Historicky první slovanský stát ve střední Evropě byla Sámova říše. Vznik tohoto státního útvaru v 7. století se pojí s postavou kupce Sáma. Zvykem je, aby každá říše mělo svoje hlavní město. Kde tedy leží Sámova metropole?
Bylo by jistě chybou představovat si první středoevropský slovanský stát optikou dnešní urbanizované krajiny založené na městských populacích. Přesto měla jistě i Sámova říše nějaké mocensko-politické centrum, které bylo (alespoň po větší část roku) i sídlem panovníka, pokud tedy nebyla hlava státního útvaru stále na cestách od hradiště k hradišti.
Tajemný Wogastisburg
V literatuře je v souvislosti s významným místem Sámovy říše připomínáno hradiště jménem Wogastisburg. To však určitě nebylo hlavní „hradiště“ tohoto raného slovanského státu. Wogastisburg je totiž zmiňován ve Fredegarově kronice pouze jako místo, kde se v roce 631 utkala Sámova vojska s Franky, konkrétně pak s armádou krále Dagoberta.

O lokalizaci Wogastisbugu se stále vedou učené spory. Naději skýtají výzkumy českých archeologů v lokalitě vrchu Rubín u Podbořan v severozápadních Čechách, kde byly objeveny pozůstatky zbraní slovansko-avarského typu ze sedmého století.
Mohlo by se tak jednat o místo, kde se Slované střetli s Franky. Názory se však stále liší. Známý autor literatury faktu Miroslav Ivanov v minulosti hledal Wogastisburg na česko-německé hranici. Slibnou lokalitou byla například oblast Kadaně.

Další badatelé se zase klonili k názoru, že Wogastisburg se mohl nacházet i na území dnešního Slovenska či Rakouska. Citován je též bývalý římský tábor u soutoku Dunaje a štýrské řeky Enže.
Ztracená metropole
Ještě méně informací, než zanechal v kronikách Wogastisburg, se pojí s možnou lokalizací hlavního sídla Sámovy říše. Abychom byli zcela upřímní, tato suma informací se rovná nule.

Zbývají tak hypotézy jazykové i archeologické, které umisťují Sámovo metropolitní hradiště do katastru dnešního slovenského města Nitry či lokality Děvína na dominantní skále poblíž soutoku řek Dunaje a Moravy. Archeologové a historikové však „ručník do ringu“ určitě ještě neházejí.

Mohou se objevit doposud neznámé dobové prameny či archeologické nálezy, které na centrum Sámovy říše ukážou pomyslným prstem poznání, který se zatím nacházel ukrytý v temné pěsti této dávné a málo probádané epochy evropské historie.