Skip to content

Kde leží hrob Ježíše Krista?

Jedna z nejobdivovanějších, nejzajímavějších a nejkontroverznějších postav světových dějin. Ježíš Kristus! Po jeho stopách se vydává řada poutníků, badatelů i novinářů. A my jsme se zařadili mezi ně! V září roku 2012 se časopis Enigma vypravila do Svaté země, abychom se pěkně zblízka podívali na záhady spojované s místem Kristova skonu.

Co se nám podařilo objevit a nakolik jsme prokoukli tajemství hrobky v jeruzalémské čtvrti Talpiot?

Hrob Ježíše Krista objeven!“ křičí novinové titulky i hlasy televizních moderátorů. Píše se rok 2007 a média spekulují o informacích, které v dokumentárním snímku s názvem Ztracený hrob Ježíše (The Lost Tomb of Jesus) uvádí kanadský režisér SIMCHA JACOBOVICI (*1953) s kolegou JAMESEM CAMERONEM (*1954).

Středem zájmu jsou přitom domněnky tvůrců, kteří si v dokumentu berou na paškál archeologické nálezy z 80. let minulého století. Jacobovici a Cameron tvrdí, že hrobka objevená 5 kilometrů od centra Jeruzaléma ve čtvrti Talpiot patří JEŽÍŠI KRISTU! Údaje uvedené ve filmu vzbudí řadu kontroverzí a neshod.

Když se nám proto na konci září roku 2012 naskytne příležitost k cestě na toto území spravované Izraelem a Palestinskou autonomií, neváháme ani minutu. Sedáme na letadlo do Tel Avivu a míříme do přímořské oblasti, ve které teploty dosahují vskutku vysokých hodnot. Musíme tuto podivuhodnou lokalitu vidět na vlastní oči a prozkoumat ji! A je nám jasné, že nepůjde o snadný úkol.

Související články

Tajemný muž ze skotských kopců: Jde o další verzi bigfoota?

Skotsko se kromě nádherné přírody může pochlubit například i prastarou historií a mnoha záhadami. Mezi ně patří i zvěsti o podivném tvorovi, který obchází tamní kopce. Místní mu říkají Greyman – Šedý muž. Nad jednou z mnoha skotských zelených hor pomalu zapadá slunce. Vedle kamenné mohyly na vrcholu stojí stan, ve kterém se ke spánku […]

Ženě vytekál namísto rýmy z nosu mozkomíšní mok: Jak to vysvětlit?

V roce 2013, tedy před pěti lety, měla Kendra Jakckson z Nebrasky dopravní nehodu, při které se uhodilo hlavou o palubní desku. Až několik let po této nehodě se u ní začaly projevovat symptomy neznámého úrazu: Bolest hlavy, potíže se spánkem a hlavně nekončící rýma. Když s těmito problémy Kendra navštívila lékaře, tak je označili […]

Přízraky z Moguicheng: Co se odehrává v čínském městě démonů?

Žebříčky nejtajemnějších míst světa jsou ošemetná věc. Málokdy se totiž shodnou a většinou vyjadřují názor toho konkrétního autora. Jedna z lokalit, která se ovšem objevuje v takových výčtech pravidelně, je čínské město démonů Moguicheng. Co se v něm děje tak strašidelného? Město démonů, jak samotní Číňané přezdívají této rozlehlé a těžce přístupné oblasti, zdálky připomíná […]

Smrt Ježíše Krista je totiž pro křesťanský svět nanejvýš citlivou záležitostí…

Na malém prostoru před chrámem Božího hrobu se shromažďují davy turistů a poutníků…

SPORY A DOHADY

„Zmrtvýchvstání Ježíše Krista je a vždy bylo středem křesťanské víry,“ podotýká americký filozof náboženství a historik GARY HABERMAS (*1950). Pro věřící je důkazem pravdivosti a autority Božího slova. Tvrzení Ježíšových stoupenců jsou však od počátku zpochybňována.

„Byly vznášeny námitky jednak na obecné rovině (vzkříšení z mrtvých nenastává, je z vědeckého hlediska nemožné atd.), jednak na základě nesrovnalostí v biblických zprávách,“ vysvětluje americký římskokatolický kněz RAYMUNDE. BROWN (1928–1998).

Na čí straně stojí pravda? Obstojí spíše tvrzení církve, nebo kritiků?Biblické příběhy mohou vypadat v očích nevěřících jako pohádky a mýty. Věřící však nejsou v pozici o nic výhodnější. Nemají totiž v rukách Kristovy ostatky, kterými by své názory doložili. Je vůbec nějaká šance, aby někdy byly nalezeny?

