Skip to content

Zabíjel v německém Bedburgu krvelačný vlkodlak?

Po dobu celého čtvrtstoletí si prý Peter Stumpp, farmář z německého Bedburgu, pochutnává na lidském mase. Údajně zabil a snědl spoustu dospělých lidí i dětí, mezi nimi také svého syna. Jaký význam má v jeho přiznání fakt, že se odehrává na mučidlech?

Opravdu bylo jinak poklidné městečko nedaleko Kolína nad Rýnem v 16. století místem řádění vlkodlaka a údajného ďáblova spojence, nebo zde došlo pouze k omylu zfanatizované inkvizice? Stumppova poprava patří k těm nejkrutějším, jaké jsou v historických materiálech kdy zaznamenány.

Krvavá noční můra začíná někdy okolo roku 1564. Nejdříve jsou lidé šokováni jen nálezy mrtvých rozdrásaných krav, ovcí a koz, které přičítají běsnění hladových vlků. Jenomže případů je prý stále více a lidé začínají mít podezření, že tuto hrůzu musí mít na svědomí něco jiného než obyčejní vlci. Náhle se začínají ztrácet malé děti a beze stopy zmizí několik mladých žen.

O něco později se v okolí objeví hrůzné nálezy lidských ostatků. Kdo něco takového může dělat?

Mezi lidmi se stále častěji šušká o vlkodlakovi.

Související články

Věštkyně varovaly cestujícího z Titaniku: Marně…

Dá se zdánlivě nevyhnutelnému výkladu budoucnosti nějak vyhnout? V případě britského novináře Williama Thomase Steada můžeme hovořit o trestuhodné neopatrnosti, která urychlila jeho cestu na onen svět. Varováním navzdory… Steada už několik měsíců budí ze spaní noční můry o smrti na dně oceánu. Své představy pak zvěčňuje do svého příběhu z roku 1886, který vypráví […]

VIDEO: TOP 5 nejzáhadnějších zmizení lidí

Lidé se každoročně ztrácí po tisících. Avšak většinou lze tento jev nějak vysvětlit, například tím, že se stali oběťmi únosu nebo z vlastní iniciativy uprchli před svými problémy. Pak jsou tu ale i případy, které vysvětlit nelze. Kdy se člověk rozplyne jako pára nad hrncem a nezřídka i před očima svědků. Pojďme se na několik […]

Žije u ostrova Sv. Helena obří mořský had?

Příběhy o pozorování hadů děsivých rozměrů jsou zřejmě tak staré, jako lidstvo samo. Zvláštní místo mezi nimi zaujímá gigantický mořský had, který už po staletí děsí mořeplavce. Jeden takový byl opakovaně spatřen v jihoafrických vodách. Co vlastně námořníci viděli? „Kolem páté odpoledne jsem kráčel po boku a moji pozornost zaujala zpěněná voda u přídě. Stejně […]

KRVELAČNÁ ŠELMA DĚSÍ OKOLÍ

Čas od času možná může dojít k případu, kdy vlk potrhá člověka. Svědectví z malého německého městečka poblíž Kolína nad Rýnem ovšem nemluví o jen tak obyčejném vlkovi. Vyděšení obyvatelé Bedburgu prý již několikrát zahlédli v okolí města děsivou šelmu podobnou vlku, jen o něco větší, která se chvílemi pohybovala jen po dvou nohách jako člověk.

K tomu přibývají i šokující nálezy nejprve zvířecích a později také lidských znetvořených těl nebo jen odtrhaných lidských údů, volně poházených v okolních lesích. Opravdu jde o dílo obyčejného vlka? Strach ze záhadného zabijáka údajně provází městečko téměř 25 let.

Podaří se kdy krvavému běsnění udělat konec?

Nálezy zohavených lidských těl a utrhaných končetin budí mezi obyvateli německého Bedburgu hrůzu. Je to dílo hladových vlků, bestiálního vraha nebo snad skutečného vlkodlaka?

