Skip to content

Zabíjel v německém Bedburgu krvelačný vlkodlak?

Po dobu celého čtvrtstoletí si prý Peter Stumpp, farmář z německého Bedburgu, pochutnává na lidském mase. Údajně zabil a snědl spoustu dospělých lidí i dětí, mezi nimi také svého syna. Jaký význam má v jeho přiznání fakt, že se odehrává na mučidlech?

Opravdu bylo jinak poklidné městečko nedaleko Kolína nad Rýnem v 16. století místem řádění vlkodlaka a údajného ďáblova spojence, nebo zde došlo pouze k omylu zfanatizované inkvizice? Stumppova poprava patří k těm nejkrutějším, jaké jsou v historických materiálech kdy zaznamenány.

Krvavá noční můra začíná někdy okolo roku 1564. Nejdříve jsou lidé šokováni jen nálezy mrtvých rozdrásaných krav, ovcí a koz, které přičítají běsnění hladových vlků. Jenomže případů je prý stále více a lidé začínají mít podezření, že tuto hrůzu musí mít na svědomí něco jiného než obyčejní vlci. Náhle se začínají ztrácet malé děti a beze stopy zmizí několik mladých žen.

O něco později se v okolí objeví hrůzné nálezy lidských ostatků. Kdo něco takového může dělat?

Mezi lidmi se stále častěji šušká o vlkodlakovi.

Související články

Tajemný muž ze skotských kopců: Jde o další verzi bigfoota?

Skotsko se kromě nádherné přírody může pochlubit například i prastarou historií a mnoha záhadami. Mezi ně patří i zvěsti o podivném tvorovi, který obchází tamní kopce. Místní mu říkají Greyman – Šedý muž. Nad jednou z mnoha skotských zelených hor pomalu zapadá slunce. Vedle kamenné mohyly na vrcholu stojí stan, ve kterém se ke spánku […]

Ženě vytekál namísto rýmy z nosu mozkomíšní mok: Jak to vysvětlit?

V roce 2013, tedy před pěti lety, měla Kendra Jakckson z Nebrasky dopravní nehodu, při které se uhodilo hlavou o palubní desku. Až několik let po této nehodě se u ní začaly projevovat symptomy neznámého úrazu: Bolest hlavy, potíže se spánkem a hlavně nekončící rýma. Když s těmito problémy Kendra navštívila lékaře, tak je označili […]

Přízraky z Moguicheng: Co se odehrává v čínském městě démonů?

Žebříčky nejtajemnějších míst světa jsou ošemetná věc. Málokdy se totiž shodnou a většinou vyjadřují názor toho konkrétního autora. Jedna z lokalit, která se ovšem objevuje v takových výčtech pravidelně, je čínské město démonů Moguicheng. Co se v něm děje tak strašidelného? Město démonů, jak samotní Číňané přezdívají této rozlehlé a těžce přístupné oblasti, zdálky připomíná […]

KRVELAČNÁ ŠELMA DĚSÍ OKOLÍ

Čas od času možná může dojít k případu, kdy vlk potrhá člověka. Svědectví z malého německého městečka poblíž Kolína nad Rýnem ovšem nemluví o jen tak obyčejném vlkovi. Vyděšení obyvatelé Bedburgu prý již několikrát zahlédli v okolí města děsivou šelmu podobnou vlku, jen o něco větší, která se chvílemi pohybovala jen po dvou nohách jako člověk.

K tomu přibývají i šokující nálezy nejprve zvířecích a později také lidských znetvořených těl nebo jen odtrhaných lidských údů, volně poházených v okolních lesích. Opravdu jde o dílo obyčejného vlka? Strach ze záhadného zabijáka údajně provází městečko téměř 25 let.

Podaří se kdy krvavému běsnění udělat konec?

Nálezy zohavených lidských těl a utrhaných končetin budí mezi obyvateli německého Bedburgu hrůzu. Je to dílo hladových vlků, bestiálního vraha nebo snad skutečného vlkodlaka?

