Proslulé tarotové karty dodnes používají kartářky a jasnovidci k odhalení osudu zájemců o věštbu. Podle některých okultistů v sobě tento karetní soubor uchovává zlomky pradávných vědomostí. Mají pravdu?
Snad každý zájemce o vykládání budoucnosti někdy slyšel o tarotových kartách. Ty si vyskytují v mnohá verzích, neboť si je pro své vlastní potřeby upravilo hned několik slavných okultistů.
Mezi nimi nechybí například proslulý britský mág Aleister Crowley (1875–1947), jehož pojetí tarotu patří vůbec k těm nejobtížnějším. Samotný výklad budoucnosti z tarotových karet představuje prý těžký oříšek.
Kartářky a kartáři si mohou zvolit při čtení osudu několik variant – například jednoduchý kříž, v němž se pracuje s pouhými čtyřmi kartami, či takzvané měsíční zrcadlo, kdy se rozloží dvanáct karet, jenž se vykládají po směru hodinových ručiček. Snad největší tajemství ovšem halí samotný původ tarotu…
VEDOU STOPY DO EGYPTA?
Nejstarší dochovaný karetní soubor pochází z patnáctého století. Tarot však existuje mnohem déle. Do Evropy ho přivezou kočovní cikáni nebo Arabové přes Pyrenejský poloostrov či křižáci. Kde vznikl, o tom lze jen spekulovat.
Například v roce 1781 vystoupí francouzský okultista Antoine de Gebélin (1725–1784) s teorií, že se jedná o pozůstatek starobylé egyptské knihy, kterou sepsal tajemný Thovt, jehož uctívali Egypťané jako boha moudrosti.
Podle záhadologů mohlo jít o uprchlíka z nějaké neznámé vyspělé civilizace, již zničila přírodní katastrofa. Opravdu se v tarotových kartách skrývají zlomky dávno zapomenutých vědomostí?
Stáří tarotu lze jen těžko určit, avšak předpokládá se, že soubor 26 karet tzv. Velké arkány je starší než 56 karet Malé arkány.
Francouzský kabalista a člen tajné společnosti rosikruciánů Eliphas Lévi (1810–1875) si zase všímá souvislosti mezi kartami Velkého arkána a písmeny hebrejské abecedy a k jednotlivým barvám přiřazuje živly. Nese v sobě tarot skutečně nějaký skrytý význam?
Tarotovým kartám se věnuje například následující video:
https://www.youtube.com/watch?v=jJEh8ljNzZM