reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Kdo vynalezl rentgen? Osvícení kostí prý bylo známé před více než 2000 lety
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.3.2021
4.6tis
Rentgenový snímek, foto Sudraben / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
647
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

 Hned několik pramenů zmiňuje podivuhodné artefakty nalezené na území dnešní Číny a Libye. Zdejší panovníci měli vlastnit zařízení, jejichž funkce se velmi podobají rentgenu. Mohly dávné kultury znát rentgen více než 2000 let před jeho sestrojením?

Rentgenový snímek, foto Sudraben / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 První experimenty s rentgenem na konci 19. století, foto William J. Morton / Creative Commons / volné dílo Wilhelm Conrad Röntgen, foto Life Inc. / Creative Commons / volné dílo Slavná fotografie ruky Röntgenovy manželky, foto Wilhelm Röntgen / Creative Commons / volné dílo

Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) podává své ženě kus fotografického papíru. Ta rázem zbledne a vykřikne. Je přesvědčena, že se dívá na obrázek ruky samotného ďábla. Ve skutečnosti jde o rentgenový snímek její vlastní ruky.

Röntgen v roce 1895 poprvé popisuje do té doby neznámé paprsky X, později označované jako rentgenové záření. V roce 1901 za tento objev získává Nobelovu cenu za fyziku. O několik let později pak rentgen nachází uplatnění v lékařství, kde dodnes zastává nenahraditelnou funkci. Patří však prvenství skutečně Röntgenovi?

První experimenty s rentgenem na konci 19. století, foto William J. Morton / Creative Commons / volné dílo

ZAŘÍZENÍ Z ČÍNSKÝCH LEGEND

Východní legendy vyprávějí o tajemném přístroji s neuvěřitelnými schopnostmi, který vlastní císař Čchin-Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.). Kupodivu se dochovává poměrně přesný popis, který sedí na moderní rentgen.

Aparatura vysoká 1,76 metru a 1,22 metru široká údajně dokáže „osvítit“ kosti v lidském těle. Stačí, aby se před něj pacient postavil. Přístroj pak zobrazí zrcadlový, avšak hlavou dolů obrácený obraz dotyčného, na němž bude viditelný celý vnitřní organismus včetně kostí.

Rentgenové paprsky, nebezpečná forma elektromagnetického záření, však byly objeveny až o celé dvě tisíciletí později a unikly i vědcům, jako je  Nikola Tesla (1856–1943) či Thomas Alva Edison (1847–1931)!

Jejich objevení vyžadovalo bohaté znalosti fyziky. Skutečně mohl čínský císař vlastnit jakýsi primitivní rentgen? A kam se poděl? Ještě v roce 206 našeho letopočtu se má nacházet ve městě Sien-jang v provincii Šen-si, pak jeho stopy nenávratně mizí.

Wilhelm Conrad Röntgen, foto Life Inc. / Creative Commons / volné dílo

PÁTRÁNÍ PO TAJEMNÉM ARTEFAKTU

Zařízení, o kterém mluví čínské legendy, prý na světě není jediné! Před několika desítkami let je v libyjské poušti v oáze Dakhla údajně objeven neznámý předmět, který popisují už staré spisy z říše faraonů.

Nalezeným artefaktem pak nemá být nic jiného než obdoba tajemného přístroje ze starověké Číny. „Lékař a egyptolog dr. Fawzi Soueha z Káhiry spatřuje v tomto archeologickém nálezu znázornění preegyptského rentgenu,” tvrdí rakouský spisovatel a záhadolog Reinhard Habeck (*1962).

Jenže ani toto zařízení nemá veřejnost nikdy spatřit! „Tajemný relikt zmizel z veřejnosti a není k nalezení. Dr. Soueha se urputně snaží zjistit, kde se předmět nachází,“ dodává autor. Kam a z jakého důvodu artefakt zmizel?

Pokud by se podařilo jej znovu najít, obecně přijímané představy o dějinách lidstva by se silně otřásly v základech. Byl snad proto raději „uklizen“ nekompromisními vědci, neboť se takový nález nehodí do učebnicového obrazu vývoje vědy? Nebo skončil kdesi na černém trhu?

Slavná fotografie ruky Röntgenovy manželky, foto Wilhelm Röntgen / Creative Commons / volné dílo
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 354
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.9tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.2tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]