VLČÍ STOPA KONČÍ U ČLOVĚKA

Velký hon na bestii se koná v roce 1589. Skupina místních obyvatel se vydává se smečkou honících psů po stopě krvelačné zrůdy, ovšem výsledek pronásledování je šokující. Místo vlka psi dopadnou místního bohatého farmáře PETERA STUMPPA. V té chvíli muž v ruce údajně drží zvláštní pás z vlčích chlupů. Pronásledovali psi původně skutečně vlka, nebo šli už od začátku po lidské stopě?

Ale proč by měli farmáře pronásledovat? Nebo snad jejich čich zmátl podivný pás z vlčích chlupů? Je zahájen proces, který má objasnit hrůzné vraždy a zmizení, k nimž v minulých letech v Bedburgu docházelo. Na povrch najednou vyplouvají podivuhodné okolnosti.

Nenechte si ujít

Stavěl Nikola Tesla létající talíře?

Nikola Tesla patří mezi nejgeniálnější vynálezce všech dob. Je mu připisováno několik objevů. Údajně ale plánoval postavit létající talíř s pohonem bez přidané vnější energie. V roce 1928 si Tesla patentoval svou poslední velkou ideu, létající a podmořský talíř. Podle něco samotného obdržel informace z jiného světa mimo Zemi. Vláda Spojených Států ale nikdy nedala […]

Děsivý svátek na ostrově Sulawesi: Každé 3 roky vytahují mrtvé z hrobů!

Na indonéském ostrově Sulawesi žije kmen Toraja, který má z evropského pohledu skutečně podivné rituály. Lidé z tohoto kmene totiž věří, že život smrtí nekončí. O své zemřelé příbuzné proto pečují, jakoby ani nikdy nezemřeli. Jejich mrtvá těla umývají, krmí a odívají do čistého oblečení! Domorodci z ostrova Sulawesi slaví každé tři roky zvláštní festival […]

Kam vede záhadné louňovické podzemí?!

Je po sklizni brambor a pan František ze středočeských Louňovic pod Blaníkem si jich nechává dovézt rovnou celou fůru, aby je měl příhodně uskladněny na zimu. Jaké je však jeho zděšení, když se podlaha sklepa pod bramborami propadne! NEČEKANÝ SKLEPNÍ OBJEV! Také oblíbené okopaniny následně mizí kdesi v podzemí. Františkovi proto nezbývá než za nimi […]

Někteří ze zavražděných měli údajně v minulosti s Peterem Stumppem nějaké nedorozumění.

NEBOHÝ VDOVEC, NEBO NELÍTOSTNÝ VRAH?

Peter Stumpp je již několik let vdovcem, žije sám se svou patnáctiletou dcerou SYBIL a po smrti své ženy také s jistou KATHARINOU TRUMP, která má být snad vzdálenou příbuznou. V záznamech o procesu se neuvádí, zda byl Stumpp ve městě oblíben. Dá se však předpokládat, že jako bohatý a vlivný muž měl ve svém okolí určitě několik závistivců a nepřátel, kteří neváhali svědčit proti němu.

Mohl být celý proces vystavěn jen na smyšlených svědectvích Stumppových nepřátel? Je souzen jako vlkodlak a čaroděj, který se stýká s ďáblem a dalšími démony. Nikdo však údajně nepřistihl Stumppa přímo při vraždění. Přesto jsou veškeré vraždy, zmizení a nálezy zohavených těl v průběhu několika posledních let připisovány právě jemu. Proč?

Zopakujme si tvrzení svědků, že ve chvíli, kdy nacházejí Stumppa v obležení psů, má u sebe podivný pás z vlčí srsti.

A to hraje důležitou roli!

KDO SE MŮŽE STÁT VLKODLAKEM?

Podle lidových pověr existuje několik způsobů, jak se člověk stává vlkodlakem. Pokud se prý někdo narodí nohama napřed nebo má už při narození zuby, je předurčen k tomu, stát se tímto krvelačným tvorem. Stejný osud je prý také určen sedmému synovi z rodu nebo sedmému synovi po předchozí linii šesti sester.

Nejrozšířenější jsou ovšem pověsti, kdy se člověk stává vlkodlakem po kousnutí jiným vlkodlakem. Asi stěží dnes uvěříme, že by se Peter Stumpp mohl přeměňovat ve vlka a být opravdu vlkodlakem. Ale převlékat se za vlka – tomu by se už uvěřit dalo. Trpěl snad Stumpp nějakou psychickou poruchou? Uvěřil představě, že se může proměňovat ve vlka, který pak vraždí a pojídá lidi?

