Skip to content

Kdo vynalezl rentgen? Osvícení kostí prý bylo známé před více než 2000 lety

Hned několik pramenů zmiňuje podivuhodné artefakty nalezené na území dnešní Číny a Libye. Zdejší panovníci měli vlastnit zařízení, jejichž funkce se velmi podobají rentgenu. Mohly dávné kultury znát rentgen více než 2000 let před jeho sestrojením?

Německý fyzik Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923) podává své ženě kus fotografického papíru. Ta rázem zbledne a vykřikne. Je přesvědčena, že se dívá na obrázek ruky samotného ďábla. Ve skutečnosti jde o rentgenový snímek její vlastní ruky.

Röntgen v roce 1895 poprvé popisuje do té doby neznámé paprsky X, později označované jako rentgenové záření. V roce 1901 za tento objev získává Nobelovu cenu za fyziku. O několik let později pak rentgen nachází uplatnění v lékařství, kde dodnes zastává nenahraditelnou funkci.

Patří však prvenství skutečně Röntgenovi?

První experimenty s rentgenem na konci 19. století, foto William J. Morton / Creative Commons / volné dílo
ZAŘÍZENÍ Z ČÍNSKÝCH LEGEND

Východní legendy vyprávějí o tajemném přístroji s neuvěřitelnými schopnostmi, který vlastní císař Čchin-Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.). Kupodivu se dochovává poměrně přesný popis, který sedí na moderní rentgen.

Aparatura vysoká 1,76 metru a 1,22 metru široká údajně dokáže „osvítit“ kosti v lidském těle. Stačí, aby se před něj pacient postavil. Přístroj pak zobrazí zrcadlový, avšak hlavou dolů obrácený obraz dotyčného, na němž bude viditelný celý vnitřní organismus včetně kostí.

Rentgenové paprsky, nebezpečná forma elektromagnetického záření, však byly objeveny až o celé dvě tisíciletí později a unikly i vědcům, jako je Nikola Tesla (1856–1943) či Thomas Alva Edison (1847–1931)! Jejich objevení vyžadovalo bohaté znalosti fyziky. Skutečně mohl čínský císař vlastnit jakýsi primitivní rentgen? A kam se poděl? Ještě v roce 206 našeho letopočtu se má nacházet ve městě Sien-jang v provincii Šen-si, pak jeho stopy nenávratně mizí.

Wilhelm Conrad Röntgen, foto Life Inc. / Creative Commons / volné dílo
PÁTRÁNÍ PO TAJEMNÉM ARTEFAKTU

Zařízení, o kterém mluví čínské legendy, prý na světě není jediné! Před několika desítkami let je v libyjské poušti v oáze Dakhla údajně objeven neznámý předmět, který popisují už staré spisy z říše faraonů.

Nalezeným artefaktem pak nemá být nic jiného než obdoba tajemného přístroje ze starověké Číny. „Lékař a egyptolog dr. Fawzi Soueha z Káhiry spatřuje v tomto archeologickém nálezu znázornění preegyptského rentgenu,” tvrdí rakouský spisovatel a záhadolog Reinhard Habeck (*1962). Jenže ani toto zařízení nemá veřejnost nikdy spatřit! „Tajemný relikt zmizel z veřejnosti a není k nalezení. Dr. Soueha se urputně snaží zjistit, kde se předmět nachází,“ dodává autor. Kam a z jakého důvodu artefakt zmizel?

Pokud by se podařilo jej znovu najít, obecně přijímané představy o dějinách lidstva by se silně otřásly v základech. Byl snad proto raději „uklizen“ nekompromisními vědci, neboť se takový nález nehodí do učebnicového obrazu vývoje vědy?

Nebo skončil kdesi na černém trhu?

Slavná fotografie ruky Röntgenovy manželky, foto Wilhelm Röntgen / Creative Commons / volné dílo

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články