26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Reportáže
Bohemia krásná… Bohemia má?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.7.2021
6.6tis
Hodně Čechů má prý v těle alespoň kapku keltské krve.
291
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Stává se nezřídka, že neochvějné a pevné pravdy se začnou viklat jako starý zub a hrozí vypadnutím z dosavadní úrovně dějinného poznání. Mezi ně může patřit i Bohemia, první historické pojmenování současného území Čech.

Hodně Čechů má prý v těle alespoň  kapku keltské krve.  Zajímavý archeopark věnovaný Keltům se nachází u obce Nasavrky.  Keltská kultura měl velkou úctu ke stromům.

Poprvé se Čechy dočkaly pojmenování v díle antického geografa Strabóna v prvním století našeho letopočtu. Ano, je to známý a stále oblíbený výraz Bohemia, respektive jeho latinský ekvivalent původního Boiohaemum. V překladu se jedná doslova o „zemi Bójů“.

Zajímavý archeopark věnovaný Keltům se nachází u obce Nasavrky. (zdroj: obec Nasavrky)

Keltský kmen Bójů měl na našem území žít od čtvrtého do prvního století před naším letopočtem. Na počátku 4. století se však Keltové začínají přesouvat.

Lokalizace Bohemie

Původní keltské obyvatelstvo zamířilo na jih, aby se zúčastnilo výbojů na Apeninském poloostrově. Velká část keltského obyvatelstva však na našem území zůstává. Rádi se tak považujeme i za potomky tajemných Keltů. Navíc, je zde ten prastarý název Bohemia – země Bójů.

Bójové, stejně jako všichni Keltové, měli velkou úctu ke stromům.

Archeolog Vladimír Salač z Akademie věd však upozorňuje na důkazní nouzi pro tvrzení, že keltští Bójové měli svou vlast právě na našem území. Nejde totiž přesně vymezit prostor, který byl označován jako území Bójů.

Problém je v tom, že výraz „území“ Bójů vytvořili Germáni, kteří neměli o hranicích této sféry keltského vlivu přesné informace.

Spíše je to analogie s povšechným odkazováním: Tam někde za obzorem, tam kdesi daleko, je území Bójů. Skrze antické geografy se tento výraz dostává do naší současnosti, kdy jsme si ho ochotně ztotožnili s česku kotlinou. Bohemia krásná, Bohemia má…Ale kde to vlastně je?!

Foto: autor, obec Nasavrky
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.0tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]
od Eva Soukupová 24.2.2022 2.7tis
Stolové hory se od okolního světa se oddělily před miliony let, díky čemuž se na jejich vrcholech vytváří zcela jedinečný ekosystém. V těchto nedostupných, od pravěku nedotčených krajinách se podle mnohých svědectví skrývají záhadní tvorové. Jednou hor, na jejichž vrcholu se má ukrývat bájná ztracený svět, ze Auyán Tepiu v Jižní Americe. Auyán Tepui v […]
od Adriana Vojtíšková 22.2.2022 2.5tis
Pozorování vědců ukazují, že oblasti zalité bílou barvou jsou mnohem zajímavější, než si umíme představit. Ani zdaleka nejde o světy spojené jen s ledem a sněhem. Skrývají totiž mnoho pokladů nejen na povrchu, ale také pod ním!   Arktidu, oblast kolem severního pólu, tvoří ledový příkrov a nezalesněná zmrzlá půda. Průměrná teplota v létě tu […]