Časopis Enigma vás zavede na tři možné lokality, kde by se svaté ostatky mohly nacházet!

Nenechte si ujít

Stavěl Nikola Tesla létající talíře?

Nikola Tesla patří mezi nejgeniálnější vynálezce všech dob. Je mu připisováno několik objevů. Údajně ale plánoval postavit létající talíř s pohonem bez přidané vnější energie. V roce 1928 si Tesla patentoval svou poslední velkou ideu, létající a podmořský talíř. Podle něco samotného obdržel informace z jiného světa mimo Zemi. Vláda Spojených Států ale nikdy nedala […]

Děsivý svátek na ostrově Sulawesi: Každé 3 roky vytahují mrtvé z hrobů!

Na indonéském ostrově Sulawesi žije kmen Toraja, který má z evropského pohledu skutečně podivné rituály. Lidé z tohoto kmene totiž věří, že život smrtí nekončí. O své zemřelé příbuzné proto pečují, jakoby ani nikdy nezemřeli. Jejich mrtvá těla umývají, krmí a odívají do čistého oblečení! Domorodci z ostrova Sulawesi slaví každé tři roky zvláštní festival […]

Kam vede záhadné louňovické podzemí?!

Je po sklizni brambor a pan František ze středočeských Louňovic pod Blaníkem si jich nechává dovézt rovnou celou fůru, aby je měl příhodně uskladněny na zimu. Jaké je však jeho zděšení, když se podlaha sklepa pod bramborami propadne! NEČEKANÝ SKLEPNÍ OBJEV! Také oblíbené okopaniny následně mizí kdesi v podzemí. Františkovi proto nezbývá než za nimi […]

I. LOKALITA: GOLGOTA SKÁLA VE TVARU LEBKY

Biblická tradice říká, že Kristus měl zemřít na místě zvaném Golgota (Lebka). Původně šlo o kopec ve tvaru lebky ležící za hradbami Jeruzaléma. V letech 41–44 však došlo k posunu městských hranic a dnes toto místo leží v historickém centru Jeruzaléma s názvem Staré město.A my k němu míříme po ulici s názvem Via Dolorosa.

Jdeme tak po cestě, kterou měl podle pověsti nést Ježíš svůj kříž!

Ve chvíli, kdy vstoupíme do bohatě vyzdobené kaple v chrámu Božího hrobu, jenž zde nechal ve 4. století vybudovat římský císař CONSTANTIN USI., zatají se nám dech. Omamná vůně kadidla v nás vzbuzuje pokoru a klid. Ani na okamžik si nedovolíme pochybovat o tom, že jde o svatostánek postavený na skále, která byla svědkem Kristova skonu. Na hlubší úvahy však nemáme čas.

Dav lidí nás neúprosně tlačí z prostor ven. Chrám Božího hrobu je přitom jen jedním z adeptů na místo Ježíšova ukřižování a vzkříšení.

Nezbývá nám tedy než putovat dál…

Podle tradice zemřel Ježíš v Jeruzalémě. O jaké konkrétní místo šlo, ale nedokáže nikdo říct.

II. LOKALITA: ZAHRADNÍ HROBKA OÁZA POSLEDNÍHO ODPOČINKU

Nabíráme síly a míříme k nepravidelnému ostrůvku zeleně nedaleko hradeb Starého města a historického centra Jeruzaléma. Naším cílem je lokalita, které se přezdívá Zahradní hrobka. Místo je se skonem Ježíše Krista spojováno až od roku 1883, kdy mu biblický význam přiřkl britský důstojník a úředník CHARLES GEORGE GORDON(1833–1885).

Jak vysvětluje anglická žurnalistka a spisovatelka AMELIA THOMAS: „Odmítal uvěřit, že se Golgota nacházela na místě chrámu Božího hrobu, a když severně od Damašské brány (jedna z bran, kterými se vstupuje do Starého města – pozn. red.) objevil pahorek tvarem připomínající lebku, zahájil zde vykopávky.“

V tomto prostoru se anglickému vojákovi a administrátorovi skutečně podaří objevit hrobky. Nález Gordona jen utvrdí v jeho přesvědčení. Jeho nadšení však nesdílí odborníci. Nesouhlasné poznatky výzkumů provedených archeologem maďarského původu GABRIELEM BARKAYEM (*1944) a izraelským badatelem AMOSEM KLONEREM (*1940) shrnuje spisovatel a teolog RON BIGALKE (*1974):

„Prokázaly, že Zahradní hrobka je součástí systému hrobek z doby železné. Tyto hroby jsou datovány od 8. do 7. století před Kristem.“

Charles George Gordon se domníval, že by zahradní hrobka mohla být místem posledního odpočinku Páně.

