3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Žil v Peci pod Sněžkou poustevník Záviš?
Žil v Peci pod Sněžkou poustevník Záviš?
od 10.3.2022
1.8tis
Byl poustevník Záviš reálnou historickou postavou? Foto autor
179
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Jarní lyžování v oblíbeném krkonošském středisku Pec pod Sněžkou si můžete zpestřit pátráním po tamním poustevníkovi Závišovi. Pobýval prý v lese pod současnou sjezdovkou Hnědý vrch. Dodnes najdeme v Peci pod Sněžkou letmé připomínky na jeho možnou existenci.

Lokalita V Zákoutí. Právě zde měl kdysi poustevník Záviš v Peci přebývat. Foto autor Hnědý vrch. Foto autor Byl poustevník Záviš reálnou historickou postavou? Foto autor V areálu penzionu Poustevník je i umělecká skulptura poustevníka. Foto autor Krkonoše mají dlouhou tradici v bylinkářství a lidovém léčitelství. Foto autor

O poustevníkovi Závišovi se zmiňuje například publikace Luboše Y. Koláčka: Krkonoše, rájem i peklem Obřích hor.

V souvislosti s dotyčným Závišem se sice neobjevily žádné přesnější biografické údaje, na straně druhé byl specifikován jeho poněkud lehkomyslný životní styl: žil z darů lesních bytostí, přírody a Boží vůle.

Hnědý vrch. Foto autor
Hnědý vrch. Foto autor

Mnich nebo horník?

Legenda o poustevníkovi Závišovi zmiňuje, že se úspěšně věnoval i léčitelství. Terapeutické účinky měla prý i voda ze studánky, která se nacházela nedaleko místa jeho „lesního trvalého bydliště“.

reklama

Domovskou adresu měl prý Záviš v chatrči částečně zahloubené v zemi. Jeho léčitelské schopnosti se nezalekly ani problémů, jimiž se nyní zabývají specialisté na interním či kožním oddělení. Dokázal údajně léčit i záškrt. Kde se vzaly jeho schopnosti, jaká byla původní profese poustevníka Záviše?

Krkonoše mají dlouhou tradici v bylinkářství a lidovém léčitelství. Foto autor
Krkonoše mají dlouhou tradici v bylinkářství a lidovém léčitelství. Foto autor

Legenda zmiňuje, že když se poprvé objevil v lokalitě Pece, měl na sobě špinavou režnou kutnu. To by mohlo naznačovat, že se jednalo o příslušníka mnišského řádů kapucínů či horníka. Nutno dodat, že právě v Peci se dolovaly různé nerosty již od roku 1511.

V areálu penzionu Poustevník je i umělecká skulptura poustevníka. Foto autor
V areálu penzionu Poustevník je i umělecká skulptura poustevníka. Foto autor

Poustevník-bylinkář

Mohlo by se zdát, že existence poustevníka Záviše je pouhou legendou, kdyby však stopy jeho možné existence neuchovávaly do současnosti konkrétní místa v Peci pod Sněžkou. Jako místo působení poustevníka Záviše je označována tradičně lokalita V Zákoutí.

reklama

Ta se opravdu nachází na úpatí již zmiňovaného Hnědého vrchu. Dále je zde i lokalita zvaná Poustevník se stejnojmenným horským penzionem. I z této lokality je přímý výhled na vrchol Hnědého vrchu.

Lokalita V Zákoutí. Právě zde měl kdysi poustevník Záviš v Peci přebývat. Foto autor
Lokalita V Zákoutí. Právě zde měl kdysi poustevník Záviš v Peci přebývat. Foto autor

Není tak vyloučeno, že tradiční legenda mohla odrážet existenci reálné osoby v minulosti. Neexistují o ní sice relevantní písemné prameny, přesto přetrvala v ústně předávaném příběhu.

Léčitelské schopnosti poustevníka Záviše i zázračná uzdravení mohly být reflexí slavného krkonošského bylinkářství, které vzkvétalo v období od šestnáctého do devatenáctého století.

Foto: autor
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.6tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří