velmi skoupé na jakoukoli přesnější lokalizaci Attilova hrobu.
Attilův hrob na území Česka?
Co se týká možnosti umístění Attilova hrobu na současném území České republiky, v minulosti se skloňovalo například jméno obce Veletiny ve Zlínském kraji.

Později se však ukázalo, že je to pravděpodobně nejapný žert místního učitele Kučery, který tím chtěl probudit u místních obyvatel zájem o archeologii. Pravděpodobně stejný základ mělo pátrání po Attilově hrobu v moravské obci Náklo.

Tamní občané si překopali půlku vesnice, ale nic nenašli. Český badatelský zájem o Attilu jsme však úspěšně vyvezli na sousední Slovensko. V třicátých letech minulého století tam houževnatě pátral po legendárním hrobu hunského vládce český inženýr František Štěpán.
Jednalo se o lokalitu obce Priekopy u Martina. Pan Štěpán šel do hledání s inženýrskou velkorysostí: byla postavena úzkokolejná dráha pro odvoz vytěžené zeminy, razily se štoly, někdy i za použití dynamitu.

Kýženého cíle však dosaženo nebylo. Záhada Attilova hrobu stále čeká na vyřešení. Pokud byste chtěli dát na Dušičky kytičku na hrob nejznámějšího Huna, bohužel, neporadíme.