A MÍSTEM VZKŘÍŠENÍ PÁNĚ JE…

Proti ztotožnění Zahradní hrobky s místem skonu Ježíše Krista hovoří odlišnost mezi stářím nálezů a časovým ohraničením historických údajů Kristova ukřižování. Je snad možné, že by byl Ježíš pohřben do prostor ze starších dob?

Tuto variantu však Ron Bigalke vylučuje: „V Novém zákoně se uvádí, že Kristus byl pohřben v novém hrobu.“ Z toho usuzujeme, že domněnky Charlese Gordona jsou nejspíš chybné.

V hlavách nám přitom zní věta Amelie Thomas, která vzpomíná na slova jednoho katolického kněze: „Jestli Zahradní hrobka není pravým místem smrti a vzkříšení Páně, pak by jím měla být.“ Místo totiž vyzařuje neskutečné kouzlo a klid. My ale bohužel nemáme čas si je vychutnat. Čeká nás totiž cesta na nejdiskutovanější a nejkontroverznější z lokalit.

Nejedná se přitom o nic jiného než o pověstný hrob ve čtvrti Talpiot!

III. LOKALITA: TALPIOT HLEDÁNÍ, HLEDÁNÍ, HLEDÁNÍ

„Izraelský archeolog Amos Kloner oznámil, že 28. března 1980 byl objeven vstup do židovské hrobky,“čteme v knize Garyho Habermase. Jeho popis místa, kde se má hrobka nacházet, nevypadá na stránkách příliš složitě. Nám však hledání zabere téměř hodinu!

Ve chvíli, kdy už ani nedoufáme, že dorazíme na správné místo, zjeví se před námi v ulici nazvané po maďarském sionistickém aktivistovi DOV GRUNEROVI (1912–1947) ve východní části jeruzalémské čtvrti Talpiot dům s číslem popisným 273. Konečně!

Stojíme před budovou, na jejímž dvorku má být konstrukce s pověstným a kontroverzním hrobem Spasitele.

PROČ TEN POPRASK?

Objev místa, které je v současnosti spojováno s místem posledního odpočinku Ježíše Krista, má spletitou historii. „Nejprve si toho téměř nikdo nevšímal. A jen velmi málo bylo učiněno nebo publikováno v následujících patnácti letech,“ podotýká Gary Habermas.

O odhalení, které učiní archeologové z Izraelského památkového úřadu na počátku 80. let 20. století, totiž zpočátku nikdo nedbá. Zlom nastává až s mediálním zájmem. Uvedení dokumentárního pořadu BBC o talpiotské hrobce v roce 1996 vzbudí nečekané ohlasy.

Skutečný poprask však nastane 4. března roku 2007, kdy je vysílán snímek s názvem Ztracený hrob Ježíše od Jacoboviciho a Camerona. Proč ale přichází pozornost tak pozdě? Amos Kloner tvrdí, že za vším stojí jen senzacechtivost a snaha vydělat peníze: „Dokumentaristé ji (hrobku) jen využili, aby prodali svůj film.“ Ať už je pravda kdekoliv, jedno je jasné – tajemná hrobka ve čtvrti Talpiot se stává středem neshod, rozepří a sporů.

V roce 1980 byla v jeruzalémské čtvrti Talpiot objevena tajemná hrobka…

KOMPLIKACE ZA KOMPLIKACÍ

I my s Enigmou se dostáváme do nedorozumění. Průchod domem k hrobce je totiž uzavřen. Ve snaze projít vedlejším vstupem rozzlobíme místního obyvatele. Vysoký muž v elegantním obleku nám dává slovy i gesty jasně najevo, že u budovy nemáme co pohledávat. Raději proto bereme nohy na ramena. Alespoň z dálky vyfotíme konstrukci, pod kterou se má nalézat údajná Ježíšova hrobka.

Nezbývá nám, než dál pátrat v dokumentech a knihách. A nejsme jediní.

Problémům čelí také badatelé z dob minulých i současných.

