Kde v Praze najdete místa, kde straší? Jedním z nich je Faustův dům na Karlově náměstí v Praze, který využívá 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Jeho minulost je totiž navýsost tajemná!
Říká se, že v domě pobýval doktor Faust, který podle legend upsal svou duši ďáblu. Ačkoliv zde přímo on pravděpodobně nežil, dům obývaly i jiné, neméně tajemné osobnosti.
Písemné zmínky o domě pocházejí dokonce z doby před založením Nového Města českým králem Karlem IV. (1316–1378) roku 1348. Původně zde prý sídlili opavští vévodové, kteří se věnovali alchymii. Dodnes tu zůstaly tajemné alchymistické symboly.
Alchymií je dům poznamenán i v pozdějších letech. Za vlády císaře Rudolfa II. (1552–1612) jej kupují známí angličtí alchymisté Edward Kelley (1555–1597) a John Dee (1527–1607) a provádí zde prý své tajné pokusy. Co se za zdmi stavení odehrávalo?
Naštěstí neshoří
I další obyvatelé Faustova domu jsou poněkud specifičtí.
V roce 1721 ho kupují rytíř Ferdinand Antonín Mladota ze Solopysk (1652–1726) se svým synem Josefem Petrem Mladotou, kteří zde provádějí alchymistické a chemické pokusy a vyrábí roztodivné technické přístroje. Pro tehdejší dobu je řada z nich naprosto bizarních.
Na přelomu 19. a 20. století zde bydlí kaplan Karel Jaenig (1835–1914), jenž si zase libuje ve všem, co souvisí se smrtí. Spí údajně v rakvi a pokoj má vyzdoben pohřebními nápisy!
Podivuhodný charakter Faustova domu se projevuje v roce 1945, kdy je poškozen zápalnou pumou při angloamerickém náletu na Prahu. Naštěstí však neshoří. Říká se, že ho ochránilo 7 koček zazděných v jeho základech. Co je na tom pravdy?
Minulost Faustova domu je pozoruhodně tajemná a budova je závojem mystična zahalena i nadále. Mohou se zde projevit dávná tajemství a děsit jeho dnešní návštěvníky?