VLČÍ STOPA KONČÍ U ČLOVĚKA

Velký hon na bestii se koná v roce 1589. Skupina místních obyvatel se vydává se smečkou honících psů po stopě krvelačné zrůdy, ovšem výsledek pronásledování je šokující. Místo vlka psi dopadnou místního bohatého farmáře PETERA STUMPPA. V té chvíli muž v ruce údajně drží zvláštní pás z vlčích chlupů. Pronásledovali psi původně skutečně vlka, nebo šli už od začátku po lidské stopě?

Ale proč by měli farmáře pronásledovat? Nebo snad jejich čich zmátl podivný pás z vlčích chlupů? Je zahájen proces, který má objasnit hrůzné vraždy a zmizení, k nimž v minulých letech v Bedburgu docházelo. Na povrch najednou vyplouvají podivuhodné okolnosti.

Nenechte si ujít

Kaňon Niles v Kalifornii: Proč se tam ztrácí lidé?

Kaňon Niles v Kalifornii patří mezi místa, která jsou na jednu stranu oblíbená mezi turisty, na stranu druhou se jich však drží temná aura místa, na kterém se zdržuje smrt. V případě Niles je řeč především o tajemných zmizeních a nejrůznějších nadpřirozených jevech. Skutečně se tam zjevují duchové a podivní tvorové? Náročným terénem postupuje skupina […]

Neuvěřitelné tvrzení: Diktuje Bolivijce knihy Ježíš?

Žena jménem Catalina Rivas neudělala ani maturitu, přesto je autorkou množství knih s teologickou či sociologickou tematikou. Jak je to možné? Podle pisatelčiných vlastních slov její ruku vede samotný křesťanský spasitel. Skeptikové však tvrdí, že případ má mnohem prozaičtější vysvětlení… Zejména z křesťanského prostředí pocházejí zprávy o lidech, jimž se na těle čas od času […]

Záhada létajících měst: Pocházejí z jiného vesmíru?

Lidé z různých částí světa od Ameriky až po Čínu čas od času vídají budovy i celé ulice, které jako by se vznášely v oblacích. Pokud se nejedná o optický klam, jak si tato pozorování lze vysvětlit? Ve snaze objasnit náhle objevování a mizení létajících měst vznikají nejrůznějších více či méně divoké teorie. Křesťané při […]

Někteří ze zavražděných měli údajně v minulosti s Peterem Stumppem nějaké nedorozumění.

NEBOHÝ VDOVEC, NEBO NELÍTOSTNÝ VRAH?

Peter Stumpp je již několik let vdovcem, žije sám se svou patnáctiletou dcerou SYBIL a po smrti své ženy také s jistou KATHARINOU TRUMP, která má být snad vzdálenou příbuznou. V záznamech o procesu se neuvádí, zda byl Stumpp ve městě oblíben. Dá se však předpokládat, že jako bohatý a vlivný muž měl ve svém okolí určitě několik závistivců a nepřátel, kteří neváhali svědčit proti němu.

Mohl být celý proces vystavěn jen na smyšlených svědectvích Stumppových nepřátel? Je souzen jako vlkodlak a čaroděj, který se stýká s ďáblem a dalšími démony. Nikdo však údajně nepřistihl Stumppa přímo při vraždění. Přesto jsou veškeré vraždy, zmizení a nálezy zohavených těl v průběhu několika posledních let připisovány právě jemu. Proč?

Zopakujme si tvrzení svědků, že ve chvíli, kdy nacházejí Stumppa v obležení psů, má u sebe podivný pás z vlčí srsti.

A to hraje důležitou roli!

KDO SE MŮŽE STÁT VLKODLAKEM?

Podle lidových pověr existuje několik způsobů, jak se člověk stává vlkodlakem. Pokud se prý někdo narodí nohama napřed nebo má už při narození zuby, je předurčen k tomu, stát se tímto krvelačným tvorem. Stejný osud je prý také určen sedmému synovi z rodu nebo sedmému synovi po předchozí linii šesti sester.

Nejrozšířenější jsou ovšem pověsti, kdy se člověk stává vlkodlakem po kousnutí jiným vlkodlakem. Asi stěží dnes uvěříme, že by se Peter Stumpp mohl přeměňovat ve vlka a být opravdu vlkodlakem. Ale převlékat se za vlka – tomu by se už uvěřit dalo. Trpěl snad Stumpp nějakou psychickou poruchou? Uvěřil představě, že se může proměňovat ve vlka, který pak vraždí a pojídá lidi?