„Archeologové, kteří do hrobky v té době (80. léta) vstoupili, měli možnost krátce prozkoumat ji i její kostnice, vytvořit úvodní fotografie a odnést jednu nádobu a truhlu před tím, než byli donuceni ortodoxními náboženskými skupinami, které nesouhlasí s výkopy židovských hrobů, odejít,“ prozrazuje americký religionista a biblický badatel JAMES TABOR.

Narychlo vytvořený popis místa přitom nevede k ničemu jinému než utvoření prostoru pro spekulace a dohady. Co je ale o hrobce známo?

A proč je vůbec spojována s Ježíšem Kristem?

Na jedné z truhlic s ostatky je nápis „Ježíš, syn Josefův“. Jde snad o náhodu?

JEŽÍŠ, SYN JOSEFŮV

Odhalení archeologů nevypadá na první pohled nijak překvapivě. „Hrob obsahoval 10 kostnic nebo truhlic s kostmi, z nichž některé měly na sobě hebrejské a řecké nápisy,“ popisuje židovský myslitel NEHEMIA GORDON (*1972). Ve městě, které je staré tisíce let, jsou vykopávky všední a rozšířenou záležitostí. I my zde potkáváme archeologická naleziště téměř na každém kroku.

Přesto je nález ve čtvrti Talpiot považován za jiný. Obsahuje totiž něco, co vyvolá zájem a pozornost. Řečeno slovy Nehemia Gordona: „Jedna z truhlic nesla název Jeshua bar Jehosef, který je zpravidla překládaný jako Ježíš, syn Josefův.“ A další schránky na sobě mají nápisy „Marie“, „Matouš“ nebo „Juda, syn Ježíšův“. Jedná se snad o jména členů Ježíšovy rodiny?

Filmaři Jacobovici s Cameronem o tom nepochybují…

ŠOKUJÍCÍ ODHALENÍ VE FILMU

Při dalším pátrání nám nezbývá než opustit rušné uličky Jeruzaléma a zasednout k televizní obrazovce. Do přehrávače vkládáme videokazetu s 90 minutovým snímkem Ztracený hrob Ježíše, ve kterém Cameron a Jacobovici představují nejen dějiny talpiotské lokality, ale snaží se vykreslit i možné historické souvislosti s Ježíšovým hrobem.

Dozvídáme se podrobné informace o objevení hrobky během výkopových prací při stavbě nového domu. Společně s filmovými tvůrci se zastavujeme u rozboru nalezených artefaktů. Dychtivě přitom hltáme popis nápisů na nalezených truhlicích s ostatky. Argumenty o spojení zesnulých jedinců s novozákonními postavami zní opravdu hodnověrně! Jacobovici a Cameron se nás však chystají ohromit ještě víc.

Pro podporu svých názorů provedou genetické testy!

DNA JAKO DŮKAZ

Analýze DNA jsou podrobeny ostatky z truhlic s nápisem „Ježíš, syn Josefův“ a „Mariamene e Mara“. Protože se genetické informace rozcházejí, dojdou filmaři k domněnce, že nejde o pokrevní příbuzné, ale manželský pár. Podle jejich úsudku se má jednat o Ježíše Krista a jeho manželku MARII MAGDALÉNU. Kde však berou filmaři takovou jistotu?

Podaří se jim prozkoumat pouze mitochondriální DNA, která tvoří součást mimo jaderné genetické informace a není schopná poskytnout kompletní či nezpochybnitelné informace.

O úsudku Camerona a Jacoboviciho pochybuje také americký biolog RICHARDL. DEEM: „Závěr, že Ježíš byl s Mariamene ženatý, není možné zjistit z DNA důkazů. Vzhledem k tomu, že se mitochondriální DNA přenáší jen z matky na dceru (nebo syna), Ježíš mohl být velmi dobře otcem Mariamene (nebo jiným příbuzným z otcovské strany).“ A to zdaleka nejde o poslední pochybnost, která se k práci dokumentaristů váže.

JE TO HLOUPOST!

Proti mínění Jacoboviciho a Camerona se strhne vlna odporu, v jejímž čele stojí Amos Kloner. Muž, který hrobku v 80. letech objevil, o kontroverzním filmu prohlásí: „Myslím, že je to velmi neseriózní práce. Já pracuji jako vědec… Je to všechno hloupost.“

Odsuzuje přitom nejen domněnky kolem nápisů na truhlicích s kostmi, ale také úvahy o rodinných vztazích pohřbených, nebo data jejich skonu:

„Není pravděpodobné, že Ježíš a jeho příbuzní měli rodinnou hrobku. Byli rodinou zihoGalilee (oblast na severu Izraele – pozn. red.) bez vazeb v Jeruzalémě. Talpiotské hrobky patřily ke středostavovské rodině z 1. století našeho letopočtu.“

Kloner dále zdůrazňuje, že jména uvedená na sarkofázích byla v Ježíšových dobách zcela běžná. Truhlice proto mohou náležet komukoliv. Slova izraelského vědce podporuje i biblický badatel STEPHEN PFANN, když říká, že pro spojení hrobky s Ježíšem Kristem existuje jen malá naděje. „Jak moc je to pravděpodobné?

