reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Zubařství před 9000 lety: Starověké národy excelovaly ve stomatologii
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 29.3.2021
5.5tis
Zubařské řemeslo je starší, než by vás napadlo, foto Pixabay
79
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Péče o chrup je v historii důležitým pilířem mnoha národů. Například starověcí Egypťané, Féničané a Etruskové používali pro nápravu chrupu mnoho zubních implantátů a kovových pomůcek. Slovinci si osvojili výplně zubů a za Pákistánu přišlo vrtání.

Zubařské řemeslo je starší, než by vás napadlo, foto Pixabay Dílo starověkého egyptského zubaře, foto Ashashyou / Creative Commons / volné dílo Egypťané používali kovové dráty, foto Ashashyou / Creative Commons / volné dílo Zubní vrtačka byla před 9000 lety tvořená z pazourku, foto Sterilgutassistentin / Creative Commons / GPL

Nálezy z dob starých Féničanů a Etrusků lze označit za pravěké předchůdce zubních náhrad, jako jsou můstky a korunky, tehdy jim k tomu sloužily různé kovové dráty.  Pravěcí obyvatelé dnešního Slovinska zase jako dočasnou zubní výplň využívali včelí vosk.

Tyto náhrady plomb pacientům prokazatelně přinášely jistou úlevu. Rekordmany ve vyspělosti dentální lékařské péče však zůstávají pravěcí lidé žijící na území Pákistánu, kteří zřejmě vynalezli dnes tolik obávané vrtání zubů. Jak se jim dařilo náročné úkony zvládat?

Dílo starověkého egyptského zubaře, foto Ashashyou / Creative Commons / volné dílo

PO STALETÍ INSPIRACÍ

Podle odhadů se v Egyptě zubní lékaři objevují společně s prvními pyramidami (zřejmě v období 3500 a 2500 př. n. l. – pozn. red.). Mumie nalezené v Údolí králů nedaleko od pohřebišť synů faraona Ramsese II. (1279–1213 př.

n. l.) vykazují známky pokročilých stomatologických zákroků. V jejich zubech jsou nalézány zlaté výplně, a v některých případech jsou dokonce tvořeny plátnem napuštěným léčivým roztokem, který má mírnit bolest.

U Féničanů a Etrusků z období 8. tisíciletí př. n. l. – 1. století př. n. l. se běžně vyskytují zlaté dlahy nebo zuby fixované dráty. Z této doby pochází také kované nebo spájené zlaté kroužky, které je možno považovat za předchůdce dnešních korunek a můstků.

Všechny tyto techniky jsou prováděny natolik precizně, že by byli starověcí dentisté považováni za vysoce kvalifikované odborníky i v současných dnech. Odkud mají své schopnosti? Historici tvrdí, že vznikly dlouhodobým pozorováním.

Egyptská mytologie jako vysvětlení náhlého rozmachu vědění zase předkládá Thovta, boha moudrosti a učitele lidí, který jim své znalosti předává.

Egypťané používali kovové dráty, foto Ashashyou / Creative Commons / volné dílo

PRAVĚKÉ ZUBNÍ VRTAČKY

K dentistovi přichází pacient s bolavým zubem. Usadí se, otevírá ústa a za pár minut odchází s vyvrtaným kazem a náhradní zubní výplní. Rutina současných dnů v zubařské ambulanci, řeklo by se. Omyl! Takové návštěvy lidstvo podniká možná už celých 9000 let!

Dentistům z doby 7000–5500 let př. n. l. z území dnešního Pákistánu údajně k práci slouží jednoduché zubní vrtačky tvořené z malého kusu pazourku. Vyvrtávají s nimi dokonalé otvory i v těžce přístupných místech na stoličkách.

V pákistánské oblasti Balúčistánu bylo nalezeno devět lebek s jedenácti vyvrtanými zuby.  „Ukázal jsem snímky mému zubaři a on se domnívá, že jde o výborné díry,“ říká americký antropolog David Frayer, který kosterní pozůstatky zkoumal v roce 2006.

Není vyloučeno, že se do navrtaných otvorů vkládaly jakési výplně z materiálu, jenž se později rozpadl a svého objevení se již nedočkal. Neméně překvapivý fakt odhaluje francouzský vědec Roberto Macchiarelli.

Podle něj neměli vyvrtané zuby panovníci a boháči, ale běžní lidé, což je pro tehdejší dobu velmi neobvyklé. Působil tu snad nějaký pokrokový zubař dobrodinec? Zajímavé je, že pokročilá stomatologie mizí v dobách starověku.

Ve středověku jsou bolavé zuby rovnou vytrženy katem, přičemž mnohdy dochází ke komplikovaným zraněním. Primitivní vrtačky se objevují znovu až koncem současné éry.

Zubní vrtačka byla před 9000 lety tvořená z pazourku, foto Sterilgutassistentin / Creative Commons / GPL
Foto: Creative Commons, pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]