reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Neobjasněné události
Kde získat nejvýhodnější nebankovní půjčku?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 12.12.2019

komerční sdělení
92
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Nebankovních půjček je dnes nepřeberné množství. Vyznat se v této nabídce a najít tu nejvýhodnější půjčku tak může být náročné. Na jaké parametry se vyplatí koukat a jak najít tu nejvýhodnější půjčku v široké nabídce?

Nebankovní společnosti se na českém trhu již dobře etablovaly. Poskytovatelů nebankovních půjček je mnohonásobně více než bankovních institucí. Mnohonásobně více je také nabízených druhů půjček, kterých jsou desítky.

Obecně však stále platí, že by zájemce o půjčku měl nejdříve vyhledat banky a teprve potom zkoušet poptávat půjčku u nebankovních společností. Hlavním důvodem je o třídu nižší úroková sazba. Zatímco bankovní půjčky mívají úrok v řádu jednotek procent, nebankovní půjčky jej mají v desítkách procent.

Výjimkou je např. Zonky půjčka, kde úrok začíná na 2,99 %, nicméně na tento úrok většina žadatelů nedosáhne. Nejvyšší úrok u této půjčky je 20 %, který je u nebankovních půjček standardní.

VÝHODY NEBANKOVNÍCH PŮJČEK

Mezi nebankovními půjčkami je možné nalézt celou řadu výhod:

1. jsou dostupné

2. sjednání bývá velmi rychlé a snadné

3. je zde velké množství poskytovatelů – je z čeho vybírat

Dostupnost nebankovních půjček je dána tím, že většina zájemců o nebankovní půjčku jsou lidé, kterým byla zamítnuta bankovní půjčka. Nebankovním institucím se pak vyplatí už kvůli spokojenosti klientů nabídnout nižší požadavky. V některých extrémních případech si plánují ke svému přijít v exekuci.

Velkou výhodou nebankovních společností je rychlost a možnosti sjednání. Např. půjčku Credit365 může člověk získat online z pohodlí domova i o víkendech či svátcích.

Zatímco pouze některé banky nabízí online sjednání, u nebankovních společností to bývá běžné.

Mnoho půjček lze získat o víkendech, kdy banky mívají zavřeno. Běžnější je také vyplácení půjček hotově.

Ačkoliv jsou nebankovní půjčky velmi snadné na sjednání, člověk by se neměl nechat touto rychlostí unést. Jakákoliv půjčka je velký závazek, ke kterému je nutné mít přehled a všechny informace.

PŮJČKA PO TELEFONU? NENÍ PROBLÉM

Nebankovní půjčky je mnohdy možné sjednat po telefonu nebo internetu a nechat si sumu vyplatit na účet do několik málo minut, popřípadě hotově téhož dne.

K získání těchto informací poslouží srovnávače půjček, kde je možné si přečíst veškeré informace o půjčce, o kterou má daný klient zájem.

NEVÝHODY NEBANKOVNÍCH PŮJČEK

Stejně jako jiné věci i nebankovní půjčky mají druhou stranu mince. Mezi nevýhodami lze najít:

1. vysoké úroky

2. časté a poměrně vysoké poplatky

3. predátorské chování některých nebankovních společností

Přes původní poměrně divoké období přešel nebankovní trh do stabilnějšího stádia. I tak je zde však několik rizik spojených s těmito půjčkami.

Vysoké úroky již byly zmíněny. Úrok je určitě velmi důležitý údaj, nicméně je lepší sledovat hodnotu RPSN (roční procentuální sazba nákladů). Zde jsou totiž zahrnuty i veškeré poplatky spojené s danou půjčkou.

POZOR NA (NE)PŘEHLEDNOST SMLUV

Pokud se RPSN výrazně liší od úroků, např. půjčka Everyday+ má úrokovou sazbu rovných 20 %, ale RPSN začíná na 499,10 %, znamená to, že je půjčka spojena s častými a velkými poplatky.

RPSN má mnohem větší vypovídací hodnotu než samotný úrok, zahrnuje totiž veškeré poplatky.

Predátorskými a mnohdy neetickými praktikami se myslí např. nepřehlednost smluv. Často jsou stavěny tak, aby běžný nepečlivý čtenář podobných textů přeskočil nebo přehlédl ty nejdůležitější části. K tomu je využíváno drobné písmo nebo poznámky pod čarou.

Smlouvy je nutné číst podrobně a obzvlášť, pokud se jedná o závazek jako je úvěr. Člověk by se neměl bát říct, že si chce smlouvu vzít s sebou domů a vyspat se na její podpis. Spotřebitel na to má naopak právo.

Pokud by to ze strany nebankovní společnosti nebylo možné, je určitě lepší hledat dál – pravděpodobně se nejedná o seriozního poskytovatele.

Foto: Archiv
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 5.7.2022 370
Takřka přes noc se stává legendou a sexuálním symbolem. Celý svět jí leží u nohou, když její život náhle skončí. Není jí ještě ani 29 let! Nikdo nedokáže říci, co přesně za smrtí hvězdy stojí.     V rohu místnosti stojí výstředně vyhlížející muž s platinově blonďatými vlasy. Znenadání zhasne cigaretu a vezme si do […]
od Dalibor Vrána 4.7.2022 271
Co se musí stát, aby někdo z vteřiny na vteřinu zmizel z povrchu zemského? Někdy stačí mrknutí oka a existence, kterou jsme považovali za samozřejmou, jako kdyby se nikdy nestala. Zbude jen třas po celém těle, vnitřní chlad provázející pocit, že je s naším světem něco děsivě v nepořádku… Jsme v severní Virginii. Slyšíme šum […]
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 2.0tis
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 2.6tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.2tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]