Domů     Reportáže
Bohemia krásná… Bohemia má?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.7.2021
6.6tis
Hodně Čechů má prý v těle alespoň kapku keltské krve.
291
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Stává se nezřídka, že neochvějné a pevné pravdy se začnou viklat jako starý zub a hrozí vypadnutím z dosavadní úrovně dějinného poznání. Mezi ně může patřit i Bohemia, první historické pojmenování současného území Čech.

Hodně Čechů má prý v těle alespoň  kapku keltské krve.  Zajímavý archeopark věnovaný Keltům se nachází u obce Nasavrky.  Keltská kultura měl velkou úctu ke stromům.

Poprvé se Čechy dočkaly pojmenování v díle antického geografa Strabóna v prvním století našeho letopočtu. Ano, je to známý a stále oblíbený výraz Bohemia, respektive jeho latinský ekvivalent původního Boiohaemum. V překladu se jedná doslova o „zemi Bójů“.

Zajímavý archeopark věnovaný Keltům se nachází u obce Nasavrky. (zdroj: obec Nasavrky)

Keltský kmen Bójů měl na našem území žít od čtvrtého do prvního století před naším letopočtem. Na počátku 4. století se však Keltové začínají přesouvat.

Lokalizace Bohemie

Původní keltské obyvatelstvo zamířilo na jih, aby se zúčastnilo výbojů na Apeninském poloostrově. Velká část keltského obyvatelstva však na našem území zůstává. Rádi se tak považujeme i za potomky tajemných Keltů. Navíc, je zde ten prastarý název Bohemia – země Bójů.

Bójové, stejně jako všichni Keltové, měli velkou úctu ke stromům.

Archeolog Vladimír Salač z Akademie věd však upozorňuje na důkazní nouzi pro tvrzení, že keltští Bójové měli svou vlast právě na našem území. Nejde totiž přesně vymezit prostor, který byl označován jako území Bójů.

Problém je v tom, že výraz „území“ Bójů vytvořili Germáni, kteří neměli o hranicích této sféry keltského vlivu přesné informace.

Spíše je to analogie s povšechným odkazováním: Tam někde za obzorem, tam kdesi daleko, je území Bójů. Skrze antické geografy se tento výraz dostává do naší současnosti, kdy jsme si ho ochotně ztotožnili s česku kotlinou. Bohemia krásná, Bohemia má…Ale kde to vlastně je?!

Foto: autor, obec Nasavrky
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 18.10.2021 7.9tis
Na světě existuje jen malé množství náboženských relikvií spojených s islámem či jeho zakladatelem. Jednou z nich je plášť, který měl údajně prorok Mohamed na sobě, když se jedné noci setkal s anděli a Bohem. Pravost pláště je však důvodně zpochybňována.     V muslimském světě existuje pouze malá hrstka náboženských artefaktů. Jde o přísně […]
od Matěj Soukup 17.10.2021 5.2tis
Ačkoliv nejznámějším místem, kde se ztrácejí lidé, letadla i lodě, je bezesporu bermudský trojúhelník, nejsevernější výspa americké pevniny, Aljaška, má také své tajuplné místo. V oblasti mezi městy Barrow, Anchorage a Juneau, která pokrývá celý Aljašský poloostrov, nápadně často mizí turisté i místní. Oblast začala přitahovat pozornost veřejnosti v říjnu 1972, kdy malé soukromé letadlo […]
od Mirek Brát 14.10.2021 5.6tis
Začátek konce napoleonské éry se začal odpočítávat u Moskvy v roce 1812. Na počátku ruského tažení čítala francouzská armáda téměř 700 000 mužů. Domů se jich vrátí pouhá desetina. A někteří z nich brzy zemřou za záhadných okolností!   Je září roku 1812. Před branami Moskvy usilovně přemýšlí „malý velký muž“, který dovedl obrovskou mnohonárodnostní armádu až sem, […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.8tis
Jedna z nejvíce seismologicky aktivních oblastí na naší planetě se nachází u pobřeží Japonska. Téměř každoročně jsou Japonci svědky několika desítek silnějších zemětřesení. To vůbec nejničivější v posledním desetiletí zlikvidovalo spolu s následnou vlnou tsunami jadernou elektrárnu Fukušima. Hrozící ekologickou katastrofu se jen tak tak podařilo odvrátit. Ačkoliv dnes víme, že zemětřesení způsobují posuny a […]
od Matěj Soukup 9.10.2021 5.0tis
Když se pětice mladých mužů vracela z basketbalového zápasu na Kalifornské státní univerzitě, určitě ještě netušili, že je to jejich poslední cesta. Čtyři z nich za záhadných okolností zahynuli. Pátého se nikdy nepodařilo najít, je však také pokládán za mrtvého. Pětice se vracela v noci 24. února 1978 z utkání na univerzitě do města Yuba […]