Podobné psychické poruchy se skutečně vyskytují, a dnes jsou dokonce lékařsky diagnostikovány.

Peter Stumpp ale mohl být také jen chladnokrevný vrah se sklony ke kanibalismu, který si své jednání velice dobře uvědomoval.

Legendy o zvláštních bytostech – lidech beroucích na sebe podobu krvelačných šelem – nahánějí hrůzu po celá staletí. Nakolik jsou tyto mýty založeny na skutečných událostech?

POMÁHAL K PŘEMĚNĚ KOUZELNÝ OPASEK?

Záhadný pás z vlčích chlupů, který je několikrát zmiňován při soudním procesu, se ovšem údajně najednou někam ztrácí a nikdo ho není schopen najít. Co se s ním mohlo stát, pokud někdy vůbec existoval? Stumpp se – jak jinak než po usilovném mučení – přiznává k tomu, že se už od dětství věnuje černé magii a vyvolávání ďábla.

Právě od něj prý také dostal kouzelný vlčí opasek, který mu měl umožňovat proměňovat se na silného a neohroženého tvora. „Chamtivý, lačný vlk; silný a mocný s obrovskýma a hlubokýma očima, které v noci žhnou jako oheň; s obrovskou širokou tlamou s těmi nejstrašnějšími a nejostřejšími zuby; s mohutným tělem a mocnými tlapami,“ popisují Stumppovu proměnu ve vlkodlaka historické záznamy.

Ve vlčí podobě prý trpí neuhasitelnou žízní po krvi a hladem po čerstvém mase.

Mimo to Stumpp ve své výpovědi také zmiňuje sukuby (démony ženské podoby – pozn. red.), které k němu údajně posílal ďábel, aby s nimi obcoval.

NA MUČIDLECH SE PŘIZNÁ KE VŠEMU

Na skřipci se Stumpp doznává k 16 vraždám mladých žen a dětí. Některé z nich prý zardousil a roztrhal holýma rukama. Jejich maso a vnitřnosti pak hned na místě syrové zhltal. Některým svým obětem prý vyrval srdce a pochutnával si na něm, zatímco to ještě tlouklo, dvě ze zavražděných žen byly údajně těhotné, a jejich dosud nenarozené děti rovněž snědl.

Protože se ovšem někteří lidé ztratili beze stopy a jejich těla nebyla nikdy nalezena, je Stumppovi přičítáno mnohem více obětí, jejichž těla měl údajně sníst a kosti snad někde zakopat či spálit. Výpověď mučeného vlkodlaka v určitých místech zachází do těch nejpodrobnějších a nejnechutnějších detailů. Jednou ze Stumppových obětí měl být i jeho syn, výsledek incestu s vlastní dcerou Sybil.

„Jeho mozek byl tou nejúžasnější delikatesou v celém mém životě,“ říká prý Stumpp poté, co se přiznává, že vzal svého malého syna do lesa.

Tam ho zaživa roztrhal a potom rozbil jeho lebku kamenem a obsah si vychutnal…

Kresba z 16. století má věrně zachycovat celý příběh údajného vlkodlaka Petera Stumppa. Vlevo nahoře hon na vraždící nestvůru. V popředí na kruhu vlevo kat odtrhává rozpálenými kleštěmi maso mučeného muže, uprostřed sekyrou láme jeho údy a vpravo odsekává hlavu. V pozadí na hranici pak hoří tělo Petera Stumppa i s jeho dcerou a milenkou.

HRŮZNÝ KONEC KANIBALA

Poprava údajného vlkodlaka konaná 28. října 1589 asi nemá v historii pro svou surovost obdoby. Poté, co je Peter Stumpp vpleten do dřevěného kola, kat mu rozpálenými kleštěmi vytrhává z těla kusy masa a potom tupou stranou sekery láme jeho ruce i nohy. Aby se vlkodlak již nikdy nemohl ze záhrobí vrátit mezi živé, je mu nakonec useknuta hlava a jeho mrtvé tělo je spáleno na hranici.