Na stupnici od jedné do deseti – kdy deset znamená zcela možné – je to na úrovni jedna, možná jedna a půl,“ říká Pfann.

Pochybnosti o snímku Camerona a Jacoboviciho ovšem v průběhu času a díky novým zjištěním pomalu ochabují…

MOJE ŽENA!

Od roku 2008 se objevuje celá řada teorií a předpokladů, které sundavají domněnky kanadských dokumentaristů z pranýře. V době, kdy se potulujeme po Svaté zemi, odborníky i laiky zasáhne jako rána z čistého nebe zpráva o nálezu starodávného svitku, na kterém je psáno: „Ježíš jim řekl: Moje žena…“ Jedná se snad o potvrzení toho, že Ježíš byl ženatý?

Je vůbec možné tuto zprávu spojovat s archeologickými nálezy ze čtvrti Talpiot?

MÁM POCHYBNOSTI, ALE…

Odpovědí se stále nedostává. Můžeme se spokojit s názory, které přiznávají možnost, že by talpiotská hrobka mohla být místem posledního odpočinku Ježíše Krista? Anebo je tato stopa lichá a naše pátrání nás zavedlo do slepé uličky? „Mám své pochybnosti, ale nemohu vyloučit možnost, že hrobka skutečně patřila Ježíšově rodině.

Mohu říci tolik, že skutečně patřila židovské rodině před dvěma tisíci lety a že v ní byl přesný nápis Ježíš, syn Josefův,“ vyjadřuje svůj postoj americký expert na Nový zákon profesor JAMES CHARLES WORTH z Princetonské univerzity.

Případ skonu a pohřbení Ježíše Krista tak zůstává i nadále otevřený.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zákaz dieselů v Hamburku?
21stoleti.cz

Zákaz dieselů v Hamburku?

V německém Hamburku bude od 31. května letošního roku...
Halleyova kometa: Proč její průlet vyvolal paniku?
epochalnisvet.cz

Halleyova kometa: Proč její...

Jde o snad nejznámější z nebeských vlasatic. Ze Země je...
Konzumací vajec k srdečním chorobám? Je tomu přesně naopak, hlásí vědci
21stoleti.cz

Konzumací vajec k srdečním...

Nedávná čínská studie definitivně vyvrátila...
AUDIO: 100 nejlepších a legendárních songů
epochaplus.cz

AUDIO: 100 nejlepších a...

Nejnovější hitovky zná pravděpodobně...
Studium budoucnosti? Vědci dokázali přenést paměť
21stoleti.cz

Studium budoucnosti? Vědci...

Vědomosti, které by snadno a rychle...
Laďka Něrgešová: Zhroutila se po rozvodu!
nasehvezdy.cz

Laďka Něrgešová: Zhroutila...

Nelehkým obdobím prochází LAĎKA NĚRGEŠOVÁ...
Rytmus: Ulovil mladou moderátorku SuperStar?
nasehvezdy.cz

Rytmus: Ulovil mladou...

Nejsou tomu ani dva měsíce, co světem...
Eleonora Akvitánská: Nevěrnému manželovi vyhlásila válku
epochaplus.cz

Eleonora Akvitánská: Nevěrnému...

Eleonora Akvitánská dokáže mužům pořádně zamotat hlavu. Není nic na...
Jak by superbouře v roce 2100 zaplavila New York?
epochaplus.cz

Jak by superbouře v roce...

Když v roce 2012 zasáhla New York superbouře...
Královský luxus pro vyvolené
rezidenceonline.cz

Královský luxus pro vyvolené

Vybavit interiér, který budou užívat nejbohatší z bohatých,...
Jak zkřížit pavouka s uhlíkem?
epochalnisvet.cz

Jak zkřížit pavouka s uhlíkem?

Pavoučí vlákna a uhlíkové nanotrubičky vynikají řadou až...
Léto v francouzském stylu
iluxus.cz

Léto v francouzském stylu

Ve francouzském pekařství PAUL připravili zbrusu...