Poněkud děsivý obraz muže s jedním okem krvavým a s druhým okem probodnutým dřevcem pochází ze sbírky kuriozit arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského, který žil v době 1529 – 1595. Takový portrét nepatří zrovna k obrazům, které mohou zdobit společenský salon, ale jako kuriozita je jistě zajímavý.
KDO JE ZOBRAZENÝM MUŽEM, CO SE STALO A KDO JEJ ZPODOBNIL?
Německý neznámý malíř, který zachytil onen výjev na svém obraze, který pochází někdy z roku 1550, zanechal jen neúplné indicie, koho by mohl představovat. V horním rohu je pouze stručný nápis:
BAXI VNG: NOB. Podle odborníků by mohlo jít o maďarského šlechtice Gregora Baciho či Gergela Paksyho. A jak ke zranění přišel? Podle některých v bojích s Turky, podle dalších při nějakém turnaji, kdy se také zápasilo dřevci.
Ale co je zajímavé je to, že muž se stejným zraněním je zachycen také na pozdější měděné rytině. Ta pochází někdy z konce 16. století. Oproti původnímu obrazu se jen nepatrně liší. Hlava není probodnuta dřevcem, ale zřejmě šípem či kopím.
Obě díla se dnes nacházejí na zámku Ambras v Innsbrucku a těší se velkému zájmu turistů, i když u těch citlivějších může vyvolávat nepříznivé zdravotní reakce.
MOHL MUŽ TAKOVÉ ZRANĚNÍ PŘEŽÍT?
To je otázka, na kterou se snaží moderní medicína odpovědět. O muži se totiž dochovaly zprávy, že ještě žil celý rok po onom úraze. Jediným „ošetřením“ tehdy mohlo být jen odřezání konců dřeva před obličejem a za týlem.
Moderní prostředky medicíny, kterými odborníci z Innsbrucku vytvořili 3D model hlavy postiženého z obrazu, přineslo zajímavé závěry. Tento model prorazili stejným způsobem, jaký zobrazuje obraz.
Dřevec či dřevěná tyč prošla tkání cestou nejmenšího odporu, mezi mozkem a týlem. Mozek trochu posunula, lebku nepoškodila. Takže přežití bylo možné. Ale infekce se zřejmě rozvinula do takové míry, že muž po nějakém čase, snad po tom roce, stejně zemřel.
Při průzkumu osvětlili oborníci i příčinu druhého vyvaleného krvavého oka. Zřejmě jde o tzv. píštěl, způsobující v oku zvýšený tlak krve a tím krvácení i omezení hybnost oka.
Ať už to bylo jakkoliv, neznámý umělec nám zanechal poněkud děsivý portrét. Ale jak je vidět, současná věda by si dokázala s tímto zraněním poradit.