Proč jsou ale spolu s ním odsouzeny k smrti také jeho dcera Sybil a jeho údajná milenka Katharina Trump? Se svou dcerou se Stumpp dopustil incestu a dřívější zákony považují za incest i pohlavní styk se vzdálenými příbuznými, tedy v tomto případě styk s Katharinou. Církev takovéto vážné prohřešení trestá smrtí, a proto musí být také obě ženy uškrceny a jejich těla následně upálena.

Stumppova hlava je napíchnuta na vysoký kůl, který zdobí fi gurka vlka a kolo, na němž byl odsouzený muž mučen.

Děsivá podívaná má prý zastrašit další možné vlkodlaky, kteří by se k městu chtěli jen přiblížit.

MOHLO BÝT VŠECHNO ÚPLNĚ JINAK?

Byl popravený Peter Stumpp skutečně bestiálním vrahem, který měl na svědomí všechny zločiny, k nimž se doznal? Rozbor historických, a především náboženských okolností dnes celý soudní proces zpochybňuje. Začátkem 16. století dochází ve světě (nejdříve právě v Německu) k reformaci církve, rozkolem s římskokatolickou církví se utváří nové, protestantské vyznání.

K protestantství přestoupí také Peter Stumpp a ze začátku se to nezdá být žádný problém, protože i sám starosta Bedburgu je protestant. Jenomže stále častěji dochází ke srážkám mezi katolíky a protestanty, kteří jsou nakonec v roce 1587 poraženi.

V čele Bedburgu nyní stojí katolík WERNER VON SALM-REIFFERSCHEIDTDYCK, který zde chce znovunastolit čistě katolické vyznání a zbavit se všech protestantů. Nemohl snad být soud s vlkodlakem pouze vykonstruovaným procesem, který měl pomoci odklidit bohatého a vlivného protestanta? Je totiž klidně možné, že doznání Petera Stumppa bylo vynucené inkvizičním mučením.

V té době to asi nebylo nic neobvyklého.

Foto: bloody-disgusting.com a archiv Enigmy

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Klasika i nečekané efekty, dekory a barvy
rezidenceonline.cz

Klasika i nečekané efekty,...

Koberce v poslední době...
Probuzení třetího oka
nasehvezdy.cz

Probuzení třetího oka

Uprostřed čela, přímo na kořeni vašeho nosu je...
Co je vlastně testosteron a jak funguje?
epochalnisvet.cz

Co je vlastně testosteron a...

Ve škole nás učili, že testosteron...
VIDEO: Filmy, ve kterých měli mít herci reálný pohlavní styk
epochaplus.cz

VIDEO: Filmy, ve kterých měli...

V mnoha filmech jsou milostné...
Nejsou to jen drážky v pneumatice!
epochalnisvet.cz

Nejsou to jen drážky v...

O dezénu pneumatik slyší každý motorista...
Pád Papežského státu: Piovi IX. zlomil vaz únos dítěte
epochaplus.cz

Pád Papežského státu: Piovi...

Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června...
Michal Novotný: Koleno mu ničí kariéru
nasehvezdy.cz

Michal Novotný: Koleno mu...

Jen trápení a bolest! Právě to prožívá...
Jak pokračuje válka s mloky?
21stoleti.cz

Jak pokračuje válka s mloky?

Velemlok čínský (Andrias davidianus) fascinující...
Měli by odborníci informovat veřejnost o výskytu ohrožených druhů?
21stoleti.cz

Měli by odborníci informovat...

To zůstává otázkou. Bohužel podobné zprávy nečtou...
Překvapení ve Varšavě
iluxus.cz

Překvapení ve Varšavě

Už je to téměř 30 let, co Bar and Books...
Pozor! Pacienti s rakovinou plic přicházejí pozdě
epochaplus.cz

Pozor! Pacienti s rakovinou...

Na rakovinu plic ročně v Česku zemře 5 400 lidí. Patří...
Problematika nočního přejídání: Vědci pravděpodobně odhalili příčinu
21stoleti.cz

Problematika nočního přejídání:...

Čím to, že má řada lidí největší chuť  na jídlo...