Podobné psychické poruchy se skutečně vyskytují, a dnes jsou dokonce lékařsky diagnostikovány.

Peter Stumpp ale mohl být také jen chladnokrevný vrah se sklony ke kanibalismu, který si své jednání velice dobře uvědomoval.

Legendy o zvláštních bytostech – lidech beroucích na sebe podobu krvelačných šelem – nahánějí hrůzu po celá staletí. Nakolik jsou tyto mýty založeny na skutečných událostech?

POMÁHAL K PŘEMĚNĚ KOUZELNÝ OPASEK?

Záhadný pás z vlčích chlupů, který je několikrát zmiňován při soudním procesu, se ovšem údajně najednou někam ztrácí a nikdo ho není schopen najít. Co se s ním mohlo stát, pokud někdy vůbec existoval? Stumpp se – jak jinak než po usilovném mučení – přiznává k tomu, že se už od dětství věnuje černé magii a vyvolávání ďábla.

Právě od něj prý také dostal kouzelný vlčí opasek, který mu měl umožňovat proměňovat se na silného a neohroženého tvora. „Chamtivý, lačný vlk; silný a mocný s obrovskýma a hlubokýma očima, které v noci žhnou jako oheň; s obrovskou širokou tlamou s těmi nejstrašnějšími a nejostřejšími zuby; s mohutným tělem a mocnými tlapami,“ popisují Stumppovu proměnu ve vlkodlaka historické záznamy.

Ve vlčí podobě prý trpí neuhasitelnou žízní po krvi a hladem po čerstvém mase.

Mimo to Stumpp ve své výpovědi také zmiňuje sukuby (démony ženské podoby – pozn. red.), které k němu údajně posílal ďábel, aby s nimi obcoval.

NA MUČIDLECH SE PŘIZNÁ KE VŠEMU

Na skřipci se Stumpp doznává k 16 vraždám mladých žen a dětí. Některé z nich prý zardousil a roztrhal holýma rukama. Jejich maso a vnitřnosti pak hned na místě syrové zhltal. Některým svým obětem prý vyrval srdce a pochutnával si na něm, zatímco to ještě tlouklo, dvě ze zavražděných žen byly údajně těhotné, a jejich dosud nenarozené děti rovněž snědl.

Protože se ovšem někteří lidé ztratili beze stopy a jejich těla nebyla nikdy nalezena, je Stumppovi přičítáno mnohem více obětí, jejichž těla měl údajně sníst a kosti snad někde zakopat či spálit. Výpověď mučeného vlkodlaka v určitých místech zachází do těch nejpodrobnějších a nejnechutnějších detailů. Jednou ze Stumppových obětí měl být i jeho syn, výsledek incestu s vlastní dcerou Sybil.

„Jeho mozek byl tou nejúžasnější delikatesou v celém mém životě,“ říká prý Stumpp poté, co se přiznává, že vzal svého malého syna do lesa.

Tam ho zaživa roztrhal a potom rozbil jeho lebku kamenem a obsah si vychutnal…

Kresba z 16. století má věrně zachycovat celý příběh údajného vlkodlaka Petera Stumppa. Vlevo nahoře hon na vraždící nestvůru. V popředí na kruhu vlevo kat odtrhává rozpálenými kleštěmi maso mučeného muže, uprostřed sekyrou láme jeho údy a vpravo odsekává hlavu. V pozadí na hranici pak hoří tělo Petera Stumppa i s jeho dcerou a milenkou.

HRŮZNÝ KONEC KANIBALA

Poprava údajného vlkodlaka konaná 28. října 1589 asi nemá v historii pro svou surovost obdoby. Poté, co je Peter Stumpp vpleten do dřevěného kola, kat mu rozpálenými kleštěmi vytrhává z těla kusy masa a potom tupou stranou sekery láme jeho ruce i nohy. Aby se vlkodlak již nikdy nemohl ze záhrobí vrátit mezi živé, je mu nakonec useknuta hlava a jeho mrtvé tělo je spáleno na hranici.

Proč jsou ale spolu s ním odsouzeny k smrti také jeho dcera Sybil a jeho údajná milenka Katharina Trump? Se svou dcerou se Stumpp dopustil incestu a dřívější zákony považují za incest i pohlavní styk se vzdálenými příbuznými, tedy v tomto případě styk s Katharinou. Církev takovéto vážné prohřešení trestá smrtí, a proto musí být také obě ženy uškrceny a jejich těla následně upálena.

Stumppova hlava je napíchnuta na vysoký kůl, který zdobí fi gurka vlka a kolo, na němž byl odsouzený muž mučen.

Děsivá podívaná má prý zastrašit další možné vlkodlaky, kteří by se k městu chtěli jen přiblížit.

MOHLO BÝT VŠECHNO ÚPLNĚ JINAK?

Byl popravený Peter Stumpp skutečně bestiálním vrahem, který měl na svědomí všechny zločiny, k nimž se doznal? Rozbor historických, a především náboženských okolností dnes celý soudní proces zpochybňuje. Začátkem 16. století dochází ve světě (nejdříve právě v Německu) k reformaci církve, rozkolem s římskokatolickou církví se utváří nové, protestantské vyznání.

K protestantství přestoupí také Peter Stumpp a ze začátku se to nezdá být žádný problém, protože i sám starosta Bedburgu je protestant. Jenomže stále častěji dochází ke srážkám mezi katolíky a protestanty, kteří jsou nakonec v roce 1587 poraženi.

V čele Bedburgu nyní stojí katolík WERNER VON SALM-REIFFERSCHEIDTDYCK, který zde chce znovunastolit čistě katolické vyznání a zbavit se všech protestantů. Nemohl snad být soud s vlkodlakem pouze vykonstruovaným procesem, který měl pomoci odklidit bohatého a vlivného protestanta? Je totiž klidně možné, že doznání Petera Stumppa bylo vynucené inkvizičním mučením.

V té době to asi nebylo nic neobvyklého.

Foto: bloody-disgusting.com a archiv Enigmy

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak by superbouře v roce 2100 zaplavila New York?
epochaplus.cz

Jak by superbouře v roce...

Když v roce 2012 zasáhla New York superbouře...
Zákaz dieselů v Hamburku?
21stoleti.cz

Zákaz dieselů v Hamburku?

V německém Hamburku bude od 31. května letošního roku...
Rytmus: Ulovil mladou moderátorku SuperStar?
nasehvezdy.cz

Rytmus: Ulovil mladou...

Nejsou tomu ani dva měsíce, co světem...
AUDIO: 100 nejlepších a legendárních songů
epochaplus.cz

AUDIO: 100 nejlepších a...

Nejnovější hitovky zná pravděpodobně...
Studium budoucnosti? Vědci dokázali přenést paměť
21stoleti.cz

Studium budoucnosti? Vědci...

Vědomosti, které by snadno a rychle...
Halleyova kometa: Proč její průlet vyvolal paniku?
epochalnisvet.cz

Halleyova kometa: Proč její...

Jde o snad nejznámější z nebeských vlasatic. Ze Země je...
Konzumací vajec k srdečním chorobám? Je tomu přesně naopak, hlásí vědci
21stoleti.cz

Konzumací vajec k srdečním...

Nedávná čínská studie definitivně vyvrátila...
Královský luxus pro vyvolené
rezidenceonline.cz

Královský luxus pro vyvolené

Vybavit interiér, který budou užívat nejbohatší z bohatých,...
Eleonora Akvitánská: Nevěrnému manželovi vyhlásila válku
epochaplus.cz

Eleonora Akvitánská: Nevěrnému...

Eleonora Akvitánská dokáže mužům pořádně zamotat hlavu. Není nic na...
Laďka Něrgešová: Zhroutila se po rozvodu!
nasehvezdy.cz

Laďka Něrgešová: Zhroutila...

Nelehkým obdobím prochází LAĎKA NĚRGEŠOVÁ...
Jak zkřížit pavouka s uhlíkem?
epochalnisvet.cz

Jak zkřížit pavouka s uhlíkem?

Pavoučí vlákna a uhlíkové nanotrubičky vynikají řadou až...
Léto v francouzském stylu
iluxus.cz

Léto v francouzském stylu

Ve francouzském pekařství PAUL připravili zbrusu...