Turisty často u Středozemního moře překvapí velké množství kulatých plstěných koulí, které se vrší na plážích. Kdo nebo co je vyrábí? Z čeho jsou vytvořeny?
Mořské koule, Neptunovy koule nebo také příbojové baly, to všechno jsou synonyma pro vymacerované cévní svazky mořské trávy – posidonie. Ta je také někdy nazývána Neptunovou trávou.
Podle vědců je mořská tráva, úzce spojovaná zejména se Středozemním mořem, nejstarším organizmem na světě. Stáří některých nalezených vzorků posidonie prý dosáhlo až sto tisíc let. To bychom měli materiál, ze kterého jsou koule vytvořeny.
O jejich vymodelování do podoby různě velkých kulovitých útvarů se pak postará mořský příboj. Snad by se to dalo přirovnat i k výrobě ovocných knedlíků válením a hnětením.
Velbloudi útočí na Evropu
Ne vždy si pravda o vzniku Neptunových koulí najde cestu k široké veřejnosti.
Například na španělských Baleárských ostrovech dostávali zvědaví turisté velmi originální odpověď ve smyslu, že ty plstěné koule na pláži jsou de facto velbloudí trus, který připlaval z Afriky. Vzhledem k množství mořských balů to vypadalo na chystanou velbloudí invazi.
Zachránci moře
V poslední době je se zdánlivě zbytečnými mořskými koulemi spojována teorie, že právě ony by mohly zachránit Středozemní moře před fatálním znečištěním plasty.
Španělští vědci při jedné analýze zjistili, že v jednom kilogramu mořských koulí se nacházelo až 600 kusů mikroplastů.
Příroda nic nedělá jen tak, bez rozmyslu. I v případě, že by Neptunovy koule byly opravdu jen velbloudí trus, nebyla by to zase tak špatná zpráva. Dá se s ním totiž dobře zatopit.