Hned v úvodu přiznáváme, že k odpovědi na otázku položenou v titulku, by bylo nejlepší povolat přímo Alexandra Velikého. I gordický uzel je totiž v porovnání s touto otázkou jen neuměle zašmodrchanou tkaničkou.
Přesto zkusíme záhadu „posledního Římana“ alespoň otevřít, aby měly i další generace o čem přemýšlet. Kdo si zaslouží být „posledním Římanem“?
Pokud hledáme „posledního Římana“, jistě bychom se měli důkladně zaměřit na časové období rozdělení římského impéria na západní a východní část ve čtvrtém století našeho letopočtu. Samozřejmě, nabízí se zde i pátrání zejména v kritických desetiletích pátého století, kdy na Apeninský poloostrov vpadla vojska germánského vůdce Odoakara.

Římské ctnosti
Jak vůbec definovat „posledního Římana“? Už to je složitá otázka v časech, kdy původní „pohanské“ náboženství v římské společnosti prohrálo s křesťanstvím. Poslední Říman tak může být křesťan i „pohan“. Důležité je, aby to byl nositel tradičních římských ctností, které po staletí budovaly a udržovaly římskou antickou civilizaci.

Jaké byly římské ctnosti? Fides, věrnost závazkům a normám. Disciplína a kázeň, zde myšleno i jako vnitřní disciplína a sebekázeň. Prudentia, moudrost a rozvaha. Moderatio, znalost správné míry. Virtus, statečnost.
Dignitas, důstojnost. Gravitas, vážnost a stálost charakteru. Pietas, úcta k bohům. Frugalitas, poctivost. A nezapomínejme ani na vlastenectví!

Poslední Říman?
Seznam posledních Římanů jistě může obsahovat jméno Anicia Boëthia, filozofa a teologa, kterému se říká nejen „poslední Říman“, ale i „první filosof středověku“. Jako „poslední Říman (latinsky Ultimus Romanorum) byl však označován již Gaius Cassius Longinus v prvním století našeho letopočtu.
V seznamu máme také Gaia Assinia Pollia, velkého řečníka a spisovatele z období římské republiky. Nechybí ani Valentinianus I., poslední západní císař, který válčil u hranic Rýna i Dunaje. Nechybí ani Stilicho.

Tomu se ovšem neříkalo „poslední Říman“, ale „poslední římský generál. Nezlomným římským duchem si místo v našem výčtu zasloužil i Ambrosius Aurelianus, vojenský velitel čelící anglosaské invazi v pátém století našeho letopočtu.
Pak je tu ještě jistý Ovida, statečný římský velitel v Ilyricu, který čelil armádě již zmíněného Odoakera. Náš seznam zdaleka není úplný…
Organizace Nova Roma
Nechcete řešit záhadu „posledního Římana“ a raději byste se chtěli s nějakým Římanem potkat? Nemusíte ani cestovat v čase. V roce 1998 vznikla mezinárodní organizace Nova Roma, která se nejen zabývá římskou historií a kulturou, ale také praktikuje římský způsob života včetně víry.

Struktura organizace připomíná strukturu Římské republiky se senátem, tribuny lidu, konzuly a podobně. Členové si musí zvolit římská jména, pod kterými budou vystupovat. Oficiálním jazykem organizace je latina.
Dodejme, že Nova Roma je celosvětová organizace, jež se dělí na provincie. Česká republika patří v organizaci Nova Roma pod provincii Marcomannia.