Nautilus je fiktivní ponorkou, která se poprvé na vlnách světových moří a oceánů objevila v románu Julese Verna „Dvacet tisíc mil pod mořem“ v roce 1870. Objevila se o čtyři roky později i v dalším díle tohoto francouzského vizionáře a romanopisce.
Jednalo se o knihu Tajuplný ostrov. Kde a u koho se Jules Verne inspiroval?
Ponorka Nautilus působí v rámci příběhu Dvacet tisíc mil pod mořem poměrně věrohodně. Zásluhu na tom má střídmost v autorově fantazii. Románová ponorka Nautilus měla délku 70 metrů, maximální šířku 8 metrů. Pohon podmořské lodi byl elektrický.

Záhada názvu
Pojďme nejprve vyřešit záhadu názvu „Nautilus“. Ten si Verne nevymyslel, ale převzal jej (jako poctu) od jedné z prvních ponorek vynálezce a konstruktéra Roberta Fultona. Tento Nautilus byl na hladině poháněn plachtou.
K pohybu pod vodou sloužil ručně hnaný lodní šroub. Na vodu byl Fultonův Nautilus spuštěn v roce 1800. Oproti Nautilu Julese Verna se však Fultonův podmořský člun nikdy neúčastnil bojové akce.
Tajemství tvarů
Inspiraci pro název slavné románové ponorky máme již vyřešenou. Jak to však bylo s elegantním designem ponorky s kapitánem Nemem na můstku? Jednalo se pouze o produkt fantazie geniálního spisovatele?

Opak je pravdou. Čisté linie ponorky obdivoval Jules Verne jako návštěvník Světové výstavy v Paříži již v roce 1867, plné tři roky před vydáním románu Dvacet tisíc mil pod mořem. Šlo o prezentovaný model francouzského podmořského člunu Plongeur (Potápěč).

Ponorka Plongeur byla spuštěna na vodu v roce 1863. Poháněna byla motorem na stlačený vzduch a vyzbrojena tyčovým torpédem.

Epilog
Jules Verne se však na Světové výstavě v Paříži neinspiroval pouze ladnými tvary ponorky Plongeur. V expozicích výstavy tento nadšený návštěvník spatřil i velké akvárium pro několik stovek ryb. To se později objevilo v knize Dvacet tisíc mil pod mořem v podobě pohledu z okénka románového Nautilu.

Jaký závěr z toho plyne? Pusťte spisovatele, třebas zdarma, na výstavy, koncerty, do galerií i muzeí. Odměnou budou krásné příběhy. Původní inspirace vybroušená a přetavená do nové, nebývalé formy!