Domů     Neobjasněné události
Kdo vynalezl rentgen? Osvícení kostí prý bylo známé před více než 2000 lety
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.3.2021
4.6tis
Kdo vynalezl rentgen? Osvícení kostí prý bylo známé před více než 2000 lety
Rentgenový snímek, foto Sudraben / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
647
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

 Hned několik pramenů zmiňuje podivuhodné artefakty nalezené na území dnešní Číny a Libye. Zdejší panovníci měli vlastnit zařízení, jejichž funkce se velmi podobají rentgenu. Mohly dávné kultury znát rentgen více než 2000 let před jeho sestrojením?

Rentgenový snímek, foto Sudraben / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 První experimenty s rentgenem na konci 19. století, foto William J. Morton / Creative Commons / volné dílo Wilhelm Conrad Röntgen, foto Life Inc. / Creative Commons / volné dílo Slavná fotografie ruky Röntgenovy manželky, foto Wilhelm Röntgen / Creative Commons / volné dílo

Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) podává své ženě kus fotografického papíru. Ta rázem zbledne a vykřikne. Je přesvědčena, že se dívá na obrázek ruky samotného ďábla. Ve skutečnosti jde o rentgenový snímek její vlastní ruky.

Röntgen v roce 1895 poprvé popisuje do té doby neznámé paprsky X, později označované jako rentgenové záření. V roce 1901 za tento objev získává Nobelovu cenu za fyziku. O několik let později pak rentgen nachází uplatnění v lékařství, kde dodnes zastává nenahraditelnou funkci. Patří však prvenství skutečně Röntgenovi?

První experimenty s rentgenem na konci 19. století, foto William J. Morton / Creative Commons / volné dílo

ZAŘÍZENÍ Z ČÍNSKÝCH LEGEND

Východní legendy vyprávějí o tajemném přístroji s neuvěřitelnými schopnostmi, který vlastní císař Čchin-Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.). Kupodivu se dochovává poměrně přesný popis, který sedí na moderní rentgen.

Aparatura vysoká 1,76 metru a 1,22 metru široká údajně dokáže „osvítit“ kosti v lidském těle. Stačí, aby se před něj pacient postavil. Přístroj pak zobrazí zrcadlový, avšak hlavou dolů obrácený obraz dotyčného, na němž bude viditelný celý vnitřní organismus včetně kostí.

Rentgenové paprsky, nebezpečná forma elektromagnetického záření, však byly objeveny až o celé dvě tisíciletí později a unikly i vědcům, jako je  Nikola Tesla (1856–1943) či Thomas Alva Edison (1847–1931)!

Jejich objevení vyžadovalo bohaté znalosti fyziky. Skutečně mohl čínský císař vlastnit jakýsi primitivní rentgen? A kam se poděl? Ještě v roce 206 našeho letopočtu se má nacházet ve městě Sien-jang v provincii Šen-si, pak jeho stopy nenávratně mizí.

Wilhelm Conrad Röntgen, foto Life Inc. / Creative Commons / volné dílo

PÁTRÁNÍ PO TAJEMNÉM ARTEFAKTU

Zařízení, o kterém mluví čínské legendy, prý na světě není jediné! Před několika desítkami let je v libyjské poušti v oáze Dakhla údajně objeven neznámý předmět, který popisují už staré spisy z říše faraonů.

Nalezeným artefaktem pak nemá být nic jiného než obdoba tajemného přístroje ze starověké Číny. „Lékař a egyptolog dr. Fawzi Soueha z Káhiry spatřuje v tomto archeologickém nálezu znázornění preegyptského rentgenu,” tvrdí rakouský spisovatel a záhadolog Reinhard Habeck (*1962).

Jenže ani toto zařízení nemá veřejnost nikdy spatřit! „Tajemný relikt zmizel z veřejnosti a není k nalezení. Dr. Soueha se urputně snaží zjistit, kde se předmět nachází,“ dodává autor. Kam a z jakého důvodu artefakt zmizel?

Pokud by se podařilo jej znovu najít, obecně přijímané představy o dějinách lidstva by se silně otřásly v základech. Byl snad proto raději „uklizen“ nekompromisními vědci, neboť se takový nález nehodí do učebnicového obrazu vývoje vědy? Nebo skončil kdesi na černém trhu?

Slavná fotografie ruky Röntgenovy manželky, foto Wilhelm Röntgen